Bez tajností - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bez tajností

, Vadim Fojtík,
Bez tajností
Zdroj: Euro.cz

Premiér Paroubek se domnívá, že kauza po polských volbách zanikne

Zveřejnění klíčových částí dohod mezi PKN Orlen a společností Agrofert Holding nic nebrání. „Získali jsme písemný souhlas od Orlenu, můžeme zveřejnit podstatné pasáže smluv uzavřených v souvislosti s privatizací Unipetrolu,“ uvedla v prohlášení firma Agrofert.

Dozvíme se to brzy.

Jaké části dokumentů Agrofert zveřejní? Především informace o aktivech, jež mají být předmětem prodeje, jejich kupní ceny, termíny plnění smluv a výše pokut, hrozících zúčastněným stranám, pokud ujednání poruší. „Dokumenty nyní připravují právníci, pokud vše půjde podle plánu, zveřejníme písemnosti pravděpodobně již v úterý 13. září,“ sdělil týdeníku EURO mediální zástupce Agrofertu Vladimír Bystrov.
PKN zaplatila letos v květnu zhruba za 63procentní podíl státu 13,05 miliardy korun. Před dokončením privatizačního tendru však Poláci podepsali smlouvy s Agrofertem, v nichž se zavázali, že společnosti ovládané Andrejem Babišem odprodají pět dceřiných firem skupiny za více než tři miliardy korun. Nové vedení PKN však považuje uvedené dohody za nevýhodné pro polskou společnost, nechce je za daných podmínek plnit a zvažuje, že je raději vypoví a zaplatí Agrofettu pokutu přesahující dvě miliardy korun.
Veřejnost bude mít přístup i k dosud tajným smlouvám o privatizaci Unipetrolu mezi PKN a Fondem národního majetku. Polská firma posvětila 7. září zveřejnění dokumentů. Smlouvy by měly být počátkem tohoto týdne k nahlédnutí na webových stránkách ministerstva financí.

Bez šancí.

Zatímco spor o prodeji dcer Unipetrolu mezi Agrofertem a PKN pokračuje, Polákům se podařilo vypořádat s návrhy minoritních akcionářů petrochemického holdingu. Mimořádná valná hromada firmy zamítla 7. září návrh menšinových vlastníků na změnu stanov společnosti. Minoritáři, kteří chtěli získat větší vliv na chod společnosti, mimo jiné požadovali snížit počet členů představenstva na tři, odvolat a vyměnit členy dozorčí rady. Valnou hromadu svolala společnost Atlantik finanční trhy, ovládající v Unipetrolu zhruba osmiprocentní podíl. Atlantik chtěl využít toho, že PKN ztratil hlasovací práva, když nedal dostatečnou nabídku na odkup minoritních akcií holdingu. Polská společnost se však nakonec na ceně akcií s Komisí pro cenné papíry dohodla a svá hlasovací práva získala zpět. PKN toho minulé úterý dokonale využila, nejdříve zvolila předsedou valné hromady advokáta Tomáše Sokola, poté odmítla všechny návrhy minoritních akcionářů.

Chtějí zničit Grosse

EURO: Hovoří se o tom, že přesun kauzy Unipetrolu z Polska do Čech souvisí i s mocenským bojem uvnitř ČSSD. Ozývají se hlasy, že se tak chcete zbavit předsedy strany Stanislava Grosse …
PAROUBEK: Jestliže bych chtěl proti Grossovi bojovat, tak nepotřebuji válčit takhle složitě. Jde spíš o vážnější věc, že určité klientelistické skupiny chtějí Grosse zničit, to je zjevné. Navíc se celá pseudokauza v Polsku i v České republice staví na vyjádření jakéhosi Jacka Spyry, trestně stíhaného jak u nás, tak v Polsku. Tato zcela nevěrohodná osoba podává „svědectví“ o údajné korupci v astronomickém rozsahu. Ať ten člověk vše doloží, nebo mlčí. Pokud by byl rozsah korupce třicetkrát nižší, dalo by se tomu snad i věřit, ale když se hovoří o 42 milionech eur, tak ten člověk skutečně spadl z višně. Nevěřím, že na úplatky šla jediná koruna nebo polský zlotý.

EURO: Můžete jmenovat skupiny, které podle vás tím vším stojí?
PAROUBEK: Nerad bych to komentoval. Myslím, že není zapotřebí velkého zkoumání, stačí se podívat na publicitu, která provázela počátek kauzy. Mimo jiné vyjádření nejmenovaného šéfa nejmenované podnikatelské skupiny, který říká, že jej požádal Spyra o pokrytí úplatku ve výší pěti milionů korun, to je strašlivá pomluva. Myslím, že se jména těchto skupin brzy objeví.

EURO: Skupinou za Spyrou myslíte firmy kolem Setuzy?
EURO: Nechci to komentovat.

EURO: Proč jste poslal Doležela na jednání o Unipetrolu za polským premiérem Belkou?
PAROUBEK: Měl jsem zájem o přímé informace z Polska. Nejednalo se jen o Unipetrolu, ale i o ochraně polských investic v České republice, a českých v Polsku.

EURO: Vzkázal Belka kabinetu přes Doležela, aby prosadil v Komisi pro cenné papíry schválení odkupu akcií Unipetrolu?
PAROUZEK: Takhle se to říci nedá, protože možnosti vlády ve vztahu ke Komisi pro cenné papíry jsou nulové.

EURO: Z jakého důvodu ČSSD nechce, aby případ prozkoumala parlamentní vyšetřovací komise?
PAROUBEK: Uniká mi, co by vyšetřila. Privatizace proběhla bez závad a podle mého názoru by vše vedlo jenom k politizaci celé věci. Rozhodně jsem proti, pokud mě někdo nepřesvědčí o opaku, nebo se neobjeví nějaké důkazy. Reportáž, kterou odvysílala TV Nova, žádné důkazy nepřinesla. Co to bude ve svých důsledcích znamenat? Celý „případ“, respektive trestní oznámení, které podal úřad vlády na Doležela a Spyru, bude odložen, pokud Nova nedoloží skutečné důkazy.

EURO: Má to vliv na vnímání Česka v zahraničí?
PAROUBEK: Nikdo to nemůže brát vážně. V Polsku je před volbami a bude se vytahovat všechno možné i nemožné. Bohužel kvůli Spyrovi byl polský volební boj přenesen do České republiky.

EURO: Domníváte se, že po polských volbách kauza zanikne?
PAROUBEK: Určitě.