Bez systému jste ztraceni

26. února 2009, 10:49 - Michal Kučera
26. února 2009, 10:49

Šéf největšího českého výrobce softwaru vytvořil osobitý mikrosvět

Vladimír Kovář je člověk, který se umí bavit. Kanceláře vedení společnosti Unicorn v nejvyšším patře hypermoderní budovy na vltavském nábřeží zdobí vedle obvyklého umění také plnohodnotná zkušebna pro hudební kapelu, včetně sady bicích či klavírního křídla. K tomu se přidává šest velkých modelů motorových plachetnic finské značky Nauticat. „Když si koupíte loď, tak vám k ní dají ještě takovýto model,“ vysvětluje Kovář a dodává, že si nedávno pořídil už sedmou plachetnici, tentokrát výrazně větší, v ceně asi milionu eur. Flotilu používá mimo jiné pro firemní teambuildingy, nebo ji pronajímá. K jeho image v poslední době patří i copánky v indiánském stylu, s nimiž si přišel vyzvednout z rukou šéfky české pobočky poradenské firmy Ernst & Young cenu pro Podnikatele roku 2008.
Vedle Unicornu, který na zakázku vyvíjí software pro velké podniky, vlastní personální agenturu, designérské studio, cestovní kancelář, horskou chatu a spoustu dalších společností propojených do složité struktury. Kolik jich je přesně, už Kovář ani neví. „Něco kolem čtyřiceti,“ říká. Propracovaný systém řízení mu dovoluje nevěnovat se jen vedení firmy, ale zabývat se i drobnostmi. Velkou radost mu udělala například sada profesionálního outdoorového oblečení, jež nedávno nechal na zakázku vyvinout pro zaměstnance. „Mohli jsme to zkombinovat, jak jsme chtěli. Jedna firma má skvělé materiály, jiná třeba lepší střih a my jsme si z toho vybrali to nejlepší,“ vypráví nadšeně a v podstatě tím odkrývá strategii, díky níž vybudoval firmu s více než miliardovým ročním obratem. Ačkoli to tak na první pohled nevypadá a dlouhovlasý muž v mikině působí spíše jako hippie než jako podnikatel, ve skutečnosti je Kovář racionální, systematický a nekompromisní člověk. Jak se ostatně na bývalého matematika a programátora sluší.

S Trabantem do Nejdku „Programovat jsem se naučil, když jsem studoval fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Zjistil jsem, že mě počítače baví, hlavně to, že vám dávají poměrně rychlou odezvu. Okamžitě poznáte, zda to, co jste udělali, je správně,“ vzpomíná. V oboru počítačů už zůstal, když hned po fakultě nastoupil na Vysokou školu ekonomickou jako systémový programátor nového sálového počítače přivezeného z tehdejšího Sovětského svazu. Podle pamětníků měl tu charakteristickou vlastnost, že z osmihodinové pracovní doby sedm a půl hodiny nefungoval. Výborným místem pro start byla i další práce – v podniku zahraničního obchodu Koospol, kde Kovář šéfoval útvaru personálních počítačů. Po revoluci, ještě v Koospolu, začal vyučovat informační systém Synix. Výuka ovládání softwaru byla zpočátku klíčovým předmětem podnikání v Unicornu, který Kovář založil v roce 1990. „Brzy po revoluci jsem se tak stal ředitelem firmy a v podstatě jsem od té doby v kariéře nijak nepostoupil,“ směje se dnes. Spoluzakladatelem firmy byl Kovářův spolupracovník z Koospolu Petr Tuka. Společnost se zpočátku zabývala především poradenstvím v rozvíjejícím se počítačovém sektoru. Jako bývalí zaměstnanci podniku zahraničního obchodu měli totiž zakladatelé Unicornu zkušenosti se špičkovou výpočetní technikou, které jim ostatní mohli závidět. Lidí, kteří tehdy byli schopni vyučovat ovládání na svou dobu sofistikovaných informačních systémů, bylo málo. „V pondělí jsem sedl do Trabanta, jel jsem do Vlnapu Nejdek, poskytl školení, večer se vrátil a připravoval si manuály na úterní školení v jiném podniku. Takhle pořád dokola,“ popisuje Kovář začátky. Poté dostal nabídku práce v Rakousku, kde s řadou dalších Čechů programoval pro tamní rozhlas.
Dnes Unicorn vyvíjí software pro největší podniky, jako jsou Škoda Auto, Siemens nebo Coca-Cola. „Dá se říct, že děláme pro velké firmy, které mají peníze. Ale to je proto, že tak jako máte společnosti, které stavějí rodinné domky, tak máte ty, které dělají přehrady nebo elektrárny. My stavíme ty elektrárny.“ Mezi jeho klienty je většina českých bank nebo správce energetické přenosové soustavy ČEPS. Pro tuto společnost Unicorn vyvíjel komplexní systém zajišťující přesun elektřiny. Totéž Kovářův podnik vytvářel v cizině, například v Itálii nebo Slovinsku. Příjmy z ciziny tvoří asi třetinu tržeb firmy, cílem do budoucna je tento poměr obrátit a přenést těžiště podnikání na velké světové trhy. Tržby společnosti loni dosáhly miliardy a tři sta milionů korun. I na Unicorn ale dolehla krize a dceřiné firmy již začaly propouštět. Šéf podniku nevylučuje, že tržby mohou poklesnout a zisk firmy může být podstatně menší než loni. To firma vydělala sto milionů korun. Kovář je přitom stále jejím jediným reálným vlastníkem, když bez jedné akcie vlastní sto procent.

Sekta jménem Unicorn? Někteří z bývalých zaměstnanců ale Kováře kritizují za přístup k řadovým pracovníkům a za údajně nízké mzdy, které začínajícím programátorům nabízí. „Ano, já to reguluji, ale jen proto, aby se s penězi neplýtvalo,“ namítá a zdůrazňuje, že Unicorn nenabízí zaměstnancům o nic menší platy než konkurence. „Máme vlastní personální agenturu, díky tomu máme velmi přesnou představu o ceně práce v konkrétní době. Pokud někdo tvrdí, že platíme málo, je to nesmysl.“ I na platech v IT branži ale začínají být vidět důsledky finanční krize. Nově nabíraným zaměstnancům spadly mzdy zhruba o čtvrtinu. Vzhledem k velké fluktuaci v oboru Unicorn plánuje ušetřit tím, že bude nabírat spíše „levnější“ lidi. Kolik z dnešní tisícovky zaměstnanců skončí, ale zatím není jasné.
Systém práce s lidskými zdroji v Unicornu je unikátní a je pravděpodobně jedním z klíčů k úspěchu. Funguje v ní totiž uzavřený koloběh lidí, kteří často mění pozice a oddělení a mohou se pravidelně zúčastňovat konkurzů na vyšší posty. To, čemu kritici říkají „sekta“, je pro Kováře perfektně fungující systém zorganizovaný tak, aby sloužil k lepšímu chodu firmy. „My jsme si vytvořili takový vnitropodnikový trh s lidským potenciálem, který nakupujeme všude tam, kde je potřeba,“ říká. Časté změny pozic jsou podle něj nutné především proto, aby si vedoucí oddělení neponechávali ty nejlepší lidi i v době, kdy nejsou tak vytížení, nebo kdy mohou být užitečnější na jiných pozicích. Tyto metody jsou ale kontroverzní a na internetových fórech lze najít hromady stížností bývalých pracovníků na příliš tvrdý přístup. „Já se za to nestydím, rád si někdy sednu nad seznam zaměstnanců a dívám se na poměr ceny a výkonu u jednotlivých lidí. Pokud je tento poměr špatný, musí se dotyčný zlepšit, nebo může odejít,“ říká klidně. Na dotaz, zda by byl ještě schopen osobně vytvořit složitý software, odpovídá: „Rozhodně se v tom pořád velmi dobře orientuju. Podívám se na zdrojový kód programu a vidím, jak to pracuje. Spoustě lidí tím piju krev, ale nenechám si nikdy namluvit, že něco nejde udělat.“

BOX
Unicorn - Vznikl v roce 1990.
- Poskytuje služby v oblasti informačních systémů a ICT.
- Zaměstnává přes tisíc lidí.
- Zhruba třetinu zakázek má mimo ČR.
- Roční tržby dosahují 1,3 miliardy korun.
- Bez jedné akcie je stoprocentním vlastníkem Vladimír Kovář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít