Bez růstu to nejde

12. května 2010, 17:49 - Karel Zaoral
12. května 2010, 17:49

Zdeněk Škromach

Sociální demokracie spoléhá na ekonomický růst. Jestliže se domácí ekonomice bude dařit, hodlá ČSSD vytvořit až sto tisíc nových pracovních míst. „Pokud ekonomika nezrychlí, nelze počítat s výrazným poklesem nezaměstnanosti,“ říká místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

EURO: Jakým konkrétním způsobem chcete vytvářet pracovní místa? ŠKROMACH: Hospodářská politika vlády musí být orientována především na zvýšení investiční aktivity státu a podporu urychlení ekonomického růstu, jen tak je možné vytvořit nová pracovní místa. Vláda musí využít všech možností, aby podnikům nahradila chybějící zakázky. Výdaje by měly plynout především do oblastí s vysokým multiplikačním efektem v podobě veřejných investic do rozvoje infrastruktury, které budou stimulovat ekonomický růst a vytvářet nová pracovní místa. Je třeba rovněž zahájit realizaci významných investičních akcí, kterou představuje dostavba a modernizace jaderných elektráren. Musí se naplnit poloprázdné průmyslové zónx a vyhledávání dalších ploch pro nové investory.

EURO: Dáváte větší váhu velkým společnostem, nebo očekáváte tvorbu pracovních míst spíš od malého podnikání? ŠKROMACH: Jsme si vědomi, že malé a střední podniky tvoří kolem dvou třetin pracovních míst. V následujícím volebním období se vláda vedená sociální demokracií zaměří na přísné posuzování dopadů navrhované legislativy na podnikatelské prostředí, odstraňování nadbytečné byrokracie, podporu elektronické komunikace, zjednodušení daňového systému a zrychlení čerpání fondů EU. Současně musí dojít ke zpřístupnění státních zakázek malým a středním podnikům. K tomu by měla přispět novela zákona o veřejných zakázkách. Je nutné podpořit příliv investic do technologií modernizací systému investičních pobídek a iniciovat vznik nových projektů v rámci PPP.

EURO: Usnadníte nějak podnikům, které prošly krizí poškozené, pružné nabírání pracovních sil dle aktuální potřeby? ŠKROMACH: Vláda musí aktivně přistoupit k řešení problémů firem, které se potýkají se závažnými ekonomickými problémy; pád některých podniků by vedl k nevratné ztrátě pozice na trhu a zátěži veřejných rozpočtů v podobě sociálních transferů a výpadku daňových příjmů. Dočasná pracovní místa pro nezaměstnané uchazeče lze zajistit prostřednictvím veřejně prospěšných prací.

EURO: Kolik pracovních míst takto hodláte vytvořit a v jakých segmentech ekonomiky? ŠKROMACH: Předpokládáme, že vláda svou politikou na podporu ekonomického růstu může vytvořit až sto tisíc pracovních míst v odvětvích, která zaznamenala největší pokles zaměstnanosti.

EURO: Jaká je vámi odhadovaná cena jednoho pracovního místa a jaký je poměr mezi cenou místa, ušetřenými náklady na nezaměstnaného, a naopak zvýšenými příjmy z daní a pojistného? ŠKROMACH: Na základě dostupných studií lze konstatovat, že například stavební investice do dopravní infrastruktury v objemu deseti miliard korun je spojena s tvorbou až 35 tisíc nových pracovních míst. V tom případě lze odhadovat dodatečné příjmy veřejných rozpočtů ve výši přibližně čtyř miliard a úspory vyšší než miliarda. Náklady na jednoho nezaměstnaného při průměrné mzdě činí měsíčně přibližně 25 939 korun (podpora v nezaměstnanosti 11 907 korun, zdravotní pojištění 727 korun, ztráta na dani a pojistném 13 305 korun). V případě přímé státní podpory zaměstnancům podniků postižených krizí ve formě Kurzarbeit se měsíční náklady takové formy podpory na jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou pohybují na úrovni 7906 korun.

EURO: Jak chcete tyto plány prosadit, pokud ekonomika neporoste výrazným tempem? Čím přimějete podnikatele, aby nabírali lidi, když pro ně nebudou mít dostatek práce? ŠKROMACH: Bez urychlení tempa hospodářského růstu na dvě až tři procenta nelze očekávat, že ekonomika bude tvořit nová pracovní místa v takové míře, která by umožnila výraznější pokles nezaměstnanosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít