Bez rizika to nejde, naučme se s ním žít!

Komerční sdělení

V životě nic není bez rizika. A už vůbec ne v podnikání nebo v jakékoliv obchodní činnosti. A proto se s rizikem v reálném firemním prostředí musí každý podnikatel nebo manažer naučit žít. To znamená naučit se ho rozpoznat, řídit a eliminovat na nejnižší možnou úroveň.

Schopnost včas rozpoznat a účinně řídit rizika je dnes nedílnou součástí strategického řízení každého zodpovědného manažera. Ve vysoce konkurenčním podnikatelském prostředí je více než kdy jindy důležité dobře znát své obchodní partnery. Dokázat co nejspolehlivěji odhadnout jejich budoucí ekonomický vývoj se tak stává klíčovou otázkou snižování rizika vlastního podnikání.

Každá společnost by měla umět ocenit riziko obchodních partnerů. Pro identifikaci potenciálních rizik je nezbytné sledovat finanční i nefinanční signály. Mezi nejvýznamnější finanční signály patří ztráta nebo výrazný propad ziskovosti, nízká přidaná hodnota, pokles nebo záporná hodnota vlastního kapitálu, růst zadluženosti, nízká likvidita nebo nepříznivý stav salda pohledávek a závazků po lhůtě splatnosti. K signálům nefinančního charakteru patří například struktura a kvalita managementu, špatná komunikace nebo množství soudních sporů. Klesající bonitu obchodního partnera pak charakterizují požadavky na delší lhůty splatnosti, neodůvodněné zvyšování úvěrových limitů, změny platebních instrumentů, časté změny sídla, názvu společnosti, telefonních čísel nebo dokonce vytváření skupin dlužníků či naprosto typické preferování plateb pro životně nutné dodavatele.

K základnímu prověření obchodních partnerů stačí různé veřejné registry, nicméně pokud společnost disponuje velkým množstvím obchodních partnerů a chce riziko eliminovat na co nejnižší možnou úroveň, je nejefektivnější spolupracovat se specializovanými poradenskými společnostmi. Leadrem v této oblasti v České republice a na Slovensku je Bisnode, celosvětově pak Dun & Bradstreet, který je strategickým partnerem Bisnode. Obě společnosti disponují obrovským množstvím různých informací, a to nejen z veřejně dostupných zdrojů, ale také propracovaným know-how, na základě, kterého zákazníkům poskytují kvalitní a profesionální služby. Náklady vynaložené na služby Dun & Bradstreet či Bisnode jsou v porovnání s tím, co zákazníci v rámci obchodního styku ušetří, zcela marginální.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
Tři čtvrtiny z nás miluje „šopingování“
Cestovní pojištění na dovolenou: ano, nebo ne?
Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Auta
Toyota Camry míří po 14 letech do Evropy. Nahradí model…
Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018
Mazda MX-5 nově nabídne vyšší výkon a lepší polohu za volantem i v Evropě
Volvo S60 už nemá diesel a vyrábí se v USA. Nechybí ani sportovní verze
Test Ducati Monster 797: Žádná dáma!
Technologie
Šéf Intelu náhle končí. Oficiálním důvodem je nevěra, reálným by mohl být 10nm proces
Monitor jako tele(vize). Acer uvádí 4K počítačová LCD s úhlopříčkou 49 a 55 palců
Více života ve Formulářích Google. Vyberete si písmo, do záhlaví nahrajete obrázek
Windows 7 zřejmě končí s procesory bez SSE2. Microsoft dělá vše, aby neřekl pravdu
Opozdí se nová generace GeForce? Nvidia má prý problém se sklady plnými starších GPU
Hry pro příležitostné hráče