Bez podpory města to nejde

05. března 2007, 00:00 - (rb)
05. března 2007, 00:00

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák.

PAVEL NOŽIČKA, KINO ČESKÝ RÁJ

Jičínské kino Český ráj dnes patří městu. Třináct let ho měl v pronájmu Pavel Nožička. Kinu se podle něj docela daří, bez odpory by to ale nešlo. Pavel Nožička provozoval v Jičíně třináct let kino, které měl pronajaté od města. „Nejprve mi to velice naivně připadalo jako atraktivní vedlejšák. To mě ale opravdu rychle přešlo a už po půl roce jsem se kinu začal věnovat na plný úvazek,“ vzpomíná.

Nožičkovi se ve městě podařilo obnovit tradici filmařských návštěv. Například osmdesáté výročí od vůbec prvního otevření kina uspořádal ve stylu Mazaného Filipa, v originálních kostýmech.

Nezůstal ovšem jen u kina: Časem získal funkci zastupujícího ředitele Kulturních zařízení města Jičína a rozhodl se biograf připojit do této organizace. Tu v současné době tvoří vedle biografu také Masarykovo divadlo, Městské informační centrum a Valdštejnská lodžie.

Biograf Český ráj má 357 míst a promítá denně, často i několik snímků. „Snažíme se odehrát vše, co se objeví na filmovém trhu od artových filmů až po komerční hity. Už sedm let u nás běží vlastní projekt Filmový tahák. Je určený především studentům. Jednou až dvakrát do měsíce hrajeme odpoledne snímky, na jejichž výběru se studenti sami podílejí. Nejde o klasické školní projekce, které samozřejmě také děláme, ale o zcela dobrovolnou nabídku,“ vysvětluje Nožička.

Náklady na chod kina zahrnují plat jednoho stálého pracovníka a několika externistů. Pak samozřejmě výdaje za energie, propagaci a zejména půjčovné filmů. Proti tomu stojí příjmy z tržeb, reklamy a případných pronájmů prostor na různé akce. Rozdíl pokrývá dotace zřizovatele, která letos přímo na jičínský biograf činí necelých šest set tisíc korun. Kinu Český ráj se podle Nožičky docela daří, i když by mohlo být lépe. Návštěvnost se pohybuje průměrně kolem osmdesáti lidí za den. To je o trochu méně než v minulých letech. „V loňském roce jsme byli mezi čtyřiceti nejnavštěvovanějšími klasickými kiny v republice,“ říká.

Zájem diváků podle něj nejvíce ovlivňují atraktivní tituly a masivní reklama. Za slabinu kina považuje zejména nepohodlná sedadla a absenci zvukového systému Dolby Digital (kino má jen Dolby Stereo SR).

„Samozřejmě nám konkurují multikina. Ale není to jen tím, že existují. Hlavně jsou schopna nabízet novinky okamžitě ode dne premiéry. Dále jsou zvýhodňovány distributory v propagaci, například účastí tvůrců, kteří už teď do ostatních kin vyjíždějí jen málo,“ vysvětluje. Premiérový film putuje do jičínského kina průměrně tři až šest týdnů. Právě stále menší zájem distributorů považuje za jeden z hlavních problémů malých kin.

Dalším problémem je pak obecná neochota řady radnic dotovat provoz kin. „V některých a ne zrovna malinkatých městech, se projevuje krátkozraká snaha radnice o úsporu, která pak vede k zániku kina. Jsem rád, že v Jičíně tomu tak není,“ konstatuje. Malá kina podle něho mají šanci obstát, ale chce to kromě nezbytné podpory města ještě nadšení, výdrž, nápady a trpělivost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít