Bez leasingu firmy konkurenci nezvládnou, reforma je pouze začátkem

21. července 2003, 00:00 - Dana Rybáková
21. července 2003, 00:00

říká předseda pražské hospodářské komory Petr KuželPokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

říká předseda pražské hospodářské komory Petr Kužel

Pokud stát sebere podnikatelům výhody spojené s leasingem, bude to jen jedno z dalších košťat, kterými je chce vymést z Českých zemí. O tom je přesvědčen předseda Hospodářské komory hl. m. Prahy Petr Kužel.

* Ministr financí se nechce vzdát myšlenky zrušit výhody leasingu spojené s možností odečítat splátky z daňového základu. Do podzimu by měl připravit příslušný věcný návrh zákona. Co na to podnikatelé?

Leasing je dnes nejsnazší nástroj, jakým může podnikatel dosáhnout na financování. A platí to pro všechny firmy bez rozdílu velikosti. Je to jeden z nástrojů, které podnikatel potřebuje, ať jde o nákup automobilů nebo strojů. Například začínající podnikatel autodopravce si v leasingové společnosti velmi jednoduše koupí výrobní prostředky. Pokud by si na potřebné automobily chtěl vzít úvěr, bude mít jako firma bez historie v bance problémy a peníze nejspíš nedostane. Nebo jiný příklad. Středně velká firma dostane zakázku a pro nákup nového strojového zařízení, které bude potřebovat, je leasing jednou z nejjednodušších cest, protože může využít například zrychlené odpisy.

* Uvedl jste, že leasing je nejjednodušší cesta k pořízení potřebného vybavení podnikatelů. Co by se na tom změnilo, kdyby se splátky už nedaly odečítat z daňového základu?

Myslím, že už měsíc všichni vědí, že vstoupíme do Evropské unie a už začínají chápat, že evropský byznys není úplně volný byznys. Je sešněrován spoustou nařízení a firmy se jim musí přizpůsobovat. Podnikatel bude muset dávat dva až tři roky nejméně dvacet procent ze zisku na rozvoj firmy, aby ustál náraz evropského trhu. Když mu vezmou výhody leasingu, nemusí být schopen obstát v konkurenci. Zvlášť, když vezmeme v úvahu všechny dopady reformy veřejných financí na podnikatelskou sféru. Jak potom máme obstát v konkurenci se západními podnikateli? Oni mají jiné podmínky k podnikání. Naprosto nechápu, co tím ministerstvo financí zamýšlí.

* Jaká je šance, že tento nápad nakonec vyšumí do ztracena?

Myslím, že mohu říci, že hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, Svaz obchodu a cestovního ruchu, agrární komory a další zástupci podnikatelů udělají všechno, aby tato věc nespatřila světlo světa. Jaká je ale šance, že ministr financí tuto myšlenku opustí, to si netroufnu odhadnout.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít