Berte krizi jako šanci

05. března 2009, 06:03 - Tomáš Stingl
05. března 2009, 06:03

Krizi lze chápat i jako příležitost. Tak lze shrnout vzkaz, který dali odborníci podnikatelům minulý týden na seminářích v Praze a Plzni. Ty otevřely letošní sérii Podnikatelských setkání týdeníku Profit.

Zachovejte chladnou hlavu, apokalypsa se nekoná. Globální finanční krize s sebou přináší i ledacos pozitivního a pro schopného podnikatele může v mnohém znamenat i novou šanci. Zhruba do tohoto motta lze shrnout vystoupení odborníků, kteří minulý týden diskutovali s podnikateli v Praze a v Plzni na prvních dvou letošních Podnikatelských setkáních týdeníku Profit.

Oba semináře zaplnili podnikatelé do posledního místečka a optimismus do žil se jim snažili nalít například zástupci Komerční banky a vládní agentury CzechInvest. Ti mluvili o současné situaci v čerpání dotací z evropských fondů. Krize může podle nich znamenat zmenšení konkurence. „Například do operačního programu Inovace bylo původně registrováno na 300 zájemců. Plně zkompletovaných žádostí ale dosud dorazilo jen zhruba padesát. Je vidět, že mnozí žadatelé nemají peníze a žádost odkládají. Naopak firmy, které vytrvají, tak mají obrovskou šanci, že jejich žádost bude přijata,“ uvedla Blanka Bendlová, ředitelka regionální kanceláře CzechInvestu pro Plzeňský kraj.

Bendlová také upozornila na novinku v programu Záruka, na který běží pro žadatele o dotaci od února druhá výzva. Prostřednictvím tohoto programu může žadatel získat u Českomoravské záruční a rozvojové banky garanci za komerční úvěr. „Nově je možné tento program kumulovat i s další podporou. Například s programy Rozvoj, Potenciál nebo Prosperita,“ informovala Bendlová.

Levnější zaměstnanci a více veřejných zakázek

Za pozitivní trend pro tuzemskou ekonomiku označili odborníci pokles dříve příliš silné koruny a zlevnění pohonných hmot. „Srazit náklady lze nyní téměř všude. I na mzdách zaměstnanců. Pracovní trh se rázem otočil o 180 stupňů. Firmy mohou tlačit platy dolů, protože uchazeč o zaměstnání ví, že dnes už není tak lehké najít práci,“ připomněl Pavel Šebek, místopředseda představenstva Krajské hospodářské komory Střední Čechy.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka by nyní mohly a měly české ekonomice pomoci také nové zakázky od samospráv. „Jestli mají krajské úřady a municipality někdy investovat, pak ten správný čas je právě teď. Bude to dobře pro všechny. Firmy budou mít nové zakázky, do ekonomiky se napumpují další peníze. A úřady budou mít zase lepší výběr. Například my jsme nedávno vyhlásili výběrové řízení na dodávku kancelářské techniky. V minulých letech se nám do podobných tendrů hlásily dvě tři firmy. Teď jsme měli snad 15 zájemců,“ ilustruje primátor Kladna.

Věřte komoditám

Na to, že v době krize se otevírají i příležitosti pro investice do komodit, poukázal na seminářích Vratislav Svoboda, předseda představenstva společnosti Atlantik finanční trhy (vlevo). „Zejména cena ropy se zřejmě nemůže dlouhodobě udržet tak nízko, jak je nyní. Ropy je obecně málo a poptávka po ní trvá. Takže cena poroste.“

Za investiční příležitost lze podle Svobody stále považovat i zlato či stříbro. „Krize znovu rozvířila diskuzi o krytí peněz zlatem. Poptávka po něm s velkou pravděpodobností poroste, a proto je možné ještě další zdražování tohoto cenného kovu,“ uvedl Svoboda.

O finanční krizi a aktuální situaci v čerpání evropských fondů bude řeč i na dalších Podnikatelských setkáních Profitu. To nejbližší se koná již tuto středu od 16 hodin v ostravském hotelu Imperial.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít