Bérová to nebude - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bérová to nebude

, Ondřej Hergesell,
Bérová to nebude
Zdroj: Euro.cz

Softwaroví giganti hledají šéfy pro Českou republiku

Největší softwarové firmy světa Microsoft a Oracle by si možná mohly podat inzerát: Hledáme generálního ředitele pro svou českou pobočku. Dosavadní šéfové Michal Čupa a Martin Illner totiž svá místa opustili již před několika týdny, či dokonce měsíci a jmenování jejich nástupců je prozatím v nedohlednu. Vhodných adeptů, kteří by splňovali nároky korporací na post country manažera, je totiž na českém trhu málo. A ještě méně jich je k dispozici takových, kteří by mohli během pár týdnů přejít do nové pozice.
Zajímavých „jmen“ z IT branže, která připadala v úvahu, se přitom vyrojilo hned několik: bývalá ministryně informatiky Dana Bérová, jež byla jednou z vytipovaných kandidátek v obou softwarových firmách, je smluvně vázaná v konzultační firmě Gartner, Veronika Přikrylová se stala ředitelkou pro rozvíjející se trhy Microsoftu a Jan Přerovský byl nedávno jmenován novým šéfem společnosti Asseco Czech Republic, bývalé PVT. „Situace na českém trhu s lidskými zdroji není dobrá, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Dnes existuje spousta firem, které nabízejí výtečné podmínky a uplatnění, příkladem mohou být polostátní společnosti, jež dříve či později čeká privatizace, což je pro top manažery obrovská příležitost,“ říká Michal Čupa, který do letošního června šéfoval českému Microsoftu.

Nejsou lidi.

Čupa přitom svůj odchod na post ředitele internetových služeb v Rusku avizoval již v polovině dubna. Od té doby se hledá jeho nástupce – interně i externě prostřednictvím personální agentury Egon Zehnder. „Neočekával jsem, že se to tak protáhne. Faktem však je, že se proces výběru nového ředitele trefil do závěru fiskálního roku Microsoftu a období dovolených, což celou proceduru značně prodlužuje,“ vysvětluje Čupa. Českému zastoupení největší softwarové firmy světa také paradoxně ublížilo, že bylo v posledních dvou čtvrtletích vyhlášeno nejlepší pobočkou společnosti na světě. „Evropské vedení Microsoftu hledalo ve stejný čas ředitele pro více poboček a ta česká se – i díky loňským výsledkům – dostala v žebříčku priorit na nižší pozici. Navíc se již čtvrt roku ukazuje, že české zastoupení plní byznysplán i bez jmenování nového generálního ředitele,“ dodává.
Čupa před odchodem do Ruska navrhl svému nadřízenému Vahému Torossianovi, viceprezidentovi pro střední a východní Evropu, šest vhodných kandidátů, jejichž jména nechce z kolegiality konkretizovat. „Microsoft si vždy vytipuje několik silných interních kandidátů a několik manažerů z jiných firem a poté je porovnává, který z nich by byl pro pobočku nejlepším řešením. Většinou se pracuje se zhruba deseti jmény. Problémem však je, že řada manažerů je vázaných smlouvou v jiných společnostech, které jsou někdy navíc v konkurenčním vztahu,“ říká Čupa.

Ó ženy, ženy.

Z informací týdeníku EURO vyplývá, že jednou z kandidátek byla Dana Bérová, bývalá ministryně informatiky a současná ředitelka konzultační firmy Gartner pro rozvoj obchodu. Bérová se údajně objevila na širším seznamu kandidátů, takzvaném long listu, jak Microsoftu, tak Oraclu. „O Daně Bérové se v Microsoftu hovořilo ještě před začátkem prázdnin, ale buď nabídku odmítla, nebo to nedopadlo z nějakých jiných důvodů. Nedávno se o ni spekulovalo jako o nástupkyni Martina Illnera v českém Oraclu, ale údajně ani tam nezamíří,“ sdělil týdeníku EURO jeden z manažerů pohybujících se v českém IT prostředí.
Další ženou, která aspirovala na uvolněný post šéfa českého Microsoftu, byla Veronika Přikrylová. Ta v minulosti pracovala jako obchodní a marketingová ředitelka české a slovenské pobočky firmy a poslední rok a půl měla na starosti byznys Microsoftu v pobaltských zemích a Kazachstánu. „Veronika byla silným kandidátem i proto, že za sebou měla poměrně úspěšnou historii v česko-slovenské pobočce, ale raději dala přednost kariéře na evropské úrovni,“ tvrdí jeden ze zdrojů. Přikrylová byla totiž na konci června jmenována generální ředitelkou Microsoftu pro rozvíjející se trhy ve střední a východní Evropě s působností pro Arménii, Ázerbájdžán, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Kypr a Maltu.

Comeback „Jacka“ se nekoná.

Dalším kandidátem na post českého country manažera byl podle informací týdeníku EURO Jan Přerovský, bývalý šéf české softwarové společnosti LCS International, která vyvíjí podnikové informační systémy. Jenže Přerovský poté, co 55procentní podíl LCS získal systémový integrátor Asseco Czech Republic, přestoupil během letošního léta do Asseka, kde se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva. To jeho případné angažmá u Microsoftu vyloučilo. Sám Přerovský se nechtěl k tématu vyjadřovat.
Evropští šéfové Microsoftu prý dokonce uvažovali i o variantě, že by do českého ředitelského křesla povolali dlouholetého šéfa pobočky Jana Mühlfeita. Jenže „Jack“, jak je tento manažer interně oslovován, se od roku 2000 pohybuje ve vrcholném vedení Microsoftu. V současnosti je viceprezidentem pro strategii firmy v regionu EMEA (Evropa, Afrika a Blízký východ), a proto byla tato myšlenka rychle zavržena.

Povýší Američanku?

V čele českého Microsoftu tak zřejmě přece jen usedne žena-manažerka. Z několika zdrojů týdeníku EURO totiž vyplývá, že v současnosti je největší favoritkou Američanka Jane Gilsonová, která momentálně české zastoupení vede z pozice zastupující generální ředitelky. Gilsonová, která v březnu letošního roku nastoupila do tuzemské pobočky jako obchodní a marketingová ředitelka, má údajně velkou podporu zaměstnanců i bývalého šéfa Čupy. „Viceprezident Vahé Torossian však s jejím jmenováním váhá, na post šéfa české pobočky prý chce lokálního manažera, znalého řeči, kulturních i obchodních zvyklostí,“ říká jeden ze zdrojů týdeníku EURO.
Marketingový manažer Microsoftu Jiří Grund předpokládá, že rozhodnutí, komu bude svěřeno vedení lokální pobočky, přijde zhruba během jednoho měsíce. Existuje prý i varianta, že jmenovaný manažer nebude pocházet z oboru informačních technologií. „Příklad Michala Čupy, který přišel z telekomunikací, ukázal, že není třeba vyhraňovat mantinely výběru předchozí IT kariérou,“ tvrdí.

Chtějí Čecha.

V české pobočce společnosti Oracle jsou s výběrem nového country manažera – přinejmenším ve srovnání s konkurenčním Microsoftem – teprve v začátcích. Martinu Illnerovi, který firmu vedl v posledních čtyřech a půl letech, vypršel kontakt teprve před pár týdny. Do doby, než bude jmenován jeho nástupce, povede český Oracle Pawel Piwowar, viceprezident společnosti pro střední Evropu. „Výběr manažera, který by byl schopen řídit firmu velikosti Oraclu, je přiměřeně dlouhý k tomu, o jakou pozici jde,“ říká mluvčí pobočky Hany Farghali.
Prioritou firmy je najít do vedení pobočky Čecha, který má zkušenosti z tuzemského IT trhu – především proto, že významnou část byznysu Oraclu tvoří zakázky pro státní správu. „V české IT branži obecně roste poptávka po tuzemských ředitelích. Především proto, že se jim mnohem snadněji daří navazovat kontakty s politiky a státní správou,“ uzavírá jeden ze zdrojů.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze