Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 David Beran
David Beran
Autor: Martin Pinkas/Euro

Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě

David Tramba 14. listopadu, 17:48  -  David Tramba
 David Beran
David Beran
Autor: Martin Pinkas/Euro
14. listopadu, 17:48

Polsko bývalo po dlouhé roky největším trhem pro český Profi Credit, působící v oboru vysoko úročených spotřebitelských půjček. Holding vlastněný miliardářem Davidem Beranem se však dostal pod tlak po zavedení přísných zákonů proti lichvě. Jak uvedl deník Puls Biznesu, Profi Credit musel v Polsku omezit činnost, zavřít polovinu ze svých 140 poboček a propustit čtyři stovky pracovníků.

Výsledky Profi Creditu na klíčovém polském trhu se postupně zhoršují. Ještě ve finančním roce 2014/15 zde vydělal 90 milionů zlotých po zdanění, v roce 2015/16 dokonce 96 milionů zlotých. V loňském roce se už čistý zisk propadl na 45,5 milionu zlotých (275 milionů českých korun) a letos to podle viceprezidenta polského Profi Creditu Sławomira Pawlika bude už jen 30 milionů zlotých.

Podle vyjádření skupiny Profi Credit není důvod k panice. „V Polsku právě probíhá předem plánovaný proces, kdy v reakci na přijaté legislativní změny dochází k optimalizaci naší obchodní sítě. V Česku jsme obdobné změny provedli již před lety a vedly k zefektivnění chodu společnosti, zachování její ziskovosti a obchodního podílu na trhu,“ uvedl pro web Euro.cz generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Jak dále uvádí Puls Biznesu, přísné zákony proti drahým nebankovním půjčkám začaly v zemi platit v březnu roku 2016. Schválila je ještě předchozí koaliční vláda Občanské platformy a Polské lidové strany. Nový zákon začal přísněji regulovat podmínky podnikání v oboru půjček, a to včetně povolené výše úrokové míry či sankcí za předčasné vypovězení a splacení závazku.