Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě

,
Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Polsko bývalo po dlouhé roky největším trhem pro český Profi Credit, působící v oboru vysoko úročených spotřebitelských půjček. Holding vlastněný miliardářem Davidem Beranem se však dostal pod tlak po zavedení přísných zákonů proti lichvě. Jak uvedl deník Puls Biznesu, Profi Credit musel v Polsku omezit činnost, zavřít polovinu ze svých 140 poboček a propustit čtyři stovky pracovníků.

Výsledky Profi Creditu na klíčovém polském trhu se postupně zhoršují. Ještě ve finančním roce 2014/15 zde vydělal 90 milionů zlotých po zdanění, v roce 2015/16 dokonce 96 milionů zlotých. V loňském roce se už čistý zisk propadl na 45,5 milionu zlotých (275 milionů českých korun) a letos to podle viceprezidenta polského Profi Creditu Sławomira Pawlika bude už jen 30 milionů zlotých.

Podle vyjádření skupiny Profi Credit není důvod k panice. „V Polsku právě probíhá předem plánovaný proces, kdy v reakci na přijaté legislativní změny dochází k optimalizaci naší obchodní sítě. V Česku jsme obdobné změny provedli již před lety a vedly k zefektivnění chodu společnosti, zachování její ziskovosti a obchodního podílu na trhu,“ uvedl pro web Euro.cz generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Jak dále uvádí Puls Biznesu, přísné zákony proti drahým nebankovním půjčkám začaly v zemi platit v březnu roku 2016. Schválila je ještě předchozí koaliční vláda Občanské platformy a Polské lidové strany. Nový zákon začal přísněji regulovat podmínky podnikání v oboru půjček, a to včetně povolené výše úrokové míry či sankcí za předčasné vypovězení a splacení závazku.

Jediným vlastníkem nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, jež působí na trhu spotřebitelských půjček pod značkou Profi Credit, je David Beran. Ten se pravidelně objevuje v žebříčcích nejbohatších Čechů, ale i vzhledem ke zpřísňování pravidel na trhu s půjčkami hodnota jeho firem postupně klesá. V letošním žebříčku týdeníku Euro si Beran pohoršil o jednu miliardu na osm miliard korun, což stačilo na 41. místo mezi nejbohatšími Čechy a Slováky.

Přečtěte si:

Prodělečná zebra: poskytovatel půjček Zonky zůstává hluboko v červených číslech

 Zebra, ilustrační foto

Dále čtěte:

Home Credit může na hongkongskou burzu. Dostal souhlas od regulátora

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Made in USA. Hongkongská policie rozhání protesty americkým slzným plynem