Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě

,
Zavírání poboček a propouštění. Beranův Profi Credit v Polsku drtí zákony proti lichvě
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Polsko bývalo po dlouhé roky největším trhem pro český Profi Credit, působící v oboru vysoko úročených spotřebitelských půjček. Holding vlastněný miliardářem Davidem Beranem se však dostal pod tlak po zavedení přísných zákonů proti lichvě. Jak uvedl deník Puls Biznesu, Profi Credit musel v Polsku omezit činnost, zavřít polovinu ze svých 140 poboček a propustit čtyři stovky pracovníků.

Výsledky Profi Creditu na klíčovém polském trhu se postupně zhoršují. Ještě ve finančním roce 2014/15 zde vydělal 90 milionů zlotých po zdanění, v roce 2015/16 dokonce 96 milionů zlotých. V loňském roce se už čistý zisk propadl na 45,5 milionu zlotých (275 milionů českých korun) a letos to podle viceprezidenta polského Profi Creditu Sławomira Pawlika bude už jen 30 milionů zlotých.

Podle vyjádření skupiny Profi Credit není důvod k panice. „V Polsku právě probíhá předem plánovaný proces, kdy v reakci na přijaté legislativní změny dochází k optimalizaci naší obchodní sítě. V Česku jsme obdobné změny provedli již před lety a vedly k zefektivnění chodu společnosti, zachování její ziskovosti a obchodního podílu na trhu,“ uvedl pro web Euro.cz generální ředitel Profi Creditu Pavel Klema.

Jak dále uvádí Puls Biznesu, přísné zákony proti drahým nebankovním půjčkám začaly v zemi platit v březnu roku 2016. Schválila je ještě předchozí koaliční vláda Občanské platformy a Polské lidové strany. Nový zákon začal přísněji regulovat podmínky podnikání v oboru půjček, a to včetně povolené výše úrokové míry či sankcí za předčasné vypovězení a splacení závazku.

Jediným vlastníkem nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, jež působí na trhu spotřebitelských půjček pod značkou Profi Credit, je David Beran. Ten se pravidelně objevuje v žebříčcích nejbohatších Čechů, ale i vzhledem ke zpřísňování pravidel na trhu s půjčkami hodnota jeho firem postupně klesá. V letošním žebříčku týdeníku Euro si Beran pohoršil o jednu miliardu na osm miliard korun, což stačilo na 41. místo mezi nejbohatšími Čechy a Slováky.

Přečtěte si:

Prodělečná zebra: poskytovatel půjček Zonky zůstává hluboko v červených číslech

 Zebra, ilustrační foto

Dále čtěte:

Home Credit může na hongkongskou burzu. Dostal souhlas od regulátora

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Made in USA. Hongkongská policie rozhání protesty americkým slzným plynem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze