Benzín pro Venezuelu. Do tamních vod doplul první íránský tanker, země prý platila zlatem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Benzín pro Venezuelu. Do tamních vod doplul první íránský tanker, země prý platila zlatem

ČTK,
Benzín pro Venezuelu. Do tamních vod doplul první íránský tanker, země prý platila zlatem
Zdroj: Profimedia.cz

Do venezuelských vod dorazil v noci na neděli SELČ první z pěti íránských tankerů, které vezou autoritářskému režimu Nicoláse Madura pohonné hmoty. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelského ministra ropného průmyslu. Dodávka vyvolala obavy ze střetu v oblasti, kde před několika měsíci posílily námořní hlídky Spojené státy oficiálně kvůli obchodu s drogami. Napětí zesílilo i ve vztazích USA s Íránem, protože i na něj Washington v minulosti uvalil sankce.

„Írán a Venezuela se vždy vzájemně podporovaly v obtížných časech. Dnes dorazilo plavidlo s benzinem pro náš lid,“ napsal na twitteru venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza. Podle odhadu expertů ale množství benzinu na pěti íránských tankerech (dohromady asi 1,5 milionu barelů) vystačí zemi tak na jeden měsíc.

Dodávku kritizuje kromě USA také venezuelská opozice, která má obavy mimo jiné z íránské přítomnosti v zemi, a také jí vadí, že vláda údajně zaplatila Teheránu devíti tunami venezuelského zlata.

Venezuelský paradox

Venezuela má největší zásoby ropy na světě, ale pohonné hmoty musí dovážet, protože její rafinérie nejsou schopné ropu zpracovávat. Ze špatného stavu rafinerií viní opozice Madurovu socialistickou vládu, která neinvestovala do údržby a modernizace sítě rafinérií a peníze zpronevěřila. Také ostatní infrastruktura země je zanedbaná a místní hospodářství je na pokraji kolapsu, v zemi je nedostatek potravin i léků.

První íránský tanker připlul do venezuelských vod v noci na neděli SELČ, další čtyři mají dorazit během několika dní. Madurova vláda už avizovala, že všechny tankery doprovodí její námořnictvo. Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu vzkázal Spojeným státům, že „budou mít problémy“, pokud se kvůli Američanům dostanou do problémů íránské tankery v Karibiku či jinde ve světě. Rúhání nicméně dodal, že „Írán nikdy nezačne konflikt“.

Vy nám benzín, my vám surovou ropu

Nedostatek pohonných hmot řešila venezuelská vláda řadu měsíců tak, že vyměňovala surovou ropu za pohonné hmoty se svými východními partnery, zejména s ruskou společností Rosněfť, uvedl server BBC Mundo. Kvůli tomu ale na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť USA zavedly letos v únoru také sankce a koncem března Rosněfť ropné obchodování s Venezuelou ukončil, uvedl server BBC.

Podle agentury Bloomberg dorazilo do Venezuely v předchozích týdnech i několik letadel s vybavením a techniky, kteří mají pomoci s opravou venezuelských ropných rafinérií.