Benátský karneval: svátek všech masek

12. února 2011, 09:05 - Tomáš Hájek
12. února 2011, 09:05

Na hlavním náměstí není k hnutí. Uličkami se pomalu posouvá masa mnoha tisíc lidí. Mohlo by to být normální páteční odpoledne v kterémkoliv městě, pokud by ovšem na sobě všichni neměli masky a nádherné kostýmy. Takový bývá pravidelný karneval v Benátkách, který se letos koná od 26. února do 8. března.

Foto: Tomáš Hájek

Benátky karnevalem ožívají každoročně už po staletí. Slavnosti trvají 10 dní a končí masopustním úterým. Pokud byste si chtěli kromě karnevalového veselí užít také některých památek, rozhodně to nedoporučuji. Město je totiž přeplněné více než obvykle. Lepší je strávit co největší část pobytu ve městě – přímo na ulici. Právě tam totiž nejvíce pocítíte skvělou atmosféru.

Masky, masky a zase masky

Existuje mnoho různých možností, jak se tu zkrášlit. Takřka na každém rohu jsou improvizované kosmetické salony a maskérny, kde vám za pár eur vykouzlí improvizovanou masku přímo na tváři. Většinou jde o jedinou židli a malinký stoleček se šminkami. Vypadá to báječně a je to ten nejlevnější suvenýr, který si z karnevalu můžete odvézt. Většina malůvek však na tváři cestu domů nevydrží, zejména proto, že nejvíce utrpí už při velkém tanečním „mejdanu“ na náměstí sv. Marka. A věřte, že i drobná malůvka v obličeji vám dodá kuráž k tanci. Pro ty, kteří si chtějí přece jen přivézt nějaký stylový kousek domů, jsou tu o něco málo dražší miniatury masek. Většinou jsou ze sádry. Opravdovou ručně malovanou škrabošku pořídíte za desítky eur.

Jak se masky vyrábějí, se můžete podívat na náměstí Campo San Maurizio. Bývá tam postaven velký stan, kde turisté vzniku škrabošek s oblibou přihlížejí. Není výjimkou, že i v obchodech, kde tohle zboží nabízejí, zastihnete zručné umělce, kterým se pod rukama obyčejné bílé výlisky mění v umělecká díla.

Benátky

Hlavní kulturní centrum severoitalské oblasti zapsané na seznamu UNESCO. V 15. a 16. století se Benátky staly metropolí výtvarného umění, malby i architektury. Nejrůznější historické památky a artefakty tu najdete takřka na každém kroku, nejen v muzeích a galeriích. Za vidění stojí náměstí sv. Marka, srdce Benátek, které je centrem městského dění. Tady můžete navštívit i věhlasnou baziliku svatého Marka. Za pozornost stojí i ostrovy benátské laguny: Murano, charakteristické uměleckými předměty ze skla, a Burano, zdobené zástavbou malých barevných domků.

  • *Jak se tam dostanete Nejpohodlnější je využití letecké dopravy. Přistát můžete buď na letiště Marco Polo u Benátek, nebo v nedalekém Trevisu, kam bývají letenky levnější. Z obou letišť se dostanete autobusem až do Benátek. Po nich jezdí vodní autobusy – vaporetto, vodní taxi nebo gondoly. Pokud se rozhodnete cestovat autem, je nejlepší zaparkovat ho v několikapatrových garážích na ostrově Tronchetto. Kde se můžete ubytovat Benátky nabízejí různé typy ubytování, od hostelů až po luxusní hotely. Pro několikadenní pobyty se hodí pronajmout si malý byt nebo apartmán, které najdete přímo v centru města. Vybrat si z nich můžete na www.veniceapartments.org. K objednání ubytování je ale možné využít i řadu dalších serverů jako například www.venicehotel.com. Každý je celebrita Největší atrakcí karnevalu jsou však sami Benátčané, kteří v honosných kostýmech, které si často sami i několik měsíců vyrábějí, procházejí uličkami, korzují po nábřeží a pózují fotografům po celém městě. Alespoň na několik hodin v roce jsou z nich nejobdivovanější celebrity. A proč vlastně masky? Lidé pod maskou, lidé v kostýmech, lidé bez identity snadněji ztrácejí ostych, a mohou si tak mnohem lépe a intenzivněji prožít karnevalový rej. Tenhle poznatek není žádná novinka. Již v minulosti masky smazávaly sociální rozdíly, nikdo netušil, zda jste bohatý či chudý, obličej totiž skryla škraboška. Není proto divu, že během karnevalu se v Benátkách odehrávaly i věci jinak zakázané, sexuální orgie a jiné neřesti. Pověst počestných občanů nebyla nijak pošramocena. Karnevalové veselí strhne každého. Možná se vám stane, že za chvíli budete tančit a veselit se s lidmi, kteří přijeli do Benátek z druhého konce světa. Tradice už od starého Říma**

A kde že se vlastně karneval vzal? Slovo karneval pochází velmi pravděpodobně ze sousloví Carne Levare, tedy odejmout maso, a značí tak příchod čtyřicetidenního půstu. Tradice těchto oslav se údajně datuje již od dob starého Říma, kdy se v zimním období odehrávaly oslavy boha Saturna ve starém Římě. Historie karnevalu, jak ho známe nyní, se pak začala odvíjet v 11. století. Nejvýstřednější a nejoriginálnější oslavy se odehrávaly patrně v 18. století. Později však začal karneval upadat, zejména v době rozmachu průmyslu nezbýval na zábavu čas, a tak slavnosti téměř upadly v zapomnění. V 70. letech byly ale obnoveny a od té doby jsou čím dál honosnější. Nejlepší zážitky jsou však ty vlastní, nikoliv sdělené. Proto neváhejte a do Benátek na karneval se letos vydejte. Určitě to stojí za to!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít