Bátora jako zbraň TOP 09

19. srpna 2011, 15:15 - Petr Kolář
19. srpna 2011, 15:15

Politika

Vládní koalice už ve jménu „reforem“ přežila tolik skandálů a vzájemných půtek, že na první pohled nedává žádný smysl, aby se nyní rozpadla kvůli jednomu úředníkovi, byť s kryptofašistickými názory. Navíc „oficiálně“ nikoliv kvůli oněm kryptofašistickým názorům, ale kvůli urážce politika. Na druhý pohled ovšem právě tato „hloupost“ zosobněná neomalenými výroky Ladislava Bátory může opravdu ke konci kabinetu Petra Nečase vést. V často nepřehledných vnitrokoaličních tahanicích, kde mohou obě (nebo všechny tři) strany sporu nabízet vlastní verzi popisu událostí, je totiž „kauza Bátora“ vcelku jednoznačná.
Bývalý člen nacionalistické národní strany a šéf iniciativy D.O.S.T. i v pozici státního úředníka prezentuje své často xenofobní a homofobní názory a pouští se do aktivit, které státnímu úředníkovi nepřísluší (dopis velvyslancům proti podpoře pochodu gayů). Jeho několik dní starý status na Facebooku, ve kterém Karla Schwarzenberga označil za „chudáčka starého“, byl sice vrcholně nevhodný a hloupý, ve srovnání s výše uvedeným šlo ale vlastně o „prkotinu“. Přesto TOP 09 vzala právě tento výrok za záminku k opuštění jednání vlády a hodlá tak činit až do chvíle, kdy buď ministr Josef Dobeš odvolá Bátoru, anebo premiér Nečas Dobeše.
Kvůli Bátorově krytí z Hradu a strachu Petra Nečase z ohrožení vlády se zřejmě nakonec nestane ani jedno. Řešením by pak logicky musel být buď ústupek topky, anebo její odchod z koalice. Při první variantě by topkaři vypadali jako hlupáci. Druhá možnost zní poté, co TOP 09 „skousla“ kauzu ProMoPro či se držela dál od tahanic mezi ODS a VV, značně bizarně. Jenže v dlouhodobé fungování koaliční vlády už nevěří představitelé ani jedné ze tří zúčastněných stran.
Nikdo nechce mít pochopitelně nálepku rozbíječe. De facto se tak jen čeká na vhodnou a veřejnosti vysvětlitelnou záminku. Spekuluje se, že ji véčkaři najdou při projednávání státního rozpočtu, kdy se budou moci pasovat do role ochránců peněženek chudých, což by jim mohlo dát jakous takous naději na politické přežití. Zatímco když dopustí rozbití vlády kvůli jednomu úředníkovi, Vít Bárta to nevysvětlí, ani kdyby s podporou spolupracovníků Václava Klause stokrát omílal své teze o „svobodě slova“. Toho si jsou v TOP 09 dobře vědomi, a proto na první pohled banální spor o jednoho úředníka dostává nový náboj. „My toho už máme opravdu dost. Spor o úředníka sice může být z pohledu fungování vlády malicherný, ale je čitelný. To máme čekat, až se Bárta pasuje do role zachránce chudých, vládu stejně rozbije a bude se tvářit jako hrdina?“ popsal motivaci své strany jeden z vrcholných představitelů TOP 09.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít