Básnický ostrovtip ustupuje věku

02. února 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
02. února 2004, 00:00

UŽ TO VYPADALO, ŽE "BÁSNICKÝ" CYKLUS REŽISÉRA DUŠANA KLEINA A SCENÁRISTY-LÉKAŘE LADISLAVA PECHÁČKA ZŮSTANE DEFINITIVNĚ UZAVŘENÝ. NAVZDORY NÁZVU ZDÁNLIVĚ ZÁVĚREČNÉHO DÍLU KONEC BÁSNÍKŮ V ČECHÁCH..., U NĚHOŽ NADĚJI NA POKRAČOVÁNÍ NAZNAČOVALY JEN TŘI TEČKY, ALE VZNIKL PO JEDENÁCTI LETECH PÁTÝ PŘÍBĚH.

Zprvu pubertální glosátor, panic a snílek, posléze student medicíny, začínající lékař a nakonec profesionál zmítaný city i změnou poměrů, tentokrát zdá se definitivně dospěl a na krku má krizi středního věku. Přesto neztrácí vtip, cit pro rým, klukovskou duši a jistou porci naivity, takže jako vždy naráží na poli citovém i pracovním. Naštěstí ale, jak také název „Jak básníci neztrácejí naději“ napovídá, to není zas až tak beznadějné. Už krátká rekapitulace Štěpánkových vztahů navodí tu správnou atmosféru, jinak začátek optimizmem neoplývá - Štěpán doprovodil k poslednímu odpočinku maminku, z Hradiště se stěhuje Ústav sociální péče, kde doposud působil a on je opět bez zaměstnání. Nastupuje u záchranky, což má alespoň jedno plus - dispečinku tu svérázně vládne stará známá, výřečná sestra Tonička. Vztah s Ute se po letech zredukoval na pondělní návštěvy a rutinní sex mezi pracovními telefonáty - už žádné „na ucho ne!“. To, co jde u Štěpána pozvolna - konec vztahu - Kendy musí řešit okamžitě, když jej jeho „lesní pana Lesana“ vyhodí od stolu i od lože. Kendy se tak rozhodne rozptýlit Štěpánovu samotu a nezván se nastěhuje. To jen urychlí rozchod s Ute, jehož bezprostřední příčinou je však lékárnice Anička Posedlá, půvabná a zrzavá - jak tvůrci neváhají zdůraznit - úplně všude. Štěpán tedy začíná opět veršovat a navíc se rozhodne k zásadnímu kroku - přihlásí se do konkurzu na místo ředitele nemocnice, kde má přijít io ten malý zbytek iluzí, které ještě o životě má. Schéma je stejné jako u všech předchozích příběhů - Štěpánův život prochází výraznou životní etapou, jíž je tentokrát čtyřicátnické bilancování. I když je tu novinka - Ute je první ženou, jíž opouští. A to vše se děje v poměrech, na nichž je vždycky co glosovat a ironizovat. Na tomto poli se daří tvůrcům o poznání víc, než v případě minulých Básníků, humor je sice méně sžíravý, zato jemnější, laskavější a slovní hříčky stále kouzelné. Bohužel v tomto případě kulhá hlavně příběh, nová romance nemá nápad, tajemství, vtip ani kouzlo Štěpánových předchozích vztahů. A co nejvíc zamrzí - vedlejší postavy tvoří pouhou stafáž, byť jejich dobře rozpracované charaktery dávaly naději na víc.

(Jak básníci neztrácejí naději, ČR 2004, Režie: Dušan Klein, Scénář: Ladislav Pecháček, Hrají: Pavel Kříž, David Matásek, Tereza Brodská, Michalea Badinková, Josef Somr,Lenka Kořínková, Tomáš Töpfer, Lukáš V aculík, Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Eva Jeníková, Pavel Zedníček, Jana Hlaváčová, Oldřich Navrátil a další.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít