Barevně pestrá zima

28. října 2008, 11:59 - Martin Mašek
28. října 2008, 11:59

Krátké zprávy

Móda
Barevně pestrá zima
Kolekci zima 2008/2009 představil v Chateau Mcely módní dům Christian Dior. Je inspirovaná šedesátými léty minulého století, která se odrážejí například v geometrických tvarech, liniích ve tvaru písmene A, natupírovaných účesech, čelenkách i výrazných výšivkách. „Inspirace 60. lety je pro naši zimní kolekci určující, ale pořád vycházíme z tradice a historie značky Dior. John Galliano dobře ví, jak udržet kontinuitu,“ říká k tomu manažerka Christian Dior Boutique Jana Maříková. Pokud jde o barvy, volil Dior především ty zářivé, oranžovou, fuchsiovou, zelenou, růžovou a tyrkysovou. Převládají tříčtvrteční rukávy, často doplněné elegantními dlouhými rukavicemi a klobouky. „Střihy modelů podtrhují ženské linie, nad kalhotami jasně vládnou šaty, sukně odhalují nohy,“ upřesňuje charakteristiku kolekce Maříková. Na přehlídce Dior předvedl čtyřicet modelů zimní kolekce, a to od těch k dennímu nošení s dominantními kožichy přes pestré společenské šaty a kostýmy až po večerní róby doplněné šperky Dior z kolekce návrhářky Milly Carnivora. Kolekci předváděla také Miss World Taťána Kuchařová (na snímku).

Martin Mašek

Úsporná Nordica
První stavbou v České republice, která získala certifikát programu Green Building, je kancelářská budova Nordica Ostrava. Green Building je program Evropské komise, který vznikl počátkem roku 2005, aby napomohl úsporám energie v nerezidenčních budovách. Podmínkou pro získání certifikace jsou minimálně čtvrtinové úspory spotřeby energie v porovnání s energetickými normami země, v níž stavba stojí. Administrativní budova Nordica Ostrava, jejímž developerem je Skanska Property Czech Republic a stavebníkem Skanska CZ, dosahuje o třicet procent nižší energetickou spotřebu, než stanovují české normy.

Téměř neznámý Mozart
Opera La finta giardiniera patří k méně známým dílům Wolfganga Amadea Mozarta. Složil ji sice již ve svých devatenácti letech, ale bylo to již jeho osmé operní dílo. Pod názvem Zahradnice z lásky ji nyní poprvé uvádí opera pražského Národního divadla, a to v dlouho neznámé kompletní původní italské verzi. V Praze operu inscenoval německý manželský tvůrčí tandem Ursel a Karl-Ernst Herrmannovi, který již získal Cenu Alfréda Radoka za představení Národního divadla jiné Mozartovy opery La clemenza di Tito. Diriguje budoucí šéfdirigent Národního divadla Tomáš Netopil. Snímek zachycuje jednu z působivých scén nové pražské inscenace.

Ludvíkovy legendy
Legendy umění a sportu nazval fotograf Jakub Ludvík výstavu černobílých portrétů, která je až do konce roku otevřena v Café-bar Platýz. Ozdobil ji jen zlomek jeho rozsáhlé sbírky černobílých portrétů. Hosté si mohou prohlédnout například snímky představující Ivanu Chýlkovou, Martu Kubišovou, Lindu Rybovou, Libuši Šafránkovou, Jiřího Menzla, Karla Rodena, Daniela Landu, či Miroslava Donutila s Jaromírem Jágrem. Na snímku hovoří Jakub Ludvík s Miroslavem Donutilem při vernisáži výstavy.

popisek
Přesně 1422 lahví šampaňského se vypilo při druhém ročníku největšího evropského champagne festivalu Grand Jour de Champagne Prague 2008 v pražském Obecním domě. Více než tisíc účastníků při tom spotřebovalo 1,6 tuny ledu. Program festivalu zahájil světoznámý sommeliérský guru z Champagne Richard Juhlin degustací „Silent tasting“ (na snímku).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít