Banky ulevují stovkám tisíců dlužníků. Počet žádostí o odklad splátek roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Banky ulevují stovkám tisíců dlužníků. Počet žádostí o odklad splátek roste

,
Banky ulevují stovkám tisíců dlužníků. Počet žádostí o odklad splátek roste
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Počet žádostí o odložení splátek už dosáhl 270 tisíc. Vyplývá to z odpovědí osmi tuzemských bank oslovených týdeníkem Euro. Drtivá většina jsou majitelé spotřebitelských úvěrů.

Ne všichni ale takovou pomoc potřebují, přiznávají banky. „Nejčastěji klienti žádají o odklad splátek o šest měsíců. Často uvádějí, že je to i z preventivních důvodů,“ říká Jana Karasová za Air Bank, kde o odklad splátek požádalo už 11,5 tisíce lidí. „Někteří klienti žádají o odklady více úvěrů, proto celkový počet dotčených úvěrů je 17 tisíc, objem odložených splátek se blíží 270 milionům korun,“ upřesňuje Karasová.

Využili jste možnosti odložení splátek úvěrů?

Nejvíc žádostí, zhruba 70 tisíc, eviduje Moneta spolu s Českou spořitelnou. Asi deset procent vychází na firemní klientelu, hlásí spořitelna. „K začátku května jsme obdrželi přes 70 tisíc žádostí o odklad splátek, z toho přes padesát tisíc žádostí přišlo na základě iniciativní dobrovolné nabídky banky a dvacet tisíc jsme obdrželi po začátku vládního moratoria,“ uvádí za spořitelnu František Bouc.

Moratorium, které možnost odložení splátek uzákonilo, začalo platit v polovině dubna. Ještě předtím však stihlo požádat o odklad zhruba 200 tisíc klientů.

„Odhadujeme, že ještě před účinností zákona ponechaly banky v ekonomice odložením splátek více než šest miliard korun,“ tvrdí Pavel Štěpánek za Českou bankovní asociaci.

Banky ulevují stovkám tisíců dlužníků. Počet žádostí o odklad splátek roste
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze