Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Pobočky na prodej. Banky se zbavují nemovitostí za stamiliony

10. listopadu 2017, 06:00  -  Jiří Zatloukal
10. listopadu 2017, 06:00

Bankovní molochy v Česku se úporně snaží přeměnit na moderní finanční instituce. Zbavují se nemovitostí za stamiliony korun a stěhují pobočky.

Na třídě Dukelských hrdinů nedaleko hlavního náměstí v Hodoníně je na prodej čtyřpodlažní železobetonová kancelářská budova z počátku 90. let. Zbavuje se jí Komerční banka, která už nepotřebuje tolik místa. Od nového majitele si nově bude pronajímat jen bankovní halu a kanceláře v přízemí. A i když za to bude platit jeden a půl milionu ročně, vyjde ji to levněji. Nebude se totiž muset o budovu starat.

Stejně jako Komerční banka se zbavují budov v regionech také další velké banky. „Za poslední rok to bylo řádově deset nemovitostí pro Českou spořitelnu, pět až deset pro Komerční banku a jednotky pro ČSOB,“ řekl týdeníku Euro David Sajner, obchodní ředitel poradenské firmy Knight Frank. Kromě toho další prodeje běží přes aukční síň Naxos. Jsou to budovy v menších městech, jako jsou třeba severočeské Semily či zmíněný Hodonín. Pro banky je to vítané přilepšení: Samotná Česká spořitelna takto jen za poslední rok utržila kolem 200 milionů korun.

I v nastupujícím digitálním věku je tuzemská pobočková síť pořád nesmírně rozsáhlá - ke konci loňského roku měla přes dva tisíce poboček - ale podstatně se tenčí. Nejpatrnější je to u velkých bank.

České spořitelně za poslední dva roky ubylo 83 filiálek, desítky míst zmizely z mapy poboček ČSOB a ztenčila se i síť Komerční banky nebo UniCredit Bank. „Pobočky jsou jednoznačně mrtvé, co se týče transakcí, takže počty a struktura jejich pracovníků se budou zásadně měnit. Kromě toho však řada čistě digitálních bank buduje nebo zvažuje budování pobočkové sítě, aby byly schopny získat atraktivní klienty a staly se pro větší část svých klientů hlavní bankou,“ komentuje to Pavel Šiška, vedoucí partner společnosti Deloitte Consulting Central Europe.

Místní honorace

Banky rozprodejem reagují na dramatickou změnu, jíž v současnosti trh prochází. Klesají jim výnosy z úroků a digitalizace je nutí k úsporám a kompletní proměně obchodního modelu. Jak bude velká transformace bankovních služeb vypadat? „Lidé nebudou chodit do pobočky, ale scházet se se svým domácím bankéřem. Bude to někdo, s kým si budete moci povídat o své budoucnosti, o tom, co plánujete,“ nastiňuje budoucnost bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Nejaktivnější v prodejích poboček byla jednoznačně Česká spořitelna, která měla historicky nejrozsáhlejší sbírku nemovitostí. Od roku 2005 se na trhu jen přes firmu Knight Frank zbavila 128 budov dohromady za 1,5 miliardy korun. Kolem padesátky poboček za stovky milionů korun pak prodala Komerční banka, stejně tak ČSOB.

Tyto často historické domy, které jsou na náměstích či v jejich blízkosti, kupují převážně místní podnikatelé, právníci, lékaři, či dokonce sportovci. Ti například v Šumperku, kde pobočku prodávala nedávno Česká spořitelna, mohou počítat s ročním výnosem z pronájmu 5,1 procenta. Třeba v Českých Budějovicích ale už nájem tak výnosný není, jen 4,4 procenta za rok. Kupci jsou často ochotni do nemovitosti investovat velké peníze i kvůli prestiži - mít dům na hlavním náměstí okresního města prostě dělá dojem.

Úvěroví roboti

Banky zmenšují počet poboček i vzhledem k masivnějšímu využití robotů, jimiž šetří náklady hlavně v takzvaných back office, tedy při podpůrných administrativních činnostech. Roboti už dnes dělají rutinní procesy spojené s čerpáním úvěrů například ve Sberbank, Raiffeisenbank či České spořitelně. Ve Sberbank vypočetli, že jeden robot ušetří 450 hodin lidské práce měsíčně, jinak řečeno zastane práci tří lidí na plný úvazek.

Budova ČSOB v Plzni patří k nejdražším, které banka za poslední rok prodala

Vůbec to však neznamená, že pobočky postupně zaniknou úplně. Přesouvají se ale do obchodních center, zmenšují se a modernizují. „Děláme redesign stávajících poboček, které se mění ve svého druhu poradenská centra. Na konci tohoto roku bude přes 60 z našich více než 520 poboček redesignováno,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý, podle něhož se roční náklady na to pohybují v řádu vyšších stovek milionů korun.

Podle bankéřů bude bankovnictví ovlivňovat zejména digitalizace. První velkou vlnou bude nástup flntechových firem od příštího roku, kdy budou muset všechny banky poskytnout třetím stranám svá klientská data. Bankovní domy se budou také muset čím dál víc přizpůsobovat mladé generaci klientů, takzvané generaci Z, která sice není zatím nejpočetnější, nicméně její návyky se výrazně liší od generace jejích rodičů. Trend je jednoznačný: vše mít v mobilu.

Do českých bank přitekl bilion z ciziny. Čtěte více

Přečtěte si také:

Nechtěná kreditní karta ve schránce? Pochybný trik zkouší i dcera Komerční banky

Radši si to odvezeme. Miliardy je výhodnější uložit do sejfu než na účet

Rusnok: Česko je na euro připraveno. Bankovní unie je nedodělaná

Full service. Bankomat může zcela nahradit bankuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máte alergii na podzim?
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Auta
Elektrický VW I.D. Buzz Cargo zastane roli řidiče i…
Od Felicie po Octavii RS: 10 nejlepších ojetin značky Škoda
Opel Combo Life je zajímavá alternativa k MPV (české ceny + první jízdní dojmy)
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za volantem britských klasiků
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Technologie
Samsung dorovnává Huawei: Galaxy A7 je smartphone se třemi kamerami a čtečkou otisků na boku
Nvidia GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti definitivně venku. Co o nich říkají recenze?
Sony vzkřísilo legendu: znovu vydá první PlayStation s HDMI a dvacítkou her
Jaké funkce Microsoft odstraní z Windows 10 v rámci aktualizace October 2018 Update?
Vyjdou 7nm procesory AMD s jádry Zen 2 až v druhé polovině roku 2019?
Hry pro příležitostné hráče