Bankovní daň je stále ve hře, říká viceguvernér ČNB Nidetzký - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bankovní daň je stále ve hře, říká viceguvernér ČNB Nidetzký

,
Bankovní daň je stále ve hře, říká viceguvernér ČNB Nidetzký
Zdroj: Martin Pinkas

Jedna velká banka už měla rozpracovanou strategii, jak se vyhnout bankovní dani, říká viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

V poslední době chodí Tomáš Nidetzký poslancům a vládě často vysvětlovat, proč Česká národní banka požaduje posílení dohledu nad tuzemskými finančními institucemi. Za čtyři roky svého působení v bankovní radě tak získal i solidní vhled do fungování politiky. „Mně je sympatické, že je pan premiér blízký lidem, ale také, že dokáže svůj názor na základě argumentů postupně transformovat v systémové řešení,“ říká o předsedovi vlády Andreji Babišovi. Pozoruje však i populistické tendence současné garnitury a s blížící se předvolební kampaní očekává, že se na scéně opět objeví téma bankovní daně.

Líbil se mi váš výrok, že „finanční a obchodní plány tuzemských bank jsou nekonečně ambiciózní“. Na co jste tím narážel?

Za dvacet let své korporátní zkušenosti jsem nezažil obchodní ani finanční plán, který by byl nižší než v předchozím období. Vždy jen vyšší. Předloni vešly v platnost nové limity úvěrových ukazatelů (zabraňující předluženosti spotřebitelů – pozn. aut.), které banky využily pro svůj marketing. Vedlo to k předzásobení hypotékami v roce 2018 a k tomu, že se loni hypoteční trh přirozeně propadl. Věřím však, že manažeři bank rozepsali na loňský i letošní rok ještě ambicióznější plán, překonávající mimořádnou realitu roku 2018. Neviděl jsem ještě, aby nějaký manažer řekl, že jeho cílem není růst.

Ambiciózní plány se bankám zatím daří plnit. Loňské výsledky byly rekordní, i když hypoteční trh razantně klesl.

Má to dva rozměry. Ke konci roku 2018 stoupaly úrokové sazby až ke třem procentům a banky využily vysoké…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?