Bankéři si slibují růst pět procent

12. listopadu 2010, 14:19 - Petra Pelantová
12. listopadu 2010, 14:19

Hypotéky

Aktuální statistiky i některé odhady vývoje trhu za celý rok naznačují, že hypoteční trh se už odrazil ode dna. „Odhadujeme, že letošní objem poskytnutých hypoték by mohl překročit loňský rok o zhruba pět procent,“ řekl týdeníku EURO Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. V minulém roce přitom banky podle statistik ministerstva pro místní rozvoj rozpůjčovaly na hypotékách takřka 74 miliard korun.
Očekávané zlepšení částečně podporuje aktuální vývoj za první tři čtvrtletí. Za toto období banky ke konci září poskytly hypotéky za 59,7 miliardy, což znamená šestiprocentní meziroční nárůst. Jenže je dobré mít na paměti, že například loni se finanční domy s podobnými odhady vůbec netrefily. Navíc ještě během tohoto léta bankéři zcela pochybovali o tom, zda trh alespoň dosáhne na loňskou úroveň. Podle Sadila ale trhu prospělo zlepšení nálady. „Nejvíce pomohlo, že se přestalo mluvit o tom, že je krize a že je špatná doba,“ tvrdí Sadil a dodává: „Nízké sazby prodeje podpořily, ale určitě nebyly tím, co táhlo trh.“ Šéf Hypoteční banky přitom naráží na ostrou cenovou konkurenci, kdy banky zejména ve třetím čtvrtletí podstatně stlačily sazby dolů. Zatímco v první polovině roku neklesla průměrná sazba poskytnutých hypoték pod pět procent, ke konci září dle ukazatele Fincentrum Hypoindex činil průměrný úrok zhruba 4,5 procenta.
Odhady Hypoteční banky týkající se vývoje za celý rok sice nejsou nijak výjimečné, mohly by ale být průlomové ze zcela jiného pohledu. Hypoteční banka totiž patří do skupiny ČSOB, kterou vlastní belgická KBC. Jelikož se KBC rozhodla poslat část ČSOB na burzu, bylo zcela běžné, že nikdo ze skupiny ČSOB posledních několik měsíců zásadně nekomentoval jakýkoli budoucí vývoj. Skupina se nevyjadřovala ani k věcem, které se vstupem na burzu vůbec nesouvisely, dokonce ani když šlo o třeba již veřejné informace, jež banka běžně uváděla ve výsledcích hospodaření. Teprve Hypoteční banka nyní udělala výjimku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít