Bankéři pláčou

30. června 2010, 17:19 - Petra Pelantová
30. června 2010, 17:19

Pokud vláda zruší daňové zvýhodnění hypotečních úvěrů, ...

Podtitul: Pokud vláda zruší daňové zvýhodnění hypotečních úvěrů, měla by seškrtat i stavební spoření, tvrdí banky

Tuzemské banky varují před zrušením možnosti odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky níž majitel hypotéky platil nižší daně. Upozorňují, že kromě poklesu hypotečního trhu by seškrtání podpory hypoték, která přijde státní rozpočet jenom letos zhruba na pět miliard korun, mohlo navíc znamenat znatelný výpadek příjmů do státní kasy. To si přitom uvědomuje i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) coby autor návrhu. V materiálu s názvem Aktualizace bytové politiky, jenž půjde v nejbližších dnech na vládu a který zmiňovanou novinku obsahuje, totiž uvádí, že jedna miliarda korun investované podpory na bydlení znamená tisíc pracovních míst. Podle informací týdeníku EURO chtějí banky návrh s MMR ještě konzultovat. Oficiálně však žádná ministerstvo nekontaktovala. „Jakékoli odborné diskusi se nebráníme,“ vzkázal mluvčí MMR Martin Ayer.

===== Všem stejně =====

Některé finanční domy upozorňují, že pokud ministerstvo přestane zvýhodňovat hypotéky formou daňových úlev, pak by se mělo „podívat“ také na stavební spoření. „Jako hypoteční bankéř pláču, protože to samozřejmě o něco zhorší atraktivitu hypoték a sníží počet klientů. Jako ekonom to chápu. Čím méně výjimek a odpočitatelných položek, tím přehlednější bude daňový systém. Má-li se ovšem měřit všem stejně, měla by se zrušit i podpora stavebního spoření a státní příspěvky k úrokům z hypoték,“ prohlásil hypoteční expert Raiffeisenbank Jan Bureš.
Šéf Hypoteční banky Jan Sadil je při hodnocení opatrnější, nicméně rovněž upozorňuje na možná rizika. „Jelikož drtivá většina našich klientů tento způsob úlevy využívá, bylo by možné uvažovat o negativním dopadu na hypoteční trh. Stále platí, že daňové odpočty jsou prakticky jediným způsobem, kterým náš stát podporuje zvyšování standardu bydlení pro své daňové poplatníky,“ říká Sadil. A dodává, že zrušení této výhody by ještě více lidí motivovalo odkládat nákup vlastního bydlení. Právě snížení poptávky po vlastním bydlení by mohlo vést k poklesu trhu s bydlením a zprostředkovaně i přibrzdit stavebnictví. Tyto obory přitom generují významné příjmy státního rozpočtu ať už prostřednictvím daně z přidané hodnoty či zaměstnanosti. Vedle toho by se rovněž snížila dostupnost u hypoték, neboť daňové vratky se žadatelům započítávají do příjmu. Řada žadatelů by tudíž se svou žádostí o úvěr na bydlení neuspěla.
Ne všechny banky však tvrdí, že opatření by mělo za následek výrazný propad hypotečního trhu. „Zrušení odpočtu úroku z daní není hlavním motivem klientů v rozhodování o hypotečním úvěru. Pro klienty je to ale příjemná sleva,“ namítá mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Jde o byznys

Podle analytiků je logické tvrzení bank, že zrušením odpočtu hrozí další pokles hypotečního trhu. Přitom právě hypoteční trh je segment, jenž jako jeden z mála bankovních oblastí vykazuje solidní potenciál ke slušnému růstu. To dokazuje i vývoj v posledních třech měsících, kdy po významném propadu nastal opět mírný vzestup. Jenže se stále jedná o slabé tempo, tudíž banky mají strach, že růst nevydrží. Obavu mimochodem potvrzuje i snaha rozpumpovat trh akčními nabídkami k hypotečním úvěrům. „Je logické, že banky budou chtít zabránit zrušení výhod u hypoték, jde jim o byznys. Vždy, když se nějaký podobný návrh objevil v minulosti, banky byly proti,“ domnívá se analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Spíš mě překvapuje, že některé banky přiznají, že by to nemuselo mít vůbec žádný vliv na hypotéky,“ dodává.
Pokud vláda na plán MMR kývne, bude nezbytné změnit zákon o dani z příjmu, což spadá do kompetence ministerstva financí. „Zatím jsem takový návrh neviděl, určitě bude záležet na parametrech návrhu. Muselo by se to detailně propočítat,“ konstatoval dosavadní ministr financí Eduard Janota. Dle něj bude tuto problematiku zřejmě řešit už jeho nástupce. Nastávající šéf státní kasy Miroslav Kalousek z TOP 09 se ovšem netají tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl „minimálně velmi opatrný“. V případě stavebního spoření je však Kalousek pro omezení zvýhodnění. MMR přitom ve svém návrhu „útočí“ i na stavební spořitelny. Součástí zmiňovaného materiálu je totiž také plán na změnu systému podpory stavebního spoření. „Navrhujeme, aby příspěvek, který stát vyplácí každému, kdo má stavební spoření, byl podmíněn tím, že naspořené prostředky včetně vyplaceného státního příspěvku budou použity výhradně na zajištění bydlení,“ tvrdí mluvčí Ayer. Jenže to se zase nelíbí stavebním spořitelnám, neboť účelovost využití prostředků je jasně dána u úvěrů ze stavebního spoření, a to podle nich úplně stačí.

Úspory sobě

V současné době lze od základu daně odečíst až 300 tisíc korun zaplacených na úrocích. Přepočteno na daně jde o roční úsporu až 45 tisíc korun. U úvěru ve výši 1,5 milionu korun s průměrnou tržní úrokovou sazbou a splatností 20 let může klient dosáhnout reálné úspory na daních přesahující jedenáct tisíc korun. Za celou dobu splácení a při zachování stávajících daňových podmínek by celková úspora na daních pro tohoto klienta přesáhla 130 tisíc korun.
V současné době stát podporuje hypotéky dvěma způsoby. Kromě snížení daňového základu o část zaplacených úroků také formou dotace k úrokům z hypoték. Funguje to tak, že pokud průměrná úroková sazba na tuzemském hypotečním trhu stoupne nad určitou úroveň, stát dotacemi část tohoto rozdílu majitelům hypoték vyrovná. Ministr financí v demisi Janota tvrdí, že by nebyl proti, pokud by se plánovalo pouze zrušení těchto dotací. Jenže zatímco zvýhodnění hypotečního úvěru formou nižší daně z příjmů přijde stát na miliardy, na dotace zatím připadají řádově pouze miliony korun (viz Hypotéky výhodněji). Dotace tudíž neznamenají pro rozpočet žádnou velkou zátěž. MMR bere návrh jako svůj příspěvek do celkových úspor ve státním rozpočtu. Na druhou stranu už ale plánuje, jak uspořené peníze využije. Ve hře je dle resortu především budování bydlení pro seniory nebo regenerace sídlišť.

* BOX
Hypotéky výhodněji**
Kolik stát letos zaplatí na dotacích a úlevách v souvislosti s podporou bydlení
Snížení daně z příjmů formou odečtu úroků zaplacených na hypotéce od daňového základu* 5 miliard korun
Dotace k hypotékám* 45 milionů korun
Pramen: ministerstvo financí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít