Banka nečeká příliv malých firem

07. dubna 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
07. dubna 2003, 00:00

Česká exportní banka chce zřídit Fond vývozních rizik ČEB poskytuje i velmi malé vývozní úvěry. Hlavně pro potřeby malých a středních firem má sloužit nový fond. Přibližně pětinu klientely České exportní banky (ČEB) tvoří středně velké a malé firmy.

Česká exportní banka chce zřídit Fond vývozních rizik

ČEB poskytuje i velmi malé vývozní úvěry. Hlavně pro potřeby malých a středních firem má sloužit nový fond.

Přibližně pětinu klientely České exportní banky (ČEB) tvoří středně velké a malé firmy. Banka, která exportérům poskytuje státem zvýhodněné financování, pro ně připravuje další služby, ale nepředpokládá, že by se výrazně zvýšil podíl těchto klientů. „Spíš zaznamenáme jejich větší fluktuaci. Když se nám podaří některý malý nebo střední podnik takzvaně nastartovat, sáhnou po něm komerční banky nebo se stane velkou firmou,“ uvedl generální ředitel ČEB Tomáš Révész. Handicapem banky je, že nemá pobočkovou síť. „Pro vývozce z Opavy není tak jednoduché třeba třikrát do týdne dojet do Prahy kvůli profinancování vývozu,“ konstatoval Révész. Banka se zabývá nejen složitými a velkými projekty, ale podle Révésze profinancovala snad nejmenší vývoz z Česka do Rakouska ve výši deset tisíc eur. Pro zintenzivnění státní podpory vývozu bude ČEB spolupracovat s exportéry také formou náročného strukturovaného financování vývozu investičních celků. Tuzemským exportérům to umožní zapojit se do dodávek pro velké mezinárodní projekty - ať už jako hlavní dodavatelé, nebo jako subdodavatelé. Dále to bude projektové financování v projektech a teritoriích, kde není možné dosáhnout zajištění návratnosti financí jinými prostředky. V květnu na valné hromadě navrhne vedení banky zřídit Fond vývozních rizik. Ten bude financován z vlastních zdrojů ČEB. Banka tak bude moci převzít část rizika za vývozce, který tak bude muset vázat méně finančních prostředků. Fond vývozních rizik tak má fungovat v případech záruk za nabídku na účast ve veřejné soutěži a snížení zajištění spoluúčasti na majetkové újmě při pojištění u Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a to zejména u malých a středních podniků. Vloni banka zaznamenala pokles objemu podepsaných smluv na 15,6 miliardy korun (v roce 2001 to bylo dvacet miliard). Důvodem je pokles poptávky hlavně po investičním zboží na světovém trhu. Podepsané smlouvy profinancovávají vývozy do cukrovarů, letadel a lokomotiv do Turecka, Číny, Alžírska, Íránu a Itálie. Letos počítá ČEB s pětiprocentním nárůstem úvěrů.

Vývozní úvěry podle cílové země v roce 2002

země EU 0,3 %

přechodové ekonomiky 29,4 %

rozvojové ekonomiky 23,9 %

země SNS 23,6 %

centrálně řízené ekonomiky 0,7 %

vyspělé země mimo EU 22,1 %

Vysvětlivky: Země EU = SRN, Rakousko Přechodové ekonomiky = Srbsko, Černá hora, Slovensko Rozvojové ekonomiky = Filipíny, Írán, Alžírsko Země SNS = Ruská federace Centrálně řízené ekonomiky = ČLR Vysp. země mimo EU = Turecko, Švýcarsko, USA

PRAMEN: ČEB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít