Banka dá milion nadějnému exportérovi

30. března 2010, 17:15 - Tomáš Stingl
30. března 2010, 17:15

Soukromý grant pro české vývozce vypsala banka HSBC. Nejnadějnější exportní projekt získá bonus ve výši jednoho milionu korun. Uzávěrka soutěže, o níž projevilo zájem už na padesát českých podniků, byla prodloužena do 12. března.

Autor: HSBC

Čeští vývozci se mohou ucházet o další finanční pomoc. Netradiční na novém grantu vypsaném bankou HSBC je to, že nejde o státní dotaci, ale o podporu od soukromé firmy. „Naše grantová komise vybere podle pevně daných pravidel projekt, který získá bonus jeden milion korun a také naše know-how,“ říká za HSBC Václav Dančo. „Do soutěže se mohou hlásit nejen výrobci, ale chceme inspirovat také vývozce služeb. Vlastně jediným limitujícím kritériem je to, že podnik musí mít roční obrat od padesáti milionů korun výše,“ vysvětluje Dančo.

Uzávěrka soutěže byla původně stanovena na únor. „Čeští podnikatelé jsou ale zvyklí nechávat vyplňování různých přihlášek obvykle až na poslední chvíli. Abychom jim vyšli vstříc, posunuli jsme nakonec uzávěrku až na 12. března,“ dodává Dančo. Podle něj nicméně není vyplnění vstupního formuláře nijak složité a nepřesáhne dvě hodiny.

V odborné komisi, která vybere nejslibnější projekt, zasedne vedle zástupců banky také reprezentant Hospodářské komory nebo České exportní banky. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním galavečeru 12. dubna. Již nyní se o grant zajímá na padesát firem, celkem očekávají organizátoři kolem stovky zájemců.

Banka představila grant podnikatelům již na čtyřech seminářích po celé republice. „Líbí se mi optimistické vyznění těchto akcí. Jinak teď v době krize chodí vývozci na různé konference obvykle tak, jako by už měli v kapse parte. Popláčou si, postěžují na zlé časy a jdou zase domů. Je na čase ukázat, že máme být na co hrdí,“ podotýká Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která má také v grantové komisi svůj hlas.

Havlíčkovi se líbí, že grant dává šanci i firmám, které se zaměřují na inovace. „V Česku jsme si zvykli opájet se tím, že vyrábíme báječné boty, sklo, zápalky. Ale to je už jen takové ovívání mrtvé pokojské. Česko je teď baštou nanotechnologií,“ naznačuje Havlíček směr, kterým je třeba se dívat.

Tomáš Nymburský z HSBC k tomu podotýká, že bude stále důležitější zaměřit se na rozvojové země. „Jestliže se tyto trhy podílely na světovém obchodu ještě v roce 1980 jen dvaceti procenty, teď už je to přes 32 procent. A v roce 2050 to má být až 45 procent. To znamená 27 trilionů dolarů,“ vyčísluje možnosti budoucího exportu Tomáš Nymburský.

V grantu se tak bude vedle kvality projektu a jeho finanční životaschopnosti zohledňovat například i to, zda jde o jednorázový vývoz nebo naopak o snahu podniku usídlit se na zahraničním trhu dlouhodoběji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít