Bambus na Manhattanu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Bambus na Manhattanu

, Kateřina Menzelová,
Bambus na Manhattanu
Zdroj: Euro.cz

Nejvyšší mrakodrap světa je prvním PPP projektem na Tchaj-wanu

Tchajpejský magistrát má o oslavách Silvestra 2004 jasno. Těsně před koncem příštího roku by měly být dokončeny práce na nejvyšší budově světa Tchaj-pej 101. Velkolepá show je plánována právě pod ni. Oslnivé osvětlení věže prý bude postupně zhasínat a rozsvěcet se, což má symbolizovat končící a počínající rok. Lze očekávat, že oslavy dosáhnou megalomanských rozměrů. Není divu, obyvatelé Tchaj-wanu jsou na svůj mrakodrap patřičně pyšní. Důvodem není jen získání světového rekordu, ale také politická prestiž.

Politická kolaudace.

Důkazem je i fakt, že se slavnostní říjnové kolaudace obchodního centra, které obklopuje hlavní věž mrakodrapu, zúčastnili nejvýznamnější tchajwanští podnikatelé a politici. Nechyběl ani prezident Čchen Šuej-pien. „Význam této budovy nespočívá pouze v tom, že je nejvyšší obytnou stavbou na celé planetě. Budova symbolizuje také to, že Tchaj-wan drží krok se světem,“ řekl prezident.
Tchaj-pej 101 je s 508 metry skutečně nepřehlédnutelnou dominantou města. Okolní budovy převyšuje zhruba čtyřnásobně. Mrakodrap nalezneme ve čtvrti Sin-ji. V blízkosti věže se nachází kolos World Trade Centra, největší tchajwanský hotel Grand Hyatt a také sídlo magistrátu. Tchajpejský Manhattan, jak je čtvrť Sin-ji označována, bývá plný lidí. A o Vánocích to platí dvojnásobně. Od majitelů mrakodrapu byl promyšlený tah otevřít nejprve obchodní centrum a nečekat na úplné dokončení kolosu. I když zahájení bylo možná trochu ukvapené. Deník Taipei Times dokonce napsal, že lidé riskují své životy, když nakupují na místě stavby, která bude skončena až příští rok. Noviny poukazovaly na nedávný případ, kdy z 91. poschodí spadly kusy železa a na zemi zranily čtyři osoby.

Sýr jako luxus.

Ale ani tato událost neodradí tisíce lidí, aby nakupovaly právě v Tchaj-pej 101, kde se zabydlely světové značky, jako Anna Klein, Jean Paul Gaultier, Ralph Lauren, Aquascutum a další. Brzy otevře také Tiffany, Dior a Louis Vuitton. Celé patro je věnováno i potravinám. Evropané by ale zřejmě některé zboží za delikatesu neoznačili. „K dostání tu jsou i takové luxusní pochoutky, jako je například francouzský sýr,“ řekla týdeníku EURO Iris Kao ze společnosti Taipei Financial Center Corporation, která je majitelem mrakodrapu.
Tato společnost vyhrála před šesti lety výběrové řízení vyhlášené tchajpejským magistrátem. Ten hodlal dát k dispozici pozemky v prestižní čtvrti a hledal společnost, která by je po určitou dobu nejlépe zhodnotila. Šlo tedy o první projekt založený na tolik propagovaném modelu Public Private Partnership (PPP). Firma Taipei Financial Center Corporation získala od magistrátu pozemky na sedmdesát let s tím, že na nich postaví výškovou budovu, která po uplynutí doby připadne městu. Akcionáři Taipei Financial Center Corporation jsou největší tchajwanské banky, pojišťovny a také tchajwanská burza. „Ty budou zároveň i nájemníky budovy, která se po dokončení stane finančním centrem ostrova,“ tvrdí Iris Kao.
Investoři vložili do projektu 1,7 miliardy USD. Autorem architektonické předlohy mrakodrapu je renomovaný tchajwanský ateliér C.Y. Lee & Partners. „Navrhli jsme budovu, která je založena na čínské filozofii a na integraci s přírodou,“ říká jeden z architektů. Vliv čínské kultury a tradice je patrný již na první pohled. Věž má svým tvarem připomínat bambus, o kterém architekti tvrdí, že se snaží dosáhnout nebe. „Rostlina“ je rozdělena do osmi částí. Osmička nebyla zvolena náhodou. Toto číslo v čínské tradici znamená štěstí, rozkvět a úspěch. Jednotlivé úseky jsou odděleny zobrazeními středověkých čínských platidel, která mají přitáhnout zisky nájemníkům budovy.

Mistr feng-šuej.

Přestože je budova plná různých šťastných symbolů, majitelům mrakodrapu to nestačilo. „Chtěli jsme se vyvarovat jakékoliv chyby,“ říká Lin Chung-ming, ředitel Taipei Financial Center Corporation. Akcionáři proto přizvali mistra, který se zabývá feng-šuej, neboli čínským uměním odhalit skrytou energii v rozmístění budov a nábytku. Jediné, co narušovalo feng-šuej, byla cesta, která vedla přímo k jedné straně mrakodrapu. To by, jak říká tradice, mohlo v budoucnu přinést nemoci nebo špatný obchod pro nájemníky. Developer proto na konec cesty umístil fontánu, která má být jakýmsi blokem.
V budově je téměř 200 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch určených pro dvanáct tisíc zaměstnanců, přes 77 tisíc metrů čtverečních obchodních prostor, kde kromě obchodů nalezneme také restaurace, posilovnu, čistírnu a banketový sál, 83 tisíc metrů čtverečních parkovacích ploch je určeno pro 1800 automobilů. Kromě své výšky se může budova chlubit i dalším rekordem – nejrychlejším výtahem na světě, který vyveze návštěvníky do 90 patra za méně než 39 sekund.

Přežije tajfun i zemětřesení

.
Paradoxem je, že zatímco po teroristickém útoku na newyorské věže World Trade Centra v roce 2001 se výstavba mrakodrapů v západním světě téměř zastavila, o Asii platí pravý opak. Přitom kontinent každoročně zasáhne několik zemětřesení a tajfunů. „Tchaj-pej 101 má speciální systém na redukci vibrací, který je zakomponován přímo do struktury budovy,“ říká Iris Kao. Umožňuje prý přenos energie z budovy a je jakousi stabilizační silou. „Věž je projektována tak, že vydrží 2500leté zemětřesení. Standard ostatních budov je kolem 950 let,“ dodává. Mrakodrap by měl bez újmy přestát zemětřesení o síle necelých osm stupňů Richterovy stupnice. Podobně odolná je věž i proti tajfunu; odolá největšímu tajfunu ve stoletém cyklu. Developeři též slibují, že pokud by se objekt stal terčem teroristického útoku, zhroutil by se po mnohem delší době než newyorská dvojčata, a lidé by tak měli mít více času budovu opustit.
Nájemník, který si bude chtít dopřát luxus a výhled z nejvyšší budovy světa, bude muset také sáhnout hluboko do kapsy. Za jeden pching (tři metry čtvereční) zaplatí měsíčně od tří do čtyř tisíc tchajwanských dolarů (100 USD je přibližně 3400 tchajwanských dolarů). Pro srovnání, v oblastech mimo centrum Tchaj-peje stojí kancelářské prostory zhruba třetinu.
Majitelé mrakodrapu si přesto slibují, že jedinečnost objektu přitáhne pozornost. O zájemce prý nouze nebude. Prostory jsou na trhu jen pár dní, nicméně ředitel Taipei Financial Center Corporation Lin Chung-ming optimisticky předpokládá, že během 18 měsíců se podaří pronajmout 80 procent kancelářských ploch, které jsou v budově k dispozici. Zaplnit kanceláře nájemníky dostala na starosti mezinárodní realitní společnost Jones Lang LaSalle.

Najdou se nájemníci?

Odborníci, kteří se zabývají realitním trhem v Tchaj-peji, jsou na rozdíl od šéfa Taipei Financial Center Corporation rezervovanější. „Zajistit obsazenost budovy na osmdesát procent, to je odvážný cíl. Velké mezinárodní společnosti, jako Hewlett-Packard nebo IBM, totiž nedávno podepsaly nové nájemní smlouvy,“ říká Derek Chuang, manažer tchajwanské pobočky realitní firmy CB Richard Ellis. Ovlivnit rychlost pronájmů by mohl i teroristický útok na newyorské mrakodrapy. Utlumil zájem některých mezinárodních korporací najímat si kanceláře v mrakodrapech.
„Usilujeme o dobrou cenu a nájemce, kteří by byli ochotni uzavřít dlouhodobou smlouvu. Nespěcháme,“ tvrdí Matthew Shaw, ředitel tchajwanské pobočky Jones Lang LaSalle. Analytici nicméně poukazují na omezování výdajů korporací, což jim neumožňuje, aby si pronajaly luxusní kanceláře, a také na rostoucí nabídku administrativních prostor a na vysoké nájemné, které musí zájemce za kanceláře v Tchaj-pej 101 zaplatit. To vše by mohlo optimistická očekávání majitelů mrakodrapu komplikovat. Ti si s tím ale hlavu nelámou. „To, na co se soustředí naši klienti, je, jak vydělat peníze, až se nastěhují do Tchaj-pej 101, a nikoliv na to, jak ušetřit finance na nižším nájemném v jiné budově,“ uvedl ředitel Taipei Financial Center Corporation Lin Chung-ming v rozhovoru pro deník Taipei Times.

Asijská výšková mánie
Asie je domovem šesti nejvyšších budov světa. Věž Tchaj-pej 101 převzala prvenství od dvojice věží Petronas Towers v malajsijském Kuala Lumpuru, které měří 452 metrů. Ale ani tchajpejská dominanta se nebude ze svého prvenství těšit dlouho. Pozadu nechce zůstat hlavně Čína. Tam pokračují práce na Shanghai World Financial Center, jehož 101 pater bude čnít do výše 492 metrů. Dokončeno by mělo být v roce 2007. O rok později dostaví Indie věž Indického centra v Katangi. Tento objekt by měl mít 224 pater a dosahovat výšky 676 metrů. Neasijskou výjimkou je plán Spojených států. Na místě, kde kdysi stávaly věže World Trade Centra v New Yorku, by měla v budoucnu vyrůst ještě vyšší budova – Freedom Tower vysoký 541 metrů. Mnoho Newyorčanů ale nesouhlasí s tím, aby v centru města vyrostl mrakodrap, který by byl potenciálním cílem teroristických útoků. Stavební práce by nicméně měly začít na jaře příštího roku a trvat budou čtyři roky.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze