Bakalovi opouštějí statutární orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí - Euro.cz

Přihlášení

Bakalovi opouštějí statutární orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí

, čtk,
Bakalovi opouštějí statutární orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Vlastník vydavatelství Economia Zdeněk Bakala a jeho žena Michaela k dnešnímu dni opustili statutární orgány tohoto mediálního domu. Bakala nechce vydavatelství prodat a zůstává jeho klíčovou investicí, jejímž prostřednictvím chce podporovat a hájit nestrannou a nezávislou žurnalistiku. Bakala rezignoval na post člena dozorčí rady, Michaela Bakala na pozici člena představenstva.

„Vlastnictví médií chápeme jako veřejnou službu. Vždy jsme chtěli a dělali vše pro to, aby Economia a její tituly byly synonymem profesionální a svobodné žurnalistiky,“ uvedl podle mluvčí společnosti BM Management Šárky Samkové Bakala. BM Managament se věnuje správě privátních aktiv Bakalových v Česku.

Místo v představenstvu po Bakalově manželce obsadí Monika Zahálková. Spolu s ní v něm bude dál pracovat Michal Brejcha, předsedkyně představenstva Zuzana Řezníčková a místopředseda Pavel Burša. Dozorčí rada bude tříčlenná, jejím předsedou zůstává Luboš Řežábek a členy Zdeněk Fried a Jan Hanousek.

Odchod Bakalových z řídících orgánů společnosti není jedinou aktuální změnou v Ekonomii. Ke konci ledna z ní má odejít ředitel redakcí Vladimír Piskáček, kterého nahradí Zuzana Kleknerová. Loni v září skončil generální ředitel a předseda představenstva Economie Roman Latuske, místo něj představenstvo od té doby vede Řezníčková.


Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Zdeněk Bakala


Economia vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom a Respekt a několik odborných titulů. Zároveň provozuje weby Aktuálně.cz, iHned.cz, Atlas.cz nebo Volný.cz. Vydavatelství v roce 2017 vykázalo konsolidovaný zisk 1,8 milionu korun po předchozí ztrátě téměř 20 milionů. Tržby stouply o čtyři procenta na 878,6 milionu korun. Bakala vlastní Economii od roku 2008 a nyní je jejím jediným akcionářem.

Bakala, který v minulosti ovládal těžební firmu OKD, je v poslední době terčem kritiky. Výrazně proti němu vystupuje prezident Miloš Zeman, který ho ve svém inauguračním projevu loni v březnu označil za velkou skvrnu a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD. Později na adresu podnikatele mířily Zemanovy vulgarity v rozhovoru pro Český rozhlas, loni v říjnu pak od Zemana dostal státní vyznamenání podnikatel Pavol Krúpa, který Bakalu kritizuje.

Přečtěte si také:

Jak Bakala k dolům přišel. OKD získal za pouhých 7,4 miliardy korun

Prodej OKD tlačil Urban, Sobotka mlčel, říká Černohorský

Krúpa chce výběrové řízení na prodej pohledávek OKD vůči Bakalovi

Pecina: Prodej OKD vypadá z nynějšího pohledu hrůzostrašně

Bakalova šachta ožívá. Polský důl Dębieńsko restartují Australané

Diskuze