Bakala se může těšit

14. září 2007, 14:33 - Tomáš Skřivánek
14. září 2007, 14:33

OKD zřejmě burza ocení zhruba na bezmála 60 miliard korun

Vlastník těžební společnosti OKD, firma New World Resources (NWR), může za prodej zhruba třiceti procent svých akcií na burze získat téměř 18 miliard korun. Agentura Dow Jones tímto odhadem, stanoveným podle prospektu emitenta připraveného letos na jaře v souvislosti s úspěšnou emisí dluhopisů firmy, upravila předchozí údaje jiných analytiků na zhruba dvojnásobek. NWR se tak stane největší IPO emisí pražské burzy. Doposud prvenství patřilo společnosti Zentiva, která vstoupila na burzu na počátku léta 2004 a od investorů získala 2,7 miliardy korun.

Peníze na Polsko.

NWR již na jaře oznámila, že se její akcie objeví ještě letos na burzách v Londýně a Praze, nicméně žádné informace o své IPO nekomentuje. Letos v červnu však Zdeněk Bakala, čtyřicetiprocentní akcionář společnosti RPG Industries, která NWR ze sta procent vlastní, uvedl, že získané prostředky by společnosti měly pomoci financovat akvizici dolů a energetických firem v Polsku a Ukrajině. Tehdy Bakala též zmínil, že IPO se může uskutečnit v říjnu nebo v listopadu 2007 a jeho objem závisí na případných akvizicích v Polsku. Vzhledem ke strategickému zájmu skupiny o Polsko by se akcie firmy mohly později objevit i na varšavské burze. „V Polsku se těžební odvětví, které doposud bylo pod kontrolu státu, otvírá zahraničním investorům. To může být příležitostí pro NWR. Nevýhodou otevření polského trhu by ale mohl být růst nabídky černého uhlí. Investice by otevřely některé doly, což by mohlo mít dopad na ceny,“ komentoval strategii expanze na polský trh analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

Hospodaření zlepšují rostoucí ceny.

Z propočtů agentury Dow Jones vyplývá, že NWR by mohla z prodeje akcií získat od 625 milionů do 649 milionů eur. Londýnští analytici trhu nerostných surovin soudí, že hodnota NWR by se mohla pohybovat kolem 2,16 miliardy eur. Hodnota podniku by tedy byla asi šestkrát vyšší než předpokládaný zisk před úroky, daní a odpisy. „Je těžké hodnotu firmy vyčíslit. Ale trh je dost napjatý, což cenám koksárenského uhlí svědčí,“ podotkl analytik společnosti CRU Strategies Patrick Cleary. Soudí, že při ocenění firmy budou zájemci brát zřetel na budoucí ceny uhlí. NWR v posledních třech letech těžila zhruba třináct milionů tun uhlí ročně, loni měla tržby 1,32 miliardy eur. To je výrazně méně než o rok dříve, kdy utržila 1,95 miliardy eur. Za letošní první pololetí vzrostla hodnota ukazatele EBITDA, tedy zisku před odečtením úroků, daní a odpisů, proti stejnému období roku 2006 o 52,3 procenta na 2,55 miliardy korun. Provozní cash flow se ve stejném období meziročně zvýšilo o 74,9 procenta na 1,716 miliardy korun. Na zlepšení výsledku hospodaření NWR se podílely zejména rostoucí ceny uhlí a koksu. Průměrná smluvní cena uhlí se ve druhém čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2006 zvýšila o 9,98 procenta. Ještě více, a to meziročně o 18,95 procenta, vzrostla průměrná smluvní cena koksu.

Hvězdy do představenstva.

Budoucí prodej akcií investorům budou mít na starost investiční banky Morgan Stanley, JP Morgan a Patria Finance. Součástí příprav vstupu na burzu je též najmutí nových mediálně známých tváří do představenstva firmy. Stejně jako AAA Auto, která na burzu vstoupí na konci září, získala bývalého šéfa společnosti Škoda Auto Vratislava Kulhánka, NWR vsadilo dokonce na trojici známých tváří. Především na českém trhu mohou úspěšnost emise ovlivnit bývalý viceprezident Českého Telecomu Bessel Kok a historicky první český eurokomisař Pavel Telička. Na londýnské investiční kruhy by měl naopak zapůsobit třetího nový člen představenstva NWR - Hans-Jörg Rudloff, předseda představenstva Barclays Capital, investiční divize britské Barclays Bank. Zdá se, že Zdeněk Bakala neponechal při přípravě IPO nic náhodě. Ostatně, o úmyslu vstoupit na burzu se společností, která je vlastníkem OKD, mluví již několik let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít