Až se v květnu zvedne celní závora

05. dubna 2004, 00:00 - admin
05. dubna 2004, 00:00

PO VSTUPU DO EU BUDOU RŮZNÁ NAŘÍZENÍ RADY A KOMISE ES PŘÍMO APLIKOVATELNÁ TÉŽ NA ÚZEMÍ ČR. ZÁROVEŇ PŘESTANOU PLATIT URČITÉ PRÁVNÍ PŘEDPISY, KTERÉ BYLY V PLATNOSTI PŘED VSTUPEM DO UNIE.

Pro mnohé dovozce a vývozce vznikne povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního obchodu

JEDNOU Z OBLASTÍ, KDE SE TYTO ZMĚNY VÝRAZNĚ PROJEVÍ, JE CELNÍ PROBLEMATIKA.

Mezi předpisy, které budou po vstupu do EU přímo aplikovatelné v České republice, budou Nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, v platném znění, kterým se vydává celní kodex Společenství, a N ařízení Komise (EHS) č. 2454/93, v platném znění, kterým se toto Nařízení Rady provádí. Tyto předpisy mimo jiné stanoví procedury a použití závažných informací, které členské státy Společenství vydávají. Stručné upozornění na důsledky této i dalších změn vybíráme z informací Generálního ředitelství cel.

ZÁVAZNÉ INFORMACE O SAZEBNÍM ZAŘAZENÍ

Ve smyslu výše uvedeného Nařízení Komise č. 2454/93 může každá osoba od celních orgánů požadovat informaci o uplatňování celních předpisů. Nevztahuje-li se žádost na skutečně zamýšlený dovoz a vývoz, mohou celní orgány žádost zamítnout. Žádost musí být žadateli poskytnuta zdarma. Jestliže však celním orgánům vzniknou zvláštní výdaje, zejména v důsledku provedení rozboru či odborného posouzení zboží nebo v důsledku vrácení zboží žadateli, může být po žadateli požadována náhrada. Závazné informace o sazebním zařazení zboží na základě žádostí doručených Celnímu ředitelství Praha v období od 1. března 2004 do 30. dubna 2004 je nutné vydat již v souladu s právními předpisy platnými ode dne vstupu ČR do EU, a to až po dni vstupu. Pro žadatele z toho vyplývá buď dřívější žádost zrušit, nebo od 1. května 2004 doplnit žádost novým podáním na formuláři podle platných norem EU. Celní správa v této souvislosti upozorňuje na možnost získat závazné informace o sazebním zařazení zboží, které budou platit v ČR po vstupu do EU ještě před tímto termínem, a to prostřednictvím subjektu, který má sídlo v některém z členských států EU a který by žadatele zastupoval při získání závazné informace v jiném členském státě Unie (mateřské firmy, obchodní zastoupení, obchodní partneři), případně prostřednictvím jiných subjektů v jednotlivých členských zemích EU.

PŘESTUP ZBOŽÍ PŘES HRANICE ČR Od prvního dne členství v EU budou celní orgány ČR povinny zrušit pravidelné celní kontroly pohybu zboží přes vnitřní hranici, tedy společnou hranici s dalšími členskými státy. Vzhledem k tomu, že ČR nebude mít žádnou vnější hranici EU (hranici se státem, který není členským státem EU), budou pravidelné kontroly pohybu zboží přes státní hranici pro celní adaňové účely zachovány pouze na mezinárodních letištích (v současné době je seznam mezinárodních letišť stanoven Přílohou 15 k vyhlášce 252/2002). Tyto kontroly se však nebudou vztahovat na lety do a z letišť na území EU. Na všech hranicích ale dočasně zůstanou zachovány kontroly pohybu osob přes státní hranici, tedy kontroly pasů a víz prováděné Policií ČR. Jakýkoliv obchod s členskou zemí EU (včetně nově přijatých zemí) bude tzv. vnitrounijním obchodem. Nebude podléhat pravidelné celní kontrole, ani clům a dalším poplatkům vybíraným vsouvislosti s dovozem nebo vývozem zboží. Právní předpisy EU však přece jenom stanoví obchodníkům určité povinnosti v souvislosti s vnitrounijním obchodem EU. Pro účely společné obchodní politiky EU je nutné statisticky sledovat obchodní operace prováděné mezi členskými státy. Subjekty, jejichž předmětem podnikání je vnitrounijní obchod a jejichž obrat v předcházejícím roce přesáhl stanovený limit, mají povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního obchodu neboli Intrastat. DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY**

Jak je uvedeno výše, clo ani žádné další dávky nebo poplatky vybírané při dovozu nebo vývozu zboží se v případě vnitrounijního obchodu neuplatňují. To se samozřejmě netýká daní. Daň z přidané hodnoty je legislativně upravena národními předpisy jednotlivých členských zemí v souladu s příslušnou směrnicí ES a je zdrojem jejich národních rozpočtů. V zásadě lze již dnes říct, že budou uplatňována následující pravidla: Při obchodu mezi dvěma plátci DPH, majícími bydliště nebo sídlo v různých zemích EU, platí DPH příjemce, a to na základě pravidel a sazeb platných v zemi, kde má bydliště nebo sídlo. Pro oba účastníky takového obchodu samozřejmě platí povinnost vykazovat tyto obchody ve svém účetnictví, aby byla umožněna kontrola ze strany finančních orgánů. Pokud bude firma nebo osoba, která není plátcem DPH kupovat zboží od plátce DPH, zaplatí společně se zbožím i DPH podle sazby v zemi nákupu. V tomto případě se tedy v porovnání se současnou praxí nic nezmění. Je vhodné si přitom uvědomit, že v zemích EU platí různé sazby DPH. Platí-li tedy např. v N ěmecku sazba 17 % a v ČR bude 19 %, zaplatí německý občan při nákupu v ČR daň 19 %. Pokud si stejné zboží koupí v N ěmecku prostřednictvím německé firmy, která je plátcem daně, bude DPH činit 17 %.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít