Až se trh s automobily zotaví, poroste odbyt i ceny, říká šéf tuzemské Toyoty Martin Peleška - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Až se trh s automobily zotaví, poroste odbyt i ceny, říká šéf tuzemské Toyoty Martin Peleška

Ondřej Hergesell,
Až se trh s automobily zotaví, poroste odbyt i ceny, říká šéf tuzemské Toyoty Martin Peleška
Zdroj: Hynek Glos/Euro

„Trh aut projde recesí, čísla za březen, duben a květen budou chybět a celkový trh se může propadnout až o třetinu. Hlavní poptávka se odloží. Věříme ale, že po létě by mohla být zpátky na úrovni loňského roku. Že by lidé rušili objednávky, k tomu zatím nedochází. Doufám, že se trh postupně zotaví a alespoň se vyčistí od falešných čísel způsobených reexportem,“ říká šéf českého zastoupení automobilek Toyota a Lexus Martin Peleška.

Jako všichni prodejci aut jste měli na dva měsíce zavřené showroomy. Přesto jste dokázali v dubnu prodat 602 nových aut a zvýšit tržní podíl. Celkově za první třetinu roku poskočila Toyota na čtvrtou příčku českého trhu. Jak se vám to podařilo? Prodejem přes internet?

Základem byl pro nás velice úspěšný leden a únor. Následně jsme během nouzového stavu spustili virtuální showroom, což se ukázalo jako dobrý mezikrok. Zákazníci si mohli z pohodlí domova auta prohlédnout, nechat si sestavit nabídku… A teď po otevření showroomů už přesně vědí, co chtějí. A samozřejmě v prodejích pomáhají akce, kdy nabízíme celou škálu modelů s výraznou slevou.

Jak jste v době karantény řešili činnosti, které nemohou počkat, třeba servis a opravy aut po nehodách?

To byla jedna z činností, kterou bylo potřeba vykonávat průběžně, protože auta byla a jsou používaná pořád, možná i víc, protože lidem umožňují jistou izolaci a bezpečí. Takže logicky i musejí fungovat a jsem rád, že se nám podařilo zajistit vše potřebné. Technici a další zaměstnanci servisů chodili normálně do práce, byli vybaveni rouškami, gumovými rukavicemi a samozřejmě…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?