Až na snížený práh bolesti - Euro.cz

Přihlášení

Až na snížený práh bolesti

, ing. Marcela Alföldi Šperkerová,
Až na snížený práh bolesti
Zdroj: Euro.cz

Pavel Juříček dodává téměř všem evropským automobilkám

Každý, kdo vstoupí do jeho podchlazené kanceláře, si musí všimnout, že Pavel Juříček jede na plné obrátky. Pracuje dvanáct hodin denně, výjimkou nejsou ani pracovní soboty. V začátcích ve firmě dokonce přespával, firmu řídil i z nemocničního lůžka. Rozhodně mu nechybí tah na branku. Před lety dobře pochopil, jakým směrem se má jeho společnost pustit.
Rolls Royce, Bentley, Volvo, Honda – všechny tyto proslulé značky dnes figurují v portfoliu zakázek výrobce autodílů Brano Group. Skupina čítá deset firem se čtyřmiliardovým obratem a dvěma a půl tisíce zaměstnanců. Ne náhodou si její majitel a šéf v jedné osobě Pavel Juříček odnáší vavříny z aktuálního ročníku soutěže Podnikatel roku (viz box). Za dvanáct let totiž dokázal vybudovat firmu, jež je evropskou jedničkou ve výrobě autozvedáků a kontinentální dvojkou v dodávce tlumičů do užitkových aut. „Všechny naše výrobky jsou postaveny na vlastním vývoji a designu. Zaměstnávám sto šedesát vývojářů – to je ten hlavní pilíř, který nám pomohl získat zakázky. Naší strategií je trošku napodobit a trošku se odchýlit. A naší předností je vysoká flexibilita,“ vysvětluje čerstvý Podnikatel roku.

Mladík s elánem

Do opavského podniku nastoupil jako technolog už v roce 1982, ve svých šestadvaceti letech. Byl aktivní i pracovitý, a tak jej ředitelé o čtyři roky později udělali šéfem projektu pro automobilový průmysl, neboť Brano tento obor do té doby podceňovalo. „Co se investic týče, dostal jsem rozsáhlé pravomoci a spolu se dvěma kolegy jsme vše naprojektovali včetně konstrukcí a technologie. Začínali jsme s dodávkami zámků do Škody Favorit. Později se mi ze Státní plánovací komise podařilo ,uloupit´ do automobilového projektu další produkty,“ vypráví Juříček. Aut se drží dodnes.
Sametová revoluce 1989 zastihla Juříčka na postu hlavního inženýra Brana, ale po srážce s novým „generálem“ musel podnik opustit. Juříček se vrhl na akademickou dráhu. Na půdě ostravské Vysoké školy báňské spoluzakládal katedru managementu a podnikání, přednášel a doplnil si vzdělání i v Rotterdamu a ve Vídni.
Když se Brano v roce 1992 privatizovalo, 29 procentní díl koupili podnikoví manažeři a zbytek šel do kuponové privatizace. Juříček tehdy pro manažery připravil byznys plán. Rok nato se do Brana vrátil coby výrobní ředitel s důležitým úkolem: udržet si mladoboleslavskou škodovku jako důležitého zákazníka. Brano mělo totiž potíže s včasností dodávek. Juříčkovi a třem kolegům se v této etapě podařilo skoupit majoritní podíl akcií Brana (později je Juříček vyplatil a dnes již je stoprocentním majitelem). Do křesla generálního ředitele usedl počátkem roku 1995. Za léta ředitelování se mu podařilo zvednout obrat firmy z dvanácti milionů eur až na loňských 152 milionů, podíl exportu vzrostl z bezmála ničeho na tři čtvrtiny tržeb a orientace na autoprůmysl se změnila z 50 na plných 93 procent obratu. „Dnes jsou všechny automobilky v Evropě kromě Nissanu a Renaultu našimi zákazníky. Největším odběratelem je Volkswagen,“ konstatuje „pan továrník“.

Kapr sežraný piraňou

Holding Brano Group dnes řídí několik továren po celé ČR a vlastní i montážní zámečnický závod v Rusku. Nové kapacity přibyly do seskupení buď nákupem hmotných aktiv, nebo si je firma postavila sama. Jedinou reálnou akvizicí byl v roce 1999 nákup o chloupek větší jablonecké firmy Ateso (výrobce autozvedáků). „Firma byla před krachem, měla třísetmilionové dluhy. Jenže měla zajímavý výrobní program,“ vypočítává Juříček důvody zájmu.
Letos hodlá Brano Group investovat dvě stě milionů korun do slévárny na Slovensku. Po různých peripetiích mu tamní vláda přislíbila pobídky na sedm let v hodnotě sto milionů slovenských korun. Majitel si od investice slibuje, že se uchytí i u slovenských automobilek.
Nedávno Brano zakoupilo německou firmu, jež vlastní několik světových patentů a licencí na autosoučástky. „Budeme tak moci ovlivňovat, kdo bude výrobcem. Potřebujeme podchytit čínský trh,“ říká Juříček. Plagiátorství se už totiž nevyhnulo ani Branu – čínský výrobce okopíroval tlumiče. Firma sice vyhrála soudní při, jediným zadostiučiněním je však zatím jen omluva v angličtině. A navíc v nepříliš dobré.
Majitel ve firmě prosazuje podnikový management; na rozhodování se podílejí i další členové vedení. „Pouze když se někde vznáší otazník, tak rozhodne mé slovo,“ dodává Juříček. Skupina je rozdělena na malé divize s vysokou mírou samostatnosti. Centrální je personální ředitel, ředitel pro systém jakosti a finanční ředitel. Generální ředitel pod sebou soustřeďuje marketing a strategické investice.

Porady ve špitále

Juříčkovo tažení světem byznysu vypadá záviděníhodně, ale za vše se platí. První manželství, z nějž má podnikatel tři děti, skončilo rozvodem. Stejně dopadlo i druhé. Pracovní nasazení se odrazilo i na manažerově zdraví. Například v době, kdy Brano kupovalo Ateso, vypadly Juříčkovi plotýnky a dokonce skončil na JIP, na půl těla ochrnutý. Porady vedení se pak konaly u nemocničního lůžka. „Mám asi snížený práh bolesti, protože nemoci si všimnu, až když je v kritickém stadiu. Nicméně myslím, že léčba je hodně o psychice a že člověk dokáže vůlí leccos překonat,“ míní.
Odreagovává se studiem historie, na tenise, na lyžích a jízdou na horském kole. Z poslední Juříčkovy záliby mají prospěch i další milovníci kol – podnikatel spolufinancoval cyklistickou stezku mezi Opavou a Hradcem nad Moravicí. Nezapomněl však ani na svou akademickou dráhu a spolupracuje s technickými univerzitami v Ostravě a v Liberci i s průmyslovkami v Opavě a Kopřivnici.
Juříček je tvrdým šéfem s břitkými názory. A s kritickým pohledem na české politiky. O vstupu mezi ně však neuvažuje, poněvadž říká, že pro politiku je příliš kontroverzní. Všechno ve svém životě podřizuje byznysu: například svůj jablonecký domov si vybudoval přímo v podnikovém areálu. Loni oslavil abrahámoviny a pomalu si vychovává nástupce. Uvažuje o své nejstarší dceři – „myslím, že by jí to šlo, jsme si hodně podobní“, případně o někom z manažerského týmu holdingu.

Více než patnáct minut slávy
Dámy v okázalých robách, pánové v elegantních oblecích. Pompézní velký sál v paláci Žofín praská ve švech. Atmosféra takřka plesová. Ale není to bál – společnost Ernst & Young představuje výsledky sedmého ročníku soutěže Podnikatel roku.
Vítěze vybírala porota, jíž předsedal Podnikatel roku 2005, majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Porotce zajímala tato kritéria: finanční výsledky, strategická orientace a globální dosah podniku. Hodnocen byl rovněž „podnikatelských duch“ nominovaného, jeho čestnost a poctivost, přístup k inovacím a jeho mimopodnikatelské aktivity – jako je například podpora regionu, v němž působí.
V čistě mužském klání porazil Pavel Juříček ve finále Františka Kulovaného (BAEST, a. s.), Jaroslava Nožičku (KOBIT, s. r. o.), Jindřicha Procházku (Sapeli, a. s.), Vlastimila Sedláčka (SEKO edm) a Romana Svitáka (Grada Publishing).
Poradenská firma Ernst & Young zorganizovala soutěž Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year®), poprvé ve Spojených státech amerických roku 1986 a v následujících letech klání rozšířila do celkem čtyřiceti zemí světa. Cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, jež mohou být vzorem pro začínající podnikatele.

Podnikatelé roku 2006
(porotci kromě celkového vítěze vyhlásili podnikatele roku i v dalších kategoriích)
Kategorie* Oceněný* Firma

 • Podnikatel roku 2006* Pavel Juříček* Brano Group, a. s.,
 • Technologický podnikatel roku* Jan Červinka* Adastra, s. r. o.,
 • Začínající podnikatel roku* Václav Muchna* Y-soft Ltd.
 • Sociálně prospěšný podnikatel roku* Vojtěch Sedláček* Agentura Pro Vás
 • Podnikatel roku Středních Čech* Roman Sviták* Grada Publishing, a. s.,
 • Podnikatel roku Olomouckého kraje* Miroslav Študent* Siwatec, a. s.,
 • Podnikatel roku Jihomoravského kraje* Jiří Kaláb* Kaláb – stavební firma, s. r. o.,
 • Podnikatel roku Moravskoslezského kraje* Pavel Juříček* Brano Group, a. s.,
 • Podnikatel roku kraje Vysočina* Jindřich Procházka* Sapeli, a.s.
 • Podnikatel roku Pardubického kraje* Tomáš Brýdl a Filip Brýdl, Story Design, a. s.,
 • Podnikatel roku Plzeňského kraje* Zdeněk Maštálka a Jan Kout, PEKASS, s. r. o.
Diskuze