Až do hořkého konce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Až do hořkého konce

, Pavel Páral,
Až do hořkého konce
Zdroj: Euro.cz

Policejní obvinění mohou ovlivnit hodnocení byznysplánů

Přes policejní vyšetřování podstatné části uchazečů o uhelné společnosti a ostré protesty opozice má privatizace pokračovat beze změn. To znamená, že již v úterý 9. prosince mohou společnosti, které prošly kvalifikačním předkolem, podat své nabídky. Komise bude mít ale ulehčené rozhodování o Sokolovské uhelné (SU). Karbon Invest, jehož představitelé byli obviněni před týdnem policií z tunelování OKD, se rozhodli, že nebudou dál pokračovat v soutěži. O státní podíl tak bude usilovat jen manažerská společnost Sokolovská těžební. Vedení Sokolovské uhelné označilo krok Karbon Investu za překvapivý. Některé zdroje dobře informované o zákulisním vyjednávání jednotlivých investorů však tvrdí, že Karbon Invest se s manažerskou společností Sokolovská těžební dohadoval delší dobu na nějakém příměří s tím, že pokud odstoupí ze soutěže, dostane dobrou cenu při odkupu svého dosavadního čtyřiatřicetiprocentního podílu v SU. Tyto informace potvrzují, že stát by mohl získat částku převyšující dvě miliardy korun a Karbon Invest by pak odprodal své akcie za jednu a půl miliardy.

Po dobrém, nebo po zlém?

To, jak Karbon Invest na soutěž rezignoval, však vyvolává dohady, zda toto rozhodnutí nebylo také ovlivněno policejním vyšetřováním. Viktor Koláček a Petr Otava bojují totiž především o státní podíl v OKD. Za 46 procent akcií nabízejí 1,2 miliardy korun. Premiér Špidla v první reakci na zatčení uhlobaronů připustil, že tento prodej, o němž se vedou exkluzivní vyjednávání, by mohl být zastaven. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban však v rozhovoru s týdeníkem EURO minulý pátek po zveřejnění rozhodnutí neúčastnit se tendru o Sokolovskou uhelnou, Špidlův výrok zeslabil a prohlásil, že exkluzivní jednání budou dále pokračovat.

Kdo jsi bez viny.

Situace v souboji o Severočeské doly je zřetelně složitější. Ve hře je stále Appian Group, jehož šéfové jsou podle zpráv z médií rovněž vyšetřováni policií. Protikorupční služba šetří možné trestné činy při privatizaci Mostecké uhelné před více než pěti lety. Další uchazeč, společnost Penta, má opět podle informací z tisku problémy s policií kvůli transakcím s akciemi Lázní Jáchymov. Navíc prý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda varoval českou vládu před touto finanční skupinou, která je na Slovensku momentálně nejsilnější. Takže zatím posledním policejně nedenunciovaným investorem je investiční banka J&T, která se tendru účastní prostřednictvím Škrobáren Brno.

Zůstane to na vládu.

Otázka bezpečnostních rizik se může objevit při posuzování podnikatelských záměrů investorů. Týdeníku EURO to potvrdil člen meziresortní komise pro privatizaci dolů, náměstek ministr průmyslu Václav Srba. Komise totiž bude hodnotit i důvěryhodnost investora. Vyžádat si však posouzení bezpečnostních rizik od zvláštních služeb může pouze vláda předtím, než přijme konečné rozhodnutí o prodeji, nebo o ukončení soutěže bez vítěze.
Vláda zjevně tlačí na to, aby byla privatizace dolů dokončena, ať už se děje cokoli. Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v pátek 5. prosince, svolané na žádost poslanců ODS, se ubránili koaliční zákonodárci tlaku na přijetí usnesení, které mělo vládu vyzvat k zastavení netransparentní soutěže a vyhlášení jiné. Milan Urban prohlásil, že tendr je transparentní a důvody, proč nemá být rozhodujícím kritériem privatizační soutěže cena, jsou velmi silné. Více než čtyřhodinová schůze skončila bez závěru. Jednání sledovali i odboráři ze Severočeských dolů a z ČEZ, kteří protestují proti vyřazení energetického gigantu ze soutěže.

Škromach v porcelánu.

Situaci v resortu vládě komplikuje i postup ministerstva práce a sociálních věci týkající se zrušení vyhlášky, která horníkům zaručovala sociální výhody v případě, když odejdou ze šachty ze zdravotních důvodů. Příplatky měly být zaneseny do kolektivních smluv, což se však nestalo, a tak horníci na dole Paskov v OKD a odboráři z Mostecké uhelné přistoupili k výstražným stávkám. Vedení MUS má však pro horníky pochopení. Ještě v pátek zveřejnilo prohlášení, že společnost je připravena převzít závazky vůči horníkům v rámci kolektivní smlouvy. Privatizační komise to jistě zaregistrovala.

Box
Milan Urban

Vláda tomu rozumí

Obě hnědouhelné společnosti jsou zdravé a dobře řízené, přestože jsou státní, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je přesvědčen, že privatizaci je nezbytné dokončit přestože o některých účastnících vznikají pochybnosti.

EURO: Jaké jsou důvody toho, že tolik lpíte na dokončení prodeje?
URBAN: Já to vnímám téměř jako standardní situaci. Každá velká privatizace vzbuzovala zájem veřejnosti. Dosavadní průběh procesu privatizace hnědouhelných společností je transparentní a probíhá důsledně v souladu s usnesením vlády. Nevidím důvod, proč privatizaci zastavit. Pokud jde o pochybnosti, které se objevují v médiích, pro mě platí presumpce neviny. Jestliže orgány v trestném řízení nedojdou ke konkrétním obviněním, není možné na to brát zřetel. Mimochodem právě skutečnost, že jsou společnosti zdravé, je dobrým důvodem privatizovat.V opačném případě by zisk pro stát byl výrazně nižší.

EURO: Požádala, nebo ještě požádá vláda o prověření bezpečnostních rizik spojených s některými zájemci o privatizaci?
URBAN: Při stanovování kriterií a podmínek výběrového řízení nebyly požadovány žádné nadstardandní informace a doklady. Nebyl pro to žádný důvod. Pokud se ptáte na finanční rizika, kritéria výběrového řízení jasně definují způsob finančního krytí včetně standardních platebních podmínek. Proces privatizace probíhá podle obvyklých mechanismů. Když se objeví konkrétní kvalifikovaný podnět, bude vláda adekvátním způsobem reagovat.

EURO: Z jakého důvodu není ČEZ vhodným vlastníkem pro Severočeské doly? Vždyť by akvizice dolů byla v logice vytváření velkého energetického celku a i ve světě je obvyklé, když elektrárenským společnostem patří doly.
URBAN: Tato otázka má několik aspektů. Například současnou prioritou ČEZ je posílení a expanze v oblasti elektroenergetiky, a to jak v ČR akvizicí distribučních společností, tak i zájem o účast v privatizaci Slovenských elektráren a časti bulharských distribučních společností. Dále není asi nejlepším řešením při privatizaci dolů, aby byly státní firmy koupeny jinou velkou státní firmou. Podotýkám v této souvislosti, že ČEZ nesplnil kvalifikační podmínky a byl meziresortní komisí už v předkole vyřazen.

EURO: Proč vláda nezadala nějaké poradenské firmě zpracování studie o restrukturalizaci hnědouhelného hornictví. Z ní by vyplynuly možné přínosy privatizace, rizika i nejvhodnější investoři.
URBAN: Vláda dlouhodobě sledovala situaci v tomto odvětví a má dostatek informací pro stanovení jeho strategického rozvoje. Zdůrazňuji, že privatizace hnědouhelných společností, jako zdroje jedné z nejvýznamnějších strategických surovin naší země, má určité priority, odlišné od klasického prodeje jiných společností. V tomto procesu musíme přihlížet jednak k výše uvedeným aspektům, tak i ke specifickým požadavkům a doporučením Evropské unie.

EURO: Zejména v Severočeských dolech je značný finanční majetek a nejde přitom zdaleka pouze o povinné rezervy na rekultivace a mělo by to ovlivnit cenu. Nechala vláda nebo meziresortní komise udělat ocenění firmy?
URBAN: Ocenění obou firem bude mít vláda k dispozici. Nicméně s ohledem na strategický význam privatizovaných společností pro energetiku ČR i citlivost sociální problematiky v regionu dává kabinet přednost kvalitnímu podnikatelskému záměru.
Uchazeči po ukončení procesu due diligence zpracovávají závazné nabídky, jejichž nedílnou součástí je i návrh kupní ceny, který musí odrážet investorem oceněnou bonitu společnosti.

EURO: Premiér připustil, že mohou být zastavena jednání o státním podílu v OKD. Kdy dojde k rozhodnutí?
URBAN: V současné době nejsou relevantní důvody k zastavení těchto jednání. Předseda vlády pouze připustil, že v případě nově předložených zjištění orgánů činných v trestním řízení může dojít ke změně přístupu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze