Až 250 tisíc na zaměstnance

04. října 2004, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
04. října 2004, 00:00

STÁTNÍ PODPORA Vláda přichází s dalším krokem v boji proti nezaměstnanosti: pokud podnikatel přijme nezaměstnaného uchazeče o práci, získá podporu až 250 tisíc korun. Týká se to ale jen regionů, kde je situace na trhu práce nejhorší.

STÁTNÍ PODPORA Vláda přichází s dalším krokem v boji proti nezaměstnanosti: pokud podnikatel přijme nezaměstnaného uchazeče o práci, získá podporu až 250 tisíc korun. Týká se to ale jen regionů, kde je situace na trhu práce nejhorší. Podporu od ministerstva práce a sociálních věcí ve výši až 250 tisíc korun může získat podnikatel v oblastech s vysokou mírou nezaměstnanosti, pokud vytvoří nové pracovní místo pro člověka, který byl evidován jako nezaměstnaný. Vyplývá to z vládního nařízení, jež vláda schválila v polovině září a které spolu s novým zákonem o zaměstnanosti platí od letošního prvního října. ČÍM DÉLE NEZAMĚSTNANÝ, TÍM VYŠŠÍ DOTACE Podle schváleného nařízení činí výše hmotné podpory zaměstnavateli 200 tisíc korun na jedno nové pracovní místo. Musí být zřízeno v oblasti s mírou nezaměstnanosti nejméně o 50 % vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v ČR. Další podmínkou pro získání podpory je, aby šlo o člověka, vedeného v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než tři měsíce. Dalších 50 tisíc korun získá podnikatel v případě, když po dobu delší než jeden rok zaměstná osobu se zdravotním postižením nebo uchazeče o zaměstnání, který byl v evidenci déle než šest měsíců. Celkově tak může podnikatel od ministerstva získat podporu až ve výši 250 tis. Kč. NEZAMĚSTNANOST ROSTE Podle aktuálních údajů dosáhla průměrná míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu letošního roku 10,2 procenta. Finanční podpora ve zmíněné výši se tak v současné době týká oblastí s vyšší než 15% nezaměstnaností. NEJEN PRO NEJHORŠÍ OBLASTI

Dotace ze státního rozpočtu se vztahují i na oblasti méně postižené nezaměstnaností. Pokud zaměstnavatel vytvoří nové pracovní místo v oblasti s mírou nezaměstnanosti nejméně o 25 procent vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v České republice, může získat podporu ve výši sto tisíc korun. Opět ovšem musí jít o člověka vedeného v evidenci úřadu práce po dobu alespoň tří měsíců nebo osobu zdravotně postiženou. Podnikatel jej rovněž musí zaměstnat na dobu delší než jeden rok. Tato podpora se tedy v současné době týká oblastí s mírou nezaměstnanosti zhruba nad 12,5 procenty. „Průměrnou mírou nezaměstnanosti se pro účely tohoto nařízení rozumí průměrná míra nezaměstnanosti za dvě pololetí předcházející datu, kdy zaměstnavatel předložil záměr získat investiční pobídky,“ uvádí se v nařízení. Tento ukazatel je součástí pravidelné statistiky ministerstva práce a sociálních věcí. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové je podpora vzniku nových pracovních míst namířena na zhruba dvacet okresů především v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, které jsou nejvíce postiženy nezaměstnaností.

I PRO OBČANY EVROPSKÉ UNIE

Aktivní politiku zaměstnanosti prosazovalo ministerstvo práce i v předchozích letech. Například v roce 2003 bylo na tvorbu pracovních míst vyplaceno přes 600 milionů korun. Zcela nová je ovšem v nařízení pasáž týkající se občanů států EU. Dosud totiž mohli být na nová pracovní místa umístěni pouze občané ČR. Nově to mohou být i příslušníci jiného členského státu Evropské unie nebo jejich rodinní příslušníci, kteří mají u zaměstnavatele sjednán pracovní poměr na dobu neurčitou. Podle mluvčí ministerstva nové nařízení rovněž rozšiřuje a zjednodušuje poskytování hmotné podpory na rekvalifikace a školení přijatých pracovníků. „Je poskytována na území všech okresů nad průměrem míry nezaměstnanosti v ČR, což je zhruba třicet okresů, a to v jednotné výši 35 procent z vynaložených nákladů na tyto účely“, uvedla. N ové nařízení podle Beránkové nijak nemění požadavky na státní rozpočet. Poskytování podpory podle nového nařízení bylo totiž zahrnuto do návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Podpora na nové pracovní místo ina rekvalifikaci bude podle nařízení bezhotovostně převedena na účet zaměstnavatele vedený u peněžního ústavu.

PRŮMĚRNÁ MÍRA NEZAMĚSTNANOSTI V ČR

Rok 2000 2001 2002 2003 2004 (prognóza)

Průměrná nezaměstnanost (%) 9,0 8,5 9,2 9,9 10,2

Ke konci roku (%) 8,8 8,9 9,8 10,3 10,2

Pramen: Patria Online

**OKRESY S NEJVYŠŠÍ NEZAMĚSTNANOSTÍ

(míra nezaměstnanosti v srpnu 2004)

Most 23,6 %

Karviná 19,7 %

Teplice 17,1 %

Ostrava-město 17,0 %

Chomutov 16,7 %

Pramen: MPSV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít