Autorizovat platby online přes selfie budou moci Češi již letos - Euro.cz

Přihlášení

Autorizovat platby online přes selfie budou moci Češi již letos

, čtk,
Autorizovat platby online přes selfie budou moci Češi již letos
Zdroj: Profimedia.cz

Společnost MasterCard plánuje v České republice ještě v letošním roce zavést autorizaci on-line plateb prostřednictvím selfie snímku tváře uživatele mobilního telefonu. V současnosti jedná s několika tuzemskými bankami o zavedení služby.

Takzvanou selfie pay už MasterCard nabízí například v Nizozemsku. „Ověřili jsme si, že to je právně možné. V současnosti jednáme s několika partnery,“ uvedl generální ředitel MasterCard ČR a Slovensko Miroslav Lukeš. V Česku již funguje autorizace plateb prostřednictvím otisku prstu v mobilním telefonu.


Přečtěte si, jak je na tom Česko v bezkontaktních platbách kartami:

Píp a je zaplaceno. Česko v bezkontaktních platbách vede

ilustrační foto


U své mobilní peněženky Masterpass, kterou v Česku využívá přes 100 tisíc lidí, firma chystá rozšířené použití. V současnosti lze jejím prostřednictvím platit například ve vybraných obchodech nebo za pohonné hmoty, v budoucnu by to měl být například nákup občerstvení nebo jídla v restauracích, platba za vstupenky, úhrada parkovného nebo nákup jízdenek na hromadnou dopravu. Součástí Masterpassu bude i možnost provedení karetních plateb mezi lidmi prostřednictvím služby MasterCard Personal payments.


Přemýšlíte o kreditní kartě? Porovnejte je na webu Finance.cz


Podle Lukeše je v Česku fenoménem používání bezkontaktních platebních karet, které tvoří 83 procent transakcí, což je nejvíce v Evropě. Použití mobilních telefonů k bezkontaktním platbám prostřednictvím technologie NFC by se mělo do roka rozšířit ze stávajících desítek tisíc používaných zařízení na stovky tisíc.

„Uživatelé placení prostřednictvím mobilů jsou mnohem aktivnější než u běžných platebních karet,“ dodal Lukeš.

V Česku je přes 11 milionů platebních karet, z toho sedm milionů provozuje MasterCard. Ročně se prostřednictvím platebních karet uskuteční zhruba půl miliardy transakcí.


Přečtěte si:

MasterCard se zaměřil na tlouštíky. Patent pomůže aerolinkám

Soumrak kartového byznysu? Visa a MasterCard mohou přijít o miliardy

Platba kartou, ilustrační foto