Autobazary úpí. Otevřete naše provozovny, žádají už podruhé vládu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Autobazary úpí. Otevřete naše provozovny, žádají už podruhé vládu

,
Autobazary úpí. Otevřete naše provozovny, žádají už podruhé vládu
Zdroj: Profimedia.cz

Jednou z oblastí, která kvůli současným vládním opatřením výrazně tratí a je nucena propouštět, jsou vedle viditelnějších restaurací například i autobazary. Uzavření hrozí prý už i těm největším, čímž by stát přišel o stovky milionů na daních. Hrozí také vznik „černého trhu“ mimo dohled státu, tvrdí v otevřeném dopise vládě Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR (APPAA). Předsedu vlády Andreje Babiše proto znovu žádá o možnost znovuotevření provozoven.

„Čas je pro nás všechny v tuto chvíli druhým největším nepřítelem a každým dnem, kdy jsou provozovny uzavřeny, přichází náš obor denně o desítky milionů korun a desítky pracovních míst,“ apeluje na Babiše předseda APPAA Petr Přikryl. Jen v minulém týdnu podle něj ukončilo činnost 15 prodejců ojetin, kteří zaměstnávali téměř 250 pracovníků. „Ti se nyní budou hlásit na úřadech práce, neprodané vozy budou chátrat a ztrácet svoji hodnotu,“ dodává Přikryl.

Měla by vláda povolit provoz autobazarů?

Asociace navíc tvrdí, že pokud se výjimku nepodaří brzy prosadit, svou činnost budou ukončovat i velcí hráči na trhu. Konkrétní však asociace není. „Stát přijde o stovky milionů na výběru daní a navíc se bude muset postarat o tisíce nezaměstnaných,“ píše Babišovi předseda APPAA, který se po desítkách let snah o zkultivování oboru současně obává návratu divokého trhu a prodejů na ulici – a tedy i mimo kontrolní a daňový dosah státu. „Zisky si takto převezme černý trh,“ varuje.

Vláda už pravidla rozvolňuje

Svou šanci přitom autobazary mají, vláda už ústy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a dvojministra Karla Havlíčka (průmysl a doprava) oznámila znovuotevření provozoven, které sbírají a vykupují suroviny včetně kompostáren, ve čtvrtek pak mohou otevřít hobby markety, prodejny stavebnin, železářství a obchody a opravny jízdních kol, ovšem za přísných hygienických podmínek. O dalších provozech prý vláda rozhodne kvůli zkrácenému týdnu až na zasedání příští úterý.


Přežijí malé značky? Obchodníci v nákupních centrech vyzývají vládu a pronajímatele k dialogu


Vzhledem k tomu, že většina autobazarů má své provozy koncipované jako venkovní, mohly by u vlády při posuzování rizik uspět. Přikryl v dopise mimo jiné slibuje splnění veškerých přísných hygienických požadavků a podobně reaguje i předseda další oborové Asociace obchodníků ojetými automobily Jiří Grund. Podle něj se nyní obchodování s ojetinami omezilo jen na prodeje mezi jednotlivci, kteří ale nemají na rozdíl od velkých autobazarů šanci tak přísné hygienické podmínky splnit.

„S ohledem na současný stav, kdy jsou například otevřené stavebniny, kde je provoz řemeslníků mnohem větší, než je v autobazarech, kdy jsou otevřeny výdejny e-shopů s elektronikou, kde se denně vystřídá téměř tisíc zákazníků, se nedomníváme, že otevřením prodejen s ojetými vozy se riziko nákazy koronavirem může jakkoli zvýšit,“ argumentuje dále předseda APPAA.

Ojetiny přes web

Autobazary v Česku se tak nyní soustředí alespoň na online prodej, který však naráží na přirozenou mentalitu zákazníků. Stejně jako například u nemovitostí zde zkrátka platí, že kupované zboží si chtějí osobně prohlédnout, což mimo jiné brání i většímu rozmachu online prodejů nových automobilů, natož pak ojetin. Autobazary ovšem jdou této podmínce naproti a zákazníkům s vážným zájmem vůz k prohlídce přivezou na předem smluvené místo.

I díky tomu se tak ojetiny přes internet přece jen prodávají a ač objem takových obchodů ani zdaleka nedosahuje běžného stavu při otevřených provozovnách, firmy i to vítají. Například největší tuzemská síť autobazarů AAA Auto na konci března oznámila, že za dva týdny takto prodala 700 vozů, což je zhruba třetina oproti běžnému stavu. Přesto si výsledky pochvaluje.

„Nicméně je třeba si uvědomit, že za běžných podmínek se v hlavní sezóně, která startuje vždy právě v březnu, za stejné období vozů prodá kolem dvou tisíc. Po přepočtu na měsíc jsme tedy na zhruba pětině výkonu, navíc za cenu drastického a plošného snížení cen vozů, které potřebujeme v maximální možné míře vyprodat,“ podotkla generální ředitelka skupiny Karolína Topolová.

 Zda volání autobazarů vláda vyslyší, se ukáže až příští týden. Takzvaně do karet jim ovšem hraje i fakt, že některé evropské země jim za jinak přísných opatření automaticky výjimku udělily. Platí to například o Polsku či Maďarsku.

Autobazary úpí. Otevřete naše provozovny, žádají už podruhé vládu
1.5 (30%) 4 hlasování
Diskuze