Auto roku 2009 v ČR: Superb zabodoval ve střední váze

16. ledna 2009, 00:00 - Erich Handl
16. ledna 2009, 00:00

Ford Fiesta, Škoda Superb, Citroen Berlingo, Audi Q5 a Volkswagen Scirocco.

Tyto vozy uspěly v dílčích kategoriích ankety Auto roku 2009 v České republice. Vítěz hlavní ceny bude oznámen tento týden.

Pořadatelé patnáctého ročníku ankety Auto roku v České republice vyhlásili minulý týden vítěze jednotlivých kategorií. Celkový vítěz bude oznámen 15. ledna. Anketu vyhlásil loni v červnu Svaz dovozců automobilů (SDA) a Sdružení automobilového průmyslu (SAP) ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium. Mediálním partnerem akce je týdeník Profit.

V kategorii minivozy a malé vozy, kde bylo nominováno osm modelů, vyhrál Ford Fiesta. Mezi vozy střední třídy (sedm kandidátů) získala prvenství Škoda Superb. V kategorii vozů MPV (devět nominovaných) obsadil první místo Citroen Berlingo, mezi vozy kategorie SUV a off-road (s 12 automobily nejsilnější kategorie) zvítězilo Audi Q5 a v kategorii, kde byly zařazeny vozy luxusní, sportovní a kabriolety (šest adeptů), vyhrál Volkswagen Scirocco.

Poprvé s hlasem veřejnosti

Letošní soutěž byla hodně odlišná od předchozích ročníků. Po řadě let, kdy Auto roku v Česku volila jen skupina odborníků, se vyhlašovatelé rozhodli zapojit i veřejnost. „Zajímá nás jak názor odborníků, tak veřejnosti, která automobily kupuje a užívá, a tak rozhoduje o jejich úspěchu na trhu,“ řekl Rudolf Javurek z Výkonného výboru SDA. Hlavní cenou pro hlasující veřejnost byla poukázka v hodnotě 600 000 korun na nákup některého z přihlášených vozů. Celková hodnota cen pro veřejnost překročila tři čtvrtě milionu korun.

Novinkou byla také skutečnost, že soutěž nebyla poprvé pořádána pod taktovkou Klubu motoristických novinářů, ale v porotě zasedli i další žurnalisté a odborníci. Partnerský týdeník Profit zastupoval reportér Erich Handl. Poprvé se také nevolil jen jeden vítěz, ale došlo k rozdělení automobilů do několika kategorií.

Začalo to v září

Odborná porota zasedla poprvé v srpnu, sestávala jednak z 18 motoristických novinářů a rovněž v ní participovalo pět specialistů z příslušných ministerstev a zkušeben. Na programu jednání byly organizační záležitosti týkající se činnosti poroty – především volba předsedy a místopředsedů a příprava nominačních listů pro kandidátské vozy. Ty pak nominovali jednotliví porotci, šlo o novinky, které byly uvedeny na český trh v období od 1. listopadu 2007 do 30. listopadu 2008.

Členové poroty pak během týdne sestavili seznam nominovaných automobilů, poté jej prostřednictvím sekretariátu SDA zaslali k verifikaci importérům. Samotnou soutěž odstartovala v září tisková konference, uzávěrka hlasování byla stanovena na 12. prosinec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít