Auta a motorky jdou na dračku

14. června 2004, 00:00 - Dana Rybáková
14. června 2004, 00:00

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. "Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto," říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky.

Po krátkém oddechu, kdy lidé čekali, co se bude dít s cenami, začali opět více nakupovat automobily a motocykly.

Prodej motoristického zboží není celoročně rovnoměrně rozložený. Jde ve vlnách. „Těsně před vstupem Česka do EU prodej šel, a pak jako když utne a neudělalo se prakticky čtrnáct dní auto,“ říká Jiří Forst z mladoboleslavské společnosti Lau-reta Auto, která prodává - co jiného než škodovky. Lidé zřejmě čekali, co udělá jednotný trh s cenami potravin a dalších životně důležitých věcí. Zjistili, že žádný šok se zatím nekoná a navíc získali možnost koupit si automobil či motocykl na splátky.

„Se splátkovým prodejem jako by se protrhla hráz. Za týden jsme prodali tolik aut jako předtím za měsíc. Jde o nové škodovky, protože se zatím neobjevil zákazník, který by chtěl na splátky ojetinu,“ vysvětluje Forst. Možnost nákupu auta na splátky podle něho oslovila lidi, kteří nakupovali v bazarech ojeté automobily, někdy i v dost pochybné kvalitě. „A docela se povedla akce v rámci škodovek. Škoda Auto teď vyměňuje stará auta za nová. Klienti dostávají na nový automobil slevu a ještě mají přístup k levným penězům,“ dodává Forst.

Se splátkovým prodejem v součinnosti s firmou Cetelem začala Laureta Auto ve druhé polovině května. Běžně prodává kolem dvaceti automobilů měsíčně. Za poslední májový týden si zákazníci odvezli dvacet nových škodovek a na deset dalších získala firma objednávky. „To je při konkurenci v Mladé Boleslavi špičkové,“ pochvaluje si Jiří Forst.

Na rozjezd splátkového prodeje aut zvolil Cetelem zvýhodněné úroky. Ty by měly platit minimálně do konce června. Pokud se splátkový prodej chytne, a Forst počítá s tím že ano, měl by se roční prodej firmy Laureta Auto zvednout o 60 procent. „Ještě před měsícem bych řekl, že budu rád, když vůbec splním letošní cíl prodeje,“ říká.

Splátky nejsou zaměřené na podnikatele. Těm se stále víc vyplatí leasing, například i tříletým odpisem. Pro nepodnikatele je však podle Fors-ta příjemné, že při splátkovém nákupu jsou ihned vlastníky auta. Pokud se dostanou do problémů, mohou je prodat. Automobil na splátky však využívají i drobní živnostníci, kteří si je koupí „na rodné číslo“ a využívají ho při své práci. Vlastně ho vkládají do firmy formou cesťáků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít