Australanova pařížská mise - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Australanova pařížská mise

, Andy Reinhardt,
Australanova pařížská mise
Zdroj: Euro.cz

Mike Quigley možná nemluví francouzsky, ale podnik zná skrz naskrz

Bude pro Mikea Quigleyho platit do třetice všeho dobrého? Tento dvaapadesátiletý Australan původem z Anglie byl v dubnu jmenován předsedou a provozním ředitelem Alcatelu, mamutího výrobce telekomunikačních zařízení se sídlem v Paříži. Tím se dostal na první místo v řadě nástupců Serge Tchuruka ve funkci generálního ředitele, protože se očekává, že osmašedesátiletý Tchuruk v květnu příštího roku odstoupí. Ovšem Quigley je třetím právoplatným dědicem Alcatelu v posledních čtyř letech. Ostatní rezignovali z osobních nebo neuvedených důvodů.
Quigley má větší šanci, aby vydržel. Jeho dva předchůdci přišli do společnosti zvenčí, kdežto on je v ní veteránem. Pracuje tam už 34 let a donedávna stál v čele severoamerické divize a jejího celosvětového podnikání v oblasti pevných linek. Patří mu také uznání za to, že dosáhl největšího obchodu v historii Alcatelu: loňské dohody v hodnotě 1,7 miliardy dolarů o dodávce zařízení a služeb společnosti SBC Communications na modernizaci jejího širokopásmového „Projektu Lightspeed“.

Jazyková bariéra?

Dosavadní úspěchy neznamenají, že Quigley bude mít na špici snadný život. Když Tchuruk udržel Alcatel při náhlém zhroucení v oblasti telekomunikací, chce si užít opětovného vzestupu. Očekává se, že požádá představenstvo, aby mohl zastávat funkci předsedy ještě dva roky poté, co odstoupí jako generální ředitel. Možná že vyhlídky na sdílené pravomoci způsobily rezignaci Quigleyho předchůdce Philippa Germonda, který nebyl k zastižení, aby se k této záležitosti vyjádřil. Avšak jako pracovník, který je celý život věrný Alcatelu, by Quigley mohl být trpělivější. Znalci tvrdí, že potenciálně větší překážkou by mohlo být to, zda představenstvo a zaměstnanci budou akceptovat generálního ředitele, který nemluví francouzsky. Quigleyho odpověď zní, že jeho postup do funkce číslo dvě „vysílá jasný signál, že aby člověk vedl Alcatel, nemusí být Francouz“.
Tchurukův nástupce možná Francouz být nemusí, ale bude muset být hodně odvážný. Díky širší škále výrobků Alcatel v posledních třech letech předstihl společnosti Lucent Technologies a Nortel Networks. Rozhodující vliv v širokopásmovém DSL zařízení sice pomáhá, ale Alcatel také prodává optické systémy, nízkonákladové mobilní sítě a satelity. Loni dosáhly jeho zisky 338 milionů dolarů z příjmů ve výši 15,2 miliardy dolarů. Přesto jsou příjmy a ceny Alcatelu pod silným tlakem, zčásti kvůli nástupu čínských konkurentů jako Huawei Technologies a ZTE. Čisté marže 6,2 procenta jsou nejlepší od roku 1998, ale nedají se vůbec porovnat s 23 procenty dosaženými společností Cisco Systems. Quigley bude muset vyždímat větší zisky a rozhodnout se, zda by Alcatel měl zůstat tak diverzifikovaný.
Někteří lidé tvrdí, že anglosaský generální ředitel by mohl posílit postavení Alcatelu ve světě. Společnost dosahuje 58 procent příjmů mimo západní Evropu a třetina jejích zaměstnanců pracuje v Asii nebo Severní Americe. Přesto jsou jejími akcie za babku oproti hlavním konkurentům, a to zčásti kvůli minulosti Alcatelu coby státního podniku a jeho pokračující roli jako nástroje francouzské politiky. Richard Windsor ze společnosti Nomura Securities k tomu říká: „Někteří investoři ho vnímají jako trochu neprůhledný podnik.“
Quigley se narodil v Anglii jako syn irského tesaře, ale ve věku dvanácti let se s rodiči odstěhoval do Austrálie. Jak tvrdí, při letních brigádách, kdy věšel kůže v koželužně a zátkoval láhve, se přesvědčil o hodnotě vzdělání. Vystudoval fyziku, matematiku a elektrotechniku.
Po vysokoškolských studiích nastoupil jako designér u firmy ITT Australia. Jeho skupina byla nakonec prodána společnosti Compagnie Générale d’Electricité, která se nakonec proměnila v Alcatel. V osmatřiceti letech, kdy už byl otcem tří dcer, u něj diagnostikovali život ohrožující leukemii. Když se Quigley poučil v oboru imunologie, rozhodl se podstoupit riskantní transplantaci kostní dřeně s využitím buněk od svého bratra. Tvrdí, že nemoc ho úplně změnila: „Když už člověk pohlédl smrti do tváře, pak je každý den dobrým dnem.“ Quigleyho život by mohl být ještě lepší, kdyby se mu podařilo překonat v Alcatelu kletbu nástupnictví.

Stručné shrnutí Quigleyho života

  • VÝCHOVA: Narodil se roku 1953 v Anglii. Když mu bylo dvanáct, vystěhoval se s rodiči do Austrálie.
  • VZDĚLÁNÍ: Vystudoval fyziku, matematiku a elektrotechniku na Univerzitě Nového Jižního Walesu.
  • ZAMĚSTNÁNÍ: Pracoval 34 let u Alcatelu a jeho předchůdců ITT a CGE v oblastech výzkumu a vývoje, výroby, kvality, odbytu, marketingu a územního managementu. V roce 2000 byl jmenován předsedou severoamerické divize a letos v dubnu předsedou a provozním ředitelem Alcatelu.
  • ZÁLIBY: Pěší túry australským bušem, klasická hudba, četba vědeckých časopisů.

Pramen: BusinessWeek

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Ohodnoťte tento článek
Diskuze