Ať žije odpovědné hraní!

09. října 2007, 12:57 - Aleš Janků
09. října 2007, 12:57

Pět společností vytvořilo asociaci, která chce zlepšit tržní podmínky i etiku

Těžko dnes někdo zjistí, kdy byla poprvé uzavřena sázka na výsledek sportovního klání nebo na nějakou jinou společenskou událost. Lidé jsou hraví, a proto je možné, že se to stalo ve chvíli, kdy se odehrál první sportovní zápas v dnešním smyslu, tedy jako zábava pro diváky. Ať už však tomu bylo jakkoli, dnes je uzavírání takzvaných kurzových sázek regulérním podnikáním. A současně silně regulovaným, protože státy si uvědomují možná rizika plynoucí z uzavírání sázek a současně mají zájem, aby výnosy z tohoto podnikání pomáhaly tomu, díky čemuž vznikly, tedy především sportu.

Stát nemá strategii.

Nejinak je tomu i u nás. Stát reguluje sázkové společnosti několikrát upraveným zákonem z roku 1990 a připravuje zcela nový. Ten by měl problematiku upravovat zevrubněji a reagovat na nové podmínky, které se na sázkovém trhu od doby vzniku koncepce současného zákona podstatně změnily. Přesto se zdá, jako by v některých ohledech stát neměl zcela jasno. Příkladem jeho chybějící strategie coby regulátora je nedávno uzákoněné zdanění manipulačního poplatku, které bylo přijato, aniž by se někdo zajímal, co to učiní s trhem, jaký bude mít opatření dopad na sázkové kanceláře a co přinese jejich zákazníkům.

Regulace jen pro někoho.

Přes veškerou přísnou regulaci se bohužel často děje, že se některá opatření státu týkají jen několika účastníků stejného trhu. Posledním případem je velmi specifická problematika vracení zaplacené DPH sázkovým kancelářím, kde se sice našla cesta, jak uspokojit akcionáře dominantního hráče, ale již nikdo nejednal s dalšími subjekty na trhu. Trvalou chybou českého prostředí je, že se regulace trhu vztahuje jen na některé, případně že si regulátor neumí vynutit normy chování, které sám stanovil. To je však už řeč o internetovém sázení, které by si zasloužilo samostatný článek.

Významná událost.

Sázkové společnosti si však na stát nestěžují a hledají cesty, jak zevnitř přispět ke zlepšení podmínek na trhu. Významná událost tohoto druhu se stala počátkem letošního roku, kdy se pět subjektů rozhodlo vytvořit Asociaci provozovatelů kurzových sázek (APKURS). A vytyčit pro ni smělé a ušlechtilé cíle: přispívat k vytváření optimálního právního prostředí, stát se partnerem státu a uznávanou platformou v oblasti kurzových sázek, prosazovat rovné podmínky v této oblasti podnikání a společně položit základ k vyšší kultuře v tomto odvětví i ve společnosti jako takové. I když z původní sestavy zakladatelů asociace vypadla Sazka, zůstávají jejími členy další významní hráči - Fortuna, Chance, Synottip a Tipsport.

Etický kodex.

Asociace chce nastavit vysoké standardy kurzových sázek zejména v etické oblasti. Proto zpracovává podrobný etický kodex, který by přesně definoval zásady odpovědného hraní, k němuž by členové měli své zákazníky vést. A současně by se týkal i sportovní etiky, boje proti praní špinavých peněz a korupce, zejména ve sportu. Asociace přitom ovšem bude aktivním partnerem regulátora, tedy státu reprezentovaného Ministerstvem financí ČR, a spolupracovat se zákonodárci na tvorbě rovného právního prostředí. Spoluprací i s dalšími subjekty v sázkovém průmyslu chce směřovat k lepší a průhlednější regulaci, aby se nestávalo, že určité společnosti mají speciální privilegia, jisté problémy se neřeší a některá opatření se přijmou, aniž by se zkoumal jejich dopad.

První krok asociace.

Jedním z prvních viditelných kroků asociace bylo, že se přihlásila k etice v reklamě. Fakticky tak asociace nedávno učinila tím, že se stala řádným členem Rady pro reklamu (RPR). Asociace se bude v rámci členství v RPR podílet na aktualizaci Kodexu reklamy především tím, že v něm doplní části týkající se reklamy na sázkové hry, jež dosud neobsahuje. Kodex reklamy je přitom klíčovým dokumentem RPR. Jeho cílem je, aby reklama byla především pravdivá, slušná a čestná a aby v rozsahu tohoto kodexu respektovala mezinárodně uznávané zásady reklamní praxe Mezinárodní obchodní komory. Kodex nenahrazuje právní regulaci reklamy, nýbrž na ni navazuje a doplňuje ji o etické zásady.

Příprava projektu.

Další konkrétní aktivitou, plynoucí z cílů asociace, je podpora odpovědného sázení. Za tímto účelem připravujeme projekt, kterým chceme přispět k preventivním krokům na ochranu dětí a mládeže před různými negativními jevy včetně neodpovědného přístupu ke kurzovým sázkám, a tím i k sázení obecně. Projekt s pracovním názvem V ničem nelítám bude zahájen v nejbližších dnech sestavením projektového realizačního týmu, v němž budeme spolupracovat nejen s odborníky z oblasti pedagogiky a psychologie, ale také například se zástupci Nadace Naše dítě. Do konce roku se uskuteční ověřovací fáze (faktický program a testovací seminář v jedné vybrané škole) a etapa pilotního provozu (semináře v různých regionech). Když poznatky získané v těchto etapách prokáží, že lze očekávat přínosy a efektivitu programu, bude následovat třetí fáze, spočívající v jeho realizaci ve větším počtu škol.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít