Ať žije český zakomplexovaný volič

11. ledna 2013, 12:00 - Tomáš Plhoň, Euro
11. ledna 2013, 12:00

Protože na mě připadla povinnost psát komentářový sloupek právě v den vyhlášení historicky prvních přímých prezidentských voleb, ani se nebudu snažit před tématem utíkat. Jako první se mi samozřejmě nabízí stará dobrá jedovatá novinářská skepse, zbraň tak oblíbená u některých kolegů. Ostatně nábojů je do ní víc než dost a na celém volebním mumraji by bylo co kritizovat. Kupříkladu diletantskou podobu samotného zákona nebo kouzelnické sčítací vzorečky.

Určitě bych připomněl „fenomén Tomio Okamura“ a ohodnotil bizarní televizní diskuse - od potleskometrů až k včerejší superdebatě o „drncajících audinkách“ a biopotravinách v hradní kuchyni na České televizi. Takhle jedovatý bych po právu mohl být a trochu žluči klidně ještě přilít. Například ukázat na zbytečnou sentimantalitu, se kterou Češi k volbě de facto formálního prezidenta přistupují. Vždyť jde o typicky český mocnářsko-tatíčkovský komplex…

Ano, to všechno můžu se sarkastickým posměchem napsat a budu mít pravdu. Jenže… Jenže mě na tom předvolebním cirkusu upoutala docela jiná věc. Upoutal mě zápal, s kterým dobrovolníci všech možných i nemožných kandidátů stáli v mrazu u stánků, lepili plakáty, rozdávali odznáčky a kdovíco ještě. A nebyli to stranou zaplacení kašpaři, ale lidé jako já nebo vy s jasným (i když často pro mě nepochopitelným) politickým přesvědčením. Upoutaly mě diskuse v hospodách a hlavně na sociálních sítítch, kde se ideovým debatám nedalo ani na chvíli utéct. Debatám zatraceně tvrdým, ale až překvapivě korektním. Vzpomeňte si na chvíli na poslední prezidentskou volbu z roku 2008 a zkuste to porovnat.


Sledujte prezidentskou volbu ŽIVĚ na E15.cz: Volíme si prezidenta


Jsem z generace, kterou už ve škole stačili naučit, že volby mají být něco jako svátek demokracie. Za ty roky jsem tomu skoro přestal věřit, možná přestal ten pojem i chápat. Ale světe div se, tenhle národ má jednu zajímavou vlastnost. Vždycky, když už se člověku zdá, že v demokracii asi fakt žít neumí, zase znovu ho dovede překvapit, byť jako obvykle svým specifickým způsobem (jeden západní deník například popsal české prezidentské volby jako „hustej volební rock'n'roll“).

Povahou nejsem zas tak sentimentální. Ano, velmi pravděpodobně si zvolíme špatného prezidenta. Takového, kterého vyberou „ti bez étosu“ – mlčící většina, která s nikým nedebatovala a namísto přemýšlení si zvolila intelektuální zkratku (typu „známá tvář“, „působí slušně“ apod.). Ale ta aktivnější část volebního závodu ve mně vzbuzuje možná trochu naivní naději, že se průměrný český volič jednou posune o pár stupínků blíž k dospělosti. A to není špatná vyhlídka. Přeji vám pokud možno klidný víkend, a pevnou ruku ve volebních místnostech.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Léčba šokem nefunguje

Nemravné platy pro nemravné úředníky

Mezinárodní měnový fond odporuje logice


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít