Ať přijme obsílku třeba uklízečka

18. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
18. dubna 2005, 00:00

JIŘÍ POSPÍŠIL: Poslanec ODS Jiří Pospíšil je stínovým ministrem spravedlnosti. Urychlit práci soudů podle něj mohou například vysoké kauce při návrhu na předběžné opatření nebo změna pravidel pro doručování soudních obsílek.

JIŘÍ POSPÍŠIL:

Poslanec ODS Jiří Pospíšil je stínovým ministrem spravedlnosti. Urychlit práci soudů podle něj mohou například vysoké kauce při návrhu na předběžné opatření nebo změna pravidel pro doručování soudních obsílek. * Pracují podle vás české soudy dostatečně rychle? Kde vidíte největší problémy?

Ne, jsou pomalé. Považuji to za současný nejpalčivější problém české justice. Srovnatelné soudní řízení u nás trvá dvakrát až třikrát déle než v Německu. Není ale pravdou, že je justice pomalá všude. Je to nevyrovnané. V Praze nebo v jižních Čechách nejsou větší problémy. Naopak na severu Čech jsou soudy zahlcené, zejména staršími případy. My máme zhruba 20 návrhů, jak to zlepšit. Ale nečekáme jen na volby, snažíme se řešení iniciovat již teď.

* Co konkrétně navrhujete? Jak třeba zabránit tomu, že se někdo vyhýbá přijetí předvolání k soudu?

U firem je základní chyba v tom, že u nás musí být obsílka doručena konkrétní odpovědné osobě. Například v Německu je to tak, že pošťák doručí obsílku komukoliv ve společnosti - třeba vrátnému nebo uklízečce. A pak už je to jen na vnitřních předpisech té firmy, aby se obsílka dostala od toho vrátného k odpovědné osobě.

* Soudy zdržuje také obrovské kvantum sporů, které jsou jen prostředkem, jak si firmy vzájemně podrážejí nohy. Co s tím?

Tomu nikdy úplně nezabráníte. Jde ale o to, přiblížit soudní poplatky realitě. Firma, která podá návrh na předběžné opatření, by měla složit určitou adekvátní kauci. Z té by byla placena škoda druhé strany, pokud by se ukázalo, že šlo jen o šikanózní návrh.

* Práci soudů prý zpomaluje i špatné technické vybavení…

Tím hlavním problémem není technika, ale spíš vnitřní organizace soudů. Obrovské množství agendy, kterou by v zahraničí dělal pomocný personál, totiž u nás musejí dělat sami soudci. To se musí změnit.

* Co považujete za priority, které je nutné řešit nejdřív? Je potřeba zkrátit zápis do obchodního rejstříku. V Evropě je to záležitost na dny, u nás stále ještě na týdny. Podle expertů Evropské unie, se kterými jsem to konzultoval, je největším problémem také onen soudní ping-pong, kdy se kauzy neustále vrací od vyšších instancí k soudu prvního stupně. * Jste stínovým ministrem spravedlnosti. Čím byste - v případě volebního úspěchu - v přístupu k justici začal?**

Každá vláda přijde a udělá hned nový občanský soudní řád. Podle mě ale není nutné napsat ho znova úplně od nuly… Spíše stačí promluvit s lidmi s praxe a upravit současný zákon jen tam, kde nevyhovuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít