Aston Martin vstoupí na londýnskou burzu. Ohodnocen může být na 5 miliard liber - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Aston Martin vstoupí na londýnskou burzu. Ohodnocen může být na 5 miliard liber

, čtk,
Aston Martin vstoupí na londýnskou burzu. Ohodnocen může být na 5 miliard liber
Zdroj: Aston Martin

Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin se chystá vstoupit na londýnskou burzu, a završit tak svůj úspěšný přerod ve výdělečný podnik. Po letech by šlo o první primární nabídku akcií (IPO) britského výrobce aut. Podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters by akciový trh mohl firmu ohodnotit až na pět miliard liber (zhruba 142 miliard korun).

Šéf podniku Andy Palmer doufá, že vstup na burzu se uskuteční do konce roku. Žádost u příslušného britského úřadu podá jeho podnik ještě dnes a do 20. září si chce dát čas na rozmyšlenou, jestli bude v projektu pokračovat.

Aston Martin dnes oznámil, že za první pololetí vytvořil zisk před zdaněním 42 milionů liber (1,2 miliardy korun). Tržby ve stejném období díky silné poptávce po modelu DB11 a modelech Volante vzrostly o osm procent na 445 milionů liber.

Společnost Aston Martin byla založena před 105 lety a proslavil ji mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. Firma prodává zhruba 25 procent své produkce do zemí Evropské unie. Svou jedinou továrnu provozuje v Británii, další by měla zahájit výrobu v roce 2019. Společnost, jejímiž většinovými vlastníky jsou kuvajtští a italští investoři, spolupracuje na vývoji elektrického létajícího vozu a také na vývoji osobní ponorky.

Čtěte také:

Nejdražší vydražené auto v historii: Ferrari 250 GTO stálo přes miliardu

Miliardy do Lotusu. Čínská Geely chce oživit britskou značku

Aston Martin DB slaví sedmdesátiny. Podívejte se na všechny modely