Asijské dusno: Čína vyhrotila spor s Japonskem

05. prosince 2013, 09:24 - tisk
05. prosince 2013, 09:24

Ve Východočínském moři leží souostroví, jemuž Japonci říkají Senkaku a Číňané Tiao-jü. Oba státy se o toto území přou. Peking nyní vyhlásil nad částí Východočínského moře zónu vzdušné obrany, což napětí velmi vyhrotilo.

S kritikou Číny přišly i Spojené státy, jejichž postoj je patrný z komenáře The New York Times. Americký viceprezident je nyní v Pekingu na návštěvě. Oficiální čínský list China Daily se jej snaží poučit, že původcem provokací jsou Japonci, japonský deník Jomiuri Šimbun vyzývá k tvrdému postupu proti Číně. Britský list Financial Times ovšem upozorňuje, že situace je pro USA velmi komplikovaná.

The Yomiuri Shimbun: Čína prohlubuje svou izolaci

Čínské rozhodnutí jednostranně vyhlásit zónu vzdušné obrany nad Východočínským mořem včetně prostoru nad ostrovy Senkaku v prefektuře Okinawa na sebe přitáhlo mezinárodní kritiku. Zvláště USA kritizovaly krok, který flagrantně porušuje mezinárodní pravidla. Čína pravděpodobně takovou odezvu nečekala. Spojené státy dokonce, aniž informovaly Peking, poslaly

dva bombardéry B-52 schopné nést jaderné zbraně na průlet novou zónou v místech, kde se kryje s japonským vzdušným prostorem. Američané tím dali jasně najevo, že čínský krok vnímají jako zpochybnění poválečného uspořádání Asie a že nebudou podobné snahy o narušení statusu quo tolerovat. Japonsko, Jižní Korea i Tchaj-wan mají své zóny vzdušné obrany, ale ty se nepřekrývají. Čína naopak přišla s novou zónou, která koliduje se zónami všech

těchto tří zemí, aniž by to s nimi předem konzultovala. Diplomatická izolace Číny se tímto případem stala ještě zřetelnější. Jako krok, který by mohl vést k destabilizaci regionu, odsoudily čínskou zónu i mnohé další státy: Filipíny, Austrálie či Evropská unie. Japonsko spolu s USA a dalšími zeměmi nyní musí trpělivě požadovat po čínském vedení, aby svou zónu zrušilo. Čínské akce, které narušují mezinárodní normy, nelze dále tolerovat.

China Daily: Fakta pro Bidena

Měl by pozorně naslouchat čínské straně příběhu a naši lídři by měli zajistit, aby jejich americký host opouštěl Peking lépe informovaný o příčinách a následcích sporů ve Východočínském moři. Našemu návštěvníku je třeba říci: Je to Japonsko, kdo jednostranně mění status quo – od pravidelných patrol u ostrovů Tiao-jü až po vyhlášení vlastní zóny vzdušné obrany.

Čína jen reaguje na japonské provokace. Chtějí-li Spojené státy skutečně snížit napětí v regionu, nejprve by měly přestat schvalovat japonské hry s ohněm. A co je nejdůležitější, Bidenovi je třeba připomenout, že Japonsko drží klíče od mírového řešení sporů ve Východočínském moři, neboť je to právě Abe a jeho vláda, kdo vzpurně odmítá vůbec připustit, že nějaký spor existuje.

Peking od samého začátku ukazuje snahu a ochotu krizi řešit. Naše zóna vzdušné obrany byla zřízena, aby se zabránilo možným konfliktům. Takzvané hrozby civilním letadlům jsou jen Abeho bláznivým přeháněním. Jakkoli se Washington snaží tvářit jako nestranný prostředník, je zcela jasné, že stojí na japonské straně. Je slepý k japonským provokacím, jež jsou pravou příčinou neshod, zato viní Peking z „jednostranného“ narušení „statusu quo“.

Biden je považován za jednoho z nejlepších amerických vyjednávačů, ale neměl by očekávat snadná jednání, jestliže přijíždí jen proto, aby opakoval předchozí prohlášení své vlády, jež jsou mylná a jednostranná.

The New York Times: Čínská hra

Čínské rozhodnutí vyhlásit zónu vzdušné obrany nad kusem Východočínského moře je v rozporu s tvrzením Pekingu, že chce teritoriální půtky o skupinu ostrovů řešit mírově. Zóna je velkou provokací, zhoršuje napětí a zvyšuje pravděpodobnost přímého konfliktu mezi Čínou a Japonskem.

Čína zónu vyhlásila i nad ostrovy, jimž Japonci říkají Senkaku a Číňané Tiao-jü, a dožaduje se práva chtít po letadlech vstupujících do tohoto prostoru identifikaci, případně vojensky zasáhnout proti těm, která odmítnou. Neobydlené ostrovy, často jen hromady kamení, spadají pod japonskou správu, ale nárokují si je Čína a také Tchaj-wan.

Více než rok panují mezi Čínou a Japonskem, druhou a třetí největší světovou ekonomikou, ostré spory. Japonská silně nacionalistická vláda premiéra Šinza Abeho byla častěji v roli provokatéra, ale Čína k nestabilitě vydatně přispívala, když k ostrovům posílala své čluny a letadla. Zóna vzdušné obrany jde ještě dál a je agresivní ukázkou čínského vlivu na region. A silně komplikuje snahu USA vybudovat rozumné vztahy s Čínou pod vládou prezidenta Si Ťin-pchinga.

Tokio a Washington jsou naštvané právem a ostrá slova jsou na místě. Vzhledem k jednostrannosti konání Pekingu musel Washington jasně vystoupit ve prospěch svého spojence. Vyvstávají pochybnosti o tom, co měl prezident Si vlastně na mysli, když doufal, že s prezidentem Obamou vytvoří „nový typ vztahu mezi supervelmocemi“.

Financial Times: Červená linie nad Čínou

Za posledních pět let si prezident Obama vysloužil reputaci váhavého vrchního velitele. Ano, nevyhýbal se podpoře útoků bezpilotních letounů ani akci končící zabitím Usámy bin Ládina. Ale v mnoha otázkách – například kolem Sýrie – často působil nerozhodně. Nyní však zareagoval pevně a rychle na události ve Východočínském moři.

Průlet dvou amerických bombardérů B-52 jednostranně vyhlášenou čínskou zónou vzdušné obrany vyslal jasnou zprávu: Amerika se silou postaví proti každému pokusu změnit status quo kolem sporných ostrovů. Nad západním Pacifikem se stahují mračna. Ale Washington udělal dobře, když na čínský krok odpověděl, jak odpověděl.

Pro USA jde ovšem o ošemetnou situaci. Za studené války mohly Spojené státy konfrontovat Sovětský svaz beze strachu z ekonomických následků. Neexistovala sebemenší závislost americké ekonomiky na té sovětské. USA a Čína jsou však dnes ekonomicky provázané. To činí všechny bezpečnostní výpočty v Asii velmi obtížnými. Musíme doufat, že během příštích pár dnů se najde cesta, jak zmírnit napětí.

Fundamentálním a nezměnitelným faktem však zůstává, že USA musejí stát pevně za Japonskem. Pokud by v tomto selhaly, vyšlou jasný signál všem ostatním asijským národům v regionu, že Washington je nespolehlivý spojenec.


Čtěte také:

Biden hasí v Číně napětí v jihovýchodní Asii

Čína provokuje kvůli sporným ostrovům, i Japonsko chce přitvrdit

Studená válka na ostrovech

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít