Arnold for president

17. srpna 2007, 21:44 - Petr Pietraš
17. srpna 2007, 21:44

Kalifornský guvernér by si rád splnil ještě jeden sen

…. v dalším pokračování amerického snu

Po opětovném zvolení v loňském roce guvernérem největšího a nejdůležitějšího amerického státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger prohlásil: „Jsme moderní formou starých městských států Atén a Sparty. Kalifornie má ideje Atén a sílu Sparty.“
Od té doby určuje hlavní vnitropolitická témata, jako jsou ochrana životního prostředí, zdravotní pojištění a přistěhovalectví, která by měla rozhodnout o příštím prezidentovi USA. Jako by mu to však nestačilo. Protože vláda ve Washingtonu nevyvíjí na ochranu životního prostředí žádnou velkou aktivitu, Schwarzenegger jezdí do Evropy a chtěl by vytvořit mezi Kalifornií s pátou největší ekonomikou na světě a vybranými evropskými zeměmi transatlantický trh s emisemi.
Barbar Conan tak dosáhl dalšího životního vrcholu a vše nasvědčuje tomu, že nikoli posledního.

Tvrdá výchova.

Životní dráha Arnolda Schwarzeneggera začala v městečku Thal u Štýrského Hradce, hlavního města rakouské spolkové země Štýrsko. Narodil se 30. července 1947, matka Aurelie byla v domácnosti a otec Gustav policistou. Malý Arnold si stejně jako většina dětí vyrůstajících po druhé světové válce užil tvrdé výchovy, která se však v té době považovala za samozřejmou. Sám se o ní jednou vyjádřil: „Facky byly na denním pořádku a všechny děti v mém okolí na tom byly podobně. Dnes by to však asi bylo označeno za týrání dětí.“
Záhy se začal zajímat o sport a vyzkoušel řadu disciplín - od fotbalu přes box a běh až po vzpírání. Asi v patnácti letech se začal věnovat silovým sportům a nakonec se rozhodl pro kulturistiku.

Kulturistické začátky.

Během základní vojenské služby byl Schwarzenegger uvolněn z výcviku, aby se mohl věnovat jen tréninku kulturistiky. V březnu 1966 se poprvé zúčastnil juniorského mistrovství Evropy v kulturistice a bez problémů na něm zvítězil. Na radu svého trenéra Alberta Buseka se pak přestěhoval do Mnichova. Následně získal v Londýně titul Mr. Universe pro amatérské kulturisty, a to v pouhých dvaceti letech, čímž se stal jeho nejmladším držitelem. Tím na sebe upoutal pozornost Mezinárodní federace kulturistů (International Federation of Bodybuilders, IFBB), nejvýznamnější kulturistické organizace, jejíž předseda Joe Weider a hlavní propagátor kulturistiky v USA pozval Schwarzeneggera do Spojených států.

Nový trend.

Schwarzenegger se tehdy připojil ke skupině kulturistů, kteří začali opouštět antický ideál proporčně svalnatého těla, a místo toho se soustředili na posilování jednotlivých svalů, jejichž růst však neměl žádné hranice. V tom sehrály významnou roli steroidy, k jejichž konzumaci se Schwarzenegger přiznal a které byly zcela běžnou součástí tréninkového procesu.
Toto rozhodnutí odpovídalo tehdejší estetice Hollywoodu a Schwarzenegger se stal do konce sedmdesátých let pětkrát Mr. Universe a titul Mr. Olympia pro profesionální kulturisty získal dokonce sedmkrát.
Tento nový kulturistický trend se prosadil v celém světě a projevilo se to v roce 1980 na soutěži o Mr. Olympia. Mike Mentzer, který ještě před rokem v této soutěži zvítězil a jehož svalnaté tělo odpovídalo antickému ideálu, totiž skončil až pátý.

Zásadní vlastnosti.

Cílevědomost, houževnatost a snaha dosáhnout cíle byly typické Schwarzeneggerovy vlastnosti, které se však neprojevovaly jen v jeho sportovní kariéře. Barbara Outlandová Bakerová, Schwarzeneggerova přítelkyně v letech 1969 až 1975, to popisuje v knize Arnold a já - ve stínu štýrského dubu jako jeho schopnost hledat a nacházet vlastní silné stránky. A po objevení cíle se na něj stoprocentně soustředit a považovat jej v podstatě za drogu. Všechny možnosti, každý člověk, který může nějak pomoci, a jakákoli šance musejí být využity. A po dosažení cíle je třeba vše analyzovat, aby bylo možné tento úspěch zopakovat.
Bývalá přítelkyně považuje za další stimuly, jež popoháněly Schwarzeneggera v kariéře, původ ze zapadlé provincie, tvrdou otcovu výchovu, chladný přístup matky a soupeření s o rok starším bratrem Meinhardem, který zahynul v roce 1971 při autonehodě.

Odchod do USA.

V Rakousku a Evropě narazil Schwarzenegger velmi rychle na hranice svých možností, a proto v roce 1968 následoval logický krok - odchod do Spojených států. Toto období jeho života si široká veřejnost spojuje především s hollywoodskými filmy, jejichž hlavním obsahem bylo Schwarzeneggerovo svalnaté tělo a které si nekladly za cíl zanechat v divákovi silnější intelektuální zážitek.
Schwarzenegger si však ještě předtím, než se stal hollywoodskou superstar, vydělal první miliony dolarů jako realitní makléř. Jmění pak zvětšoval psaním odborných článků do kulturistických časopisů a propagací vitaminových přípravků pro sportovce.
Kromě svých mnoha činností studoval od roku 1973 ve Wisconsinu ekonomiku a toto studium dokončil v roce 1979, kdy se z něho stal bakalář humanitních věd.

Péče o invalidy a mladistvé.

Ve stejném roce také začíná jeho starost o invalidní děti a sportovce - byl i trenérem vzpěračů na paralympiádě.
V roce 1991 převzal patronát nad sportovními hrami v Los Angeles. Tyto hry jsou jakousi miniolympiádou, jejímž cílem je podporovat mladistvé v boji proti drogám a násilí a současně je vést ke sportu, vzdělávání se a pozitivním životním hodnotám. V roce 1993 založil s Dannym Hernandezem americké sportovní hry a stal se jejich předsedou.
Tato jeho dlouhodobá iniciativa vyvrcholila v letech 1990 až 1993 za prezidenta George Bushe staršího, kdy byl také poradcem vlády pro sport a tělesnou kondici.
Schwarzeneggerovy knihy o kulturistice, Encyklopedie moderní kulturistiky, Arnoldova výuka kulturistiky a Arnoldova kulturistika pro muže jsou součástí každé kulturistické knihovny. A zařadil se jimi mezi autory bestsellerů.

Počátek filmové kariéry.

Filmovou dráhu zahájil Schwarzenegger pod uměleckým pseudonymem Arnold Strong a jeho hlas musel být kvůli silnému rakouskému přízvuku dabován. Později se však z jeho akcentu stala kultovní záležitost a po celosvětovém úspěchu Terminátora jej napodobovaly například děti při školních hrách.
Za první film z roku 1970, Herkules v New Yorku, si vysloužil tvrdou kritiku. Začala tím dlouhá řada velmi kritických hodnocení jeho hereckého umění. V letech 1983 až 2005 byl osmkrát nominován na Zlatou malinu, cenu pro nejhoršího herce.
Skutečná Schwarzeneggerova filmová kariéra začala v roce 1976 dokumentárním filmem Pumping Iron, který umožnil podívat se do zákulisí soutěže o titul Mr. Olympia. Tento kulturistický dokument zhlédl režisér Bob Rafaelson a Schwarzenegger ho zcela uchvátil. Proto ho v roce 1976 obsadil vedle Sally Fieldové a Jeffa Bridgese do filmu Zůstaň hladový. Tento film kritika chválila, a přinesl Schwarzeneggerovi dokonce Zlatý globus za objev roku.

Hollywoodská superstar.

Následovaly role ve filmech Kaktusový Jack a Příběh Jayne Mansfieldové. Skutečný průlom však znamenala hlavní role ve filmu Barbar Conan. Tato filmová adaptace komiksu z roku 1982 vydělala přes sto milionů dolarů. V roce 1984 natáčí jeho pokračování Ničitel Conan a po finančním úspěchu tohoto filmu se Schwarzeneggerova pozice akčního herce upevňuje. V té době mu nabízí zatím v podstatě neznámý režisér James Cameron roli Terminátora. Po úspěchu tohoto filmu se Schwarzenegger natrvalo zařazuje mezi hollywoodské superstar.
Následují akční filmy Komando (1985), Predator (1987), Běžící muž (1987), Rudé horko (1988) a Total Recall (1990).

Od herce k režisérovi.

V roce 1988 Schwarzenegger prokázal, že může i přes svých 188 centimetrů svalové hmoty hrát i v komediích. Společně s Dannym DeVittem ztvárnil ve filmu Dvojčata jednu z postav hledajících matku. Následovaly další kasovní úspěchy, například filmy Junior a Policajt ze školky.
K jeho vrcholům bezesporu patří pokračování Terminátora a další akční filmy Poslední akční hrdina a Pravdivé lži. Film Terminátor 2: Den zúčtování vydělal přes 500 milionů dolarů a za roli v něm obdržel cenu Mezinárodní hvězda desetiletí udělovanou Americkým svazem majitelů kin. Následují role ve filmech Likvidátor či Batman a Robin a mezi poslední Schwarzeneggerovy filmy patří Konec světa a Šestý den.
Vyzkoušel si i práci režiséra. Kromě hororu pro stanici HBO režíroval pro společnost Turner Network Television remake filmu Vánoce v Connecticutu. Jeho film Terminátor 3: Vzpoura strojů pak už byl součástí volební kampaně do funkce guvernéra Kalifornie.

Další obchodní činnost.

Vedle filmového byznysu se Schwarzenegger věnoval i jiným obchodním činnostem. K nejznámějším patřila Planet Hollywood. V roce 1991 založil tento řetězec rychlého občerstvení Robert Earl, zakladatel úspěšného impéria Hard Rock Cafes. Jeho společníky se stali kromě Arnolda Schwarzeneggera také Bruce Willis se svou tehdejší manželkou Demi Mooreovou, Sylvester Stallone a Jackie Chan. Zpočátku vypadal tento projekt velmi slibně a prosadil se i na burze NASDAQ. Následoval však drastický propad a koncem roku 1998 ohlásil Planet Hollywood s 80 filiálkami po celém světě ztrátu 244 milionů dolarů.

Vstup do politiky.

Arnold Schwarzenegger se stal občanem USA 16. září 1983, čímž se mu také otevřela možnost vykonávat politické funkce. Neomezoval totiž svou veřejnou činnost jen na sport a tělesnou kondici a v devadesátých letech se stále více angažoval i v politice. Například za podporu výzkumu holocaustu získal v letech 1991 a 1997 dvakrát cenu National Leadership, kterou uděluje Nadace Simona Wiesenthala.
Již v roce 1990 se Schwarzenegger v mediích zmínil, že by bez problému mohl vykonávat funkci guvernéra. Vstupenku do politické arény Spojených států mu však zajistilo rozhodnutí, které učinil dlouho předtím - přiženil se do klanu Kennedyů, jedné z nejvlivnějších rodin v USA.

Spříznění s rodinou Kennedyů.

V létě 1977, kdy rodina ještě udržovala tradici vlastního dvora, pozvala Ethel, vdova po zavražděném Robertu Kennedym, Schwarzeneggera při příležitosti tenisového turnaje pořádaného na státníkovu počest do Forest Hills.
V této elegantní společnosti se objevil člověk neandrtálského vzezření, buranského chování a bez průpravy na život, jakou poskytují Yaleova či Harvardova univerzita - ztělesnění spojení hrubé síly a animálního odhodlání jít za svým cílem. Kennedyové se jen usmívali a kladli si otázku, umí-li ten barbar z Evropy vůbec číst a psát. Mezi hosty byla také Eunice, sestra Johna F. Kennedyho, a její muž Sargent Schriver s dcerou Marií. Ta pozvala Schwarzeneggera na víkend do rodinného sídla na Cape Cod.
Maria a Arnold se vzali 26. srpna 1986 a od Kennedyů se Schwarzenegger naučil politickému řemeslu. Mnoho hodin proseděl u svého tchána Sargenta Schrivera a naslouchal mu. Proto se mu v rodině začalo říkat „houba“ a znovu potvrdil svou schopnost učit se a opatřit si, co mu chybí a co potřebuje.

Opačná pozice.

Schwarzenegger sice nemá styl a aristokratickou eleganci rodiny Kennedyů, ale jeho život je ztělesněním příběhu, který Američané milují: Dostat se vlastními silami až na úplný vrchol.
Jeho výchozí životní pozice byla zcela opačná než ta Kennedyů, v níž již před narozením některého z dalších členů rodiny jsou do něho vkládána očekávání, že dosáhne maximálně možného. Schwarzenegger byl spíše podceňovaný, a proto nemusel bojovat s přeceňováním nebo se strachem, že zůstane ve stínu vlastního otce. Kromě operace srdce před deseti lety bylo tělo vždy jeho kapitálem. Netrpí chronickými bolestmi zad jako John F. Kennedy ani jinými neduhy, které by ohrožovaly jeho kariéru.
Marii pak Schwarzenegger pomohl vymanit se z této zlaté klece. Jednou to shrnula: „Moje rodina chtěla Washington, politiku, Demokratickou stranu a já se provdala za Rakušana, kulturistu a republikána.“ Dlouhý čas bojovala za právo na vlastní život. Když začala pracovat v televizním zpravodajství, lidé ji měli za blázna. Někdo z Kennedyů snad chce pracovat?

Kalifornským guvernérem.

Úmysl kandidovat na guvernéra oznámil Schwarzenegger v srpnu 2003 a již 7. října zvítězil v předčasných volbách se 48 procenty hlasů, protože porazil úřadujícího demokrata Graye Davise. Stal se tak 38. guvernérem Kalifornie, státu s 36,5 milionu obyvatel a rozpočtem 140 miliard dolarů. Do svého týmu povolal bývalého ministra zahraničí USA George Shultze a miliardáře Warrena Buffetta.
První měsíce ve funkci byly úspěšné. Dokázal totiž komunikovat s demokratickou většinou v kalifornském parlamentu a stejně jako exprezident Ronald Reagan, který býval hercem, se dobře mediálně prezentoval. Obraz sympaťáka zvýrazňoval jeho smysl pro humor, vztah k rodině a rozhodnutí zříct se guvernérského platu.

Ze dna znovu na vrchol.

S každodenní politikou však začala jeho popularita klesat. Vrcholem bylo referendum v říjnu 2005 ohledně jeho reformních plánů. Kalifornští voliči odmítli všechny čtyři návrhy týkající se delších zkušebních období pro učitele, přísnějších pravidel pro odbory, reformy volebních obvodů a rozpočtových škrtů. Další kritika se pak zaměřila na jeho slib snížit zadlužení Kalifornie. V průzkumech veřejného mínění ho podporovalo jen 37 procent občanů.
Zdálo se, že Schwarzeneggerova hvězda pohasíná. Dokázal se však jako obvykle znovu najít a nově definovat svou snahu. Ukázala se pravdivá jeho odpověď v roli Terminátora: „Já se vrátím.“
Schwarzenegger zintenzivnil spolupráci s demokraty, společně s Alem Gorem objevil ochranu životního prostředí jako citlivé a aktuální téma a přiznal chyby.

Kritika ze všech stran.

Tím se vymanil ze schématických republikánských politických konceptů a stal se terčem kritiky ze všech stran. Mnozí Schwarzeneggerovi republikánští spolustraníci považují za zradu nejen jeho cíl omezit produkci oxidu uhličitého a snížit ji do roku 2020 na úroveň roku 1990, ale i výrok: „Neexistuje demokratická nebo republikánská planeta Země, ale jen ta jediná, kterou musíme společně chránit.“ V lednu 2006 ho prohlásil mexický spolkový stát Baja California Sur za nežádoucí osobu, protože se mu jeho imigrační politika připadala rasistická, přestože on sám je přistěhovalcem.
Ani v rodné zemi nebyl ušetřen kritiky. V roce 1997 byl ve čtvrti Liebenau ve Štýrském Hradci otevřen stadion Arnolda Schwarzeneggera. Když však již jako guvernér odmítl udělit milost Stanleymu Williamsovi, odsouzenému k trestu smrti, byl stadion v roce 2006 přejmenován.

Splněný sen?

Kalifornští voliči však tento obrat o 180 stupňů ocenili a Arnolda Schwarzeneggera 7. října 2006 znovu zvolili guvernérem. Dali mu 55,9 procenta hlasů, čímž porazil demokratického kandidáta Phila Angelidese.
V Kalifornii lze být guvernérem jen dvě funkční období, a proto je Schwarzenegger v této funkci naposledy. Již delší dobu se však ozývají hlasy, požadující změnu zákona, podle nějž se může stát prezidentem USA jen člověk narozený na jejich území.
Schwarzenegger oslavil letos v létě šedesát roků a k tomuto tématu se vyjadřuje velmi zdrženlivě. Hollywood mu však již tento sen splnil. Ve filmu Simpsonovi, který právě přišel do kin, Schwarzenegger propůjčil prezidentovi USA svůj hlas.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít