Armádní majetek hledá nové vlastníky

13. února 2006, 00:00 - STANISLAVA NERADOVÁ
13. února 2006, 00:00

INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI V Jihočeském kraji, podobně jako v jiných regionech, zůstal ladem armádní majetek. Mají živnostníci šanci jej získat pro potřeby svého podnikání? Možná i o něm bude řeč na dalším setkání týdeníku Profit s regionálními firmami, které se uskuteční ve středu 15. února.

INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTI

V Jihočeském kraji, podobně jako v jiných regionech, zůstal ladem armádní majetek. Mají živnostníci šanci jej získat pro potřeby svého podnikání? Možná i o něm bude řeč na dalším setkání týdeníku Profit s regionálními firmami, které se uskuteční ve středu 15. února. Armáda se mění den za dnem, ale její někdejší nemovitý majetek zůstává na místě. Co s ním? Nejen ve velkých městech počítají projekty rekonstrukce někdejšího armádního majetku se vznikem moderních center s bydlením a prostorem pro trávení volného času. NA KRAJI BUDĚJOVIC VZNIKNE NOVÁ ČTVRŤ

V Českých Budějovicích byly ještě loni k mání objekt kasáren v centru na Mariánském náměstí a areál kasáren ve Čtyřech Dvorech. Mariánská kasárna získala za 20 milionů společnost Českobudějovické pozemní stavby.

I druhý areál na okraji města mezi dvěma sídlišti dozná časem změn. Zastupitelé počátkem listopadu odsouhlasili návrh smlouvy mezi městem a Sdružením firem areál Čtyři Dvory. Projekt počítá s výstavbou až čtyř tisíc nových bytů, administrativních budov, parků a sportovních a odpočinkových prostor. Na místě bývalých kasáren tak v příštích desetiletích má vyrůst další městská čtvrť. Sdružení firem si od města pronajme pozemky, které na vlastní náklady zasíťuje. Po postupné dostavbě a kolaudaci jednotlivých objektů pak pronajaté pozemky pod stavbami odkoupí za předem dohodnutou cenu 1020 korun za metr čtvereční. Sdružení investorů městu poskytneme zálohu 55 milionů korun, která je zárukou, že se začne stavět.

Nového majitele mají i první tři objekty v bývalých kasárnách ve Vimperku. Město je prodalo podnikatelům, kteří v budovách už necelé dva roky podnikají. V areálu po vojácích fungují ještě další podnikatelé, kteří za prostory platí městu zatím dosud nájem.

INVESTOŘI MAJÍ ZÁJEM O JANA ŽIŽKU Také v Táboře začínají řešit, jak naložit s majetkem po armádě. Město sice ještě nepřevzalo od armády objekt bývalé truhlárny a kasárna Jana Žižky, investoři o využití majetku se ale už ozývají. O vítězi rozhodne soutěž. Vedení radnice doufá, že se podaří nalákat zajímavé investory. Podobně postupují v případě kasáren i v Písku. Českému Krumlovu přislíbilo ministerstvo obrany bezúplatný převod majetku. Pokud bývalá kasárna ve Vyšném v hodnotě 363 milionů korun město získá, vypíše výběrové řízení na firmu, která s majetkem bude hospodařit ve prospěch města. Historická kasárna v centru Třeboně získala nedávno od města společnost Lavana. Dosud ale nepodepsala kupní smlouvu, ani nezaplatila. Nestane-li se tak do konce února, kasárna město uvolní pro další zájemce. NAD PLANOU ZAKROUŽÍ LETADLA Kraj dlouho usiloval o bývalé armádní letiště v Plané u Českých Budějovic. V závěru loňského roku se podstatným krokem ke vzniku civilního letiště stalo udělení licence k vnitrostátnímu leteckému provozu. Licenci získala akciová společnost Jihočeské letiště České Budějovice, kterou založily v srpnu 2005 Jihočeský kraj a město České Budějovice. Armáda areál letiště opustila těsně poté, 31. prosince 2005. Do vyřízení žádosti Jihočeského kraje o bezúplatný převod všech zdejších objektů a jejich vybavení má společnost v pronájmu třetinu rozjezdové dráhy a budovy nezbytné pro její obsluhu. Pokud se podaří v dohledné době vyřešit majetkoprávní záležitosti, chce společnost Jihočeské letiště České Budějovic v letošním roce investovat do zdejšího technického vybavení 15 milionů korun. Se zhruba stejnou částkou počítají rozpočty kraje a města na provozní náklady letiště. Cílem je postupně vybudovat v Plané civilní letiště s mezinárodním provozem. Předpokládá se, že s udělenou licencí budou moci lehká letadla v Plané začít startovat a přistávat již v prvním čtvrtletí 2006. Kraj přišel už v roce 2003 s myšlenkou otevření vojenského újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku pro širokou veřejnost. Díky cílenému tlaku na rezort obrany vypracovala armáda studii polyfunkčního využití krajinného prostoru a vloni zpřístupnila v okrajových částech boletického újezdu některé trasy pro pěší, běžeckou a cyklo turistiku. Jednání zatím pokračují. ZÁKLADNÍ ÚDAJE**

Rozloha kraje: 10 057 km2

Počet obyvatel: 625 712 (k 31. 12. 2004)

Sídelní město: České Budějovice

Míra nezaměstnanosti: 7,2 % (leden 2006)

HDP na obyvatele: 210 756 Kč (rok 2002)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít