Armáda vyzbrojená paragrafy

09. ledna 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ
09. ledna 2006, 00:00

ORGANIZACE ODBORÁŘŮ Odbory mají bezchybně fungující organizaci, kterou jim mnohé podnikatelské svazy mohou závidět. Dokud je v čele ministerstva práce bývalý odborářský vůdce Zdeněk Škromach a levice disponuje většinou ve sněmovně, nemusejí se zástupci zaměstnanců o omezení své síly obávat.

„Ochrana zaměstnanců je mnohdy kontraproduktivní,“ říká Petr Jahelka.

ORGANIZACE ODBORÁŘŮ Odbory mají bezchybně fungující organizaci, kterou jim mnohé podnikatelské svazy mohou závidět. Dokud je v čele ministerstva práce bývalý odborářský vůdce Zdeněk Škromach a levice disponuje většinou ve sněmovně, nemusejí se zástupci zaměstnanců o omezení své síly obávat.

K založení odborů postačí sdružení nejméně tří zaměstnanců, kteří si na schůzi zvolí funkcionáře. „U jejich zrodu často stojí hrstka zaměstnanců, kteří si jsou velice dobře vědomi výrazné ochrany poskytnuté jim současnou právní úpravou. Neváhají proto věnovat převážnou část své pracovní doby vyhledávání případných mezer či nejasností v zákoně, aby jich mohli zneužít,“ tvrdí Petr Jahelka z advokátní kanceláře Oswaldová, který se specializuje právě na soudní spory mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Po založení odborů je nutné zaevidovat organizaci na ministerstvu vnitra nebo u odborového svazu, sdružujícího jednotlivé zaměstnanecké organizace. Odborový svaz má úřednický aparát, brožury, právníky a každému zakladateli odborů velmi ochotně vysvětlí jeho práva a povinnosti. Odborářských práv vůči zaměstnavateli je mnoho, zato povinnosti téměř žádné. Základní povinností odborů vůči svazu je platit odvody z členských příspěvků. Svaz na oplátku nabízí například bezplatné právní poradenství a zastupování před soudem. Odborový svaz své členy zastupuje nejčastěji v pracovněprávních sporech, především ohledně ukončení pracovního poměru. Časté jsou i případy náhrad škody způsobené pracovním úrazem a nemocí z povolání či řešení otázek souvisejících s odstupným. „Právní zastupování poskytujeme tam, kde byl porušen zákon, z čehož vyplývá, že máme šanci se domoci práva,“ píše právník Jaroslav Beneš v Bulletinu Českomoravské komory odborových svazů. „V naprosté většině našich případů jsme potom úspěšní. Zároveň hradíme všechny náklady s tím spojené,“ dodává. Oporou jsou přitom právní poradny ČMKOS v jednotlivých regionech.

VYPRAVÍ I ZVLÁŠTNÍ VLAK

Odbory mají bezchybně fungující organizaci, kterou jim mnohé podnikatelské svazy mohou závidět. „Senátor vládnoucí strany Štěch sezve své stádo do Prahy, kam je dopraví stovky autobusů i zvláštní vlaky. Na náměstí k davům promluví bývalý odborářský vůdce a socialistický ministr Škromach. Lidé mávají fasovanými praporky a transparenty. V kapse je hřeje tři sta až pět set korun, které tento placený komparz dostal ze stávkových fondů, aby podpořil vládní návrh zákona,“ tvrdí Jan Kovanic, bývalý odborář, nyní pracující v telekomunikacích a působící též jako publicista.

MALÉ A STŘEDNÍ FIRMY - BEZ PROBLÉMŮ?

Dlužno podotknout, že na existenci odborů samozřejmě není samo o sobě nic špatného: hájí práva zaměstnanců, která jsou dána zákonem. Kritici poukazují „jen“ na to, že někteří odboroví funkcionáři občas zapomenou na skutečný smysl odborů a místo skutečných zájmů zaměstnanců hájí vlastní osobní prospěch.

Nejen podnikatelé, ale také zaměstnanci produkují hodnoty a je proto nutné vytvářet jim dobré pracovní podmínky. Ve většině oslovených podniků zaměstnavatelé neměli s působením odborů žádné větší problémy. Přesto strach je velký -dokonce i firmy, které nám původně svěřily své příběhy a konkrétní problémy, si jejich zveřejnění nakonec rozmyslely.

„Někteří zaměstnavatelé jsou rádi, že mají ve firmě fungující odborovou organizaci, protože ta jim například pomáhá řešit otázku bezpečnosti práce a podnikatel se tím sám nemusí zabývat,“ tvrdí Jana Kašparová, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů.

Zajímavým zjištěním také je, že z pohledu odborářů jsou lépe hodnoceni malí a střední zaměstnavatelé, kteří jsou vlastníky společností. „Samozřejmě, že nelze zevšeobecňovat, ale z našich statistik vyplývá, že čeští vlastníci se ke svým zaměstnancům chovají podstatně lépe než najatí manažeři nadnárodních koncernů. Když firmu vede mladý ambiciózní manažer, který neumí ani česky, přišel zvenčí a nic nevybudoval od počátku, jsou pak i vztahy mezi ním a podřízenými jiné než vztahy vlastníka k zaměstnancům. Pokud firmu vede podnikatel, který vše vybudoval takzvaně na zelené louce a zajímá se také o osobní starosti svých zaměstnanců, pak vše funguje tak, jak má a s odbory nejsou potíže,“ vysvětluje Kašparová.

Richard Motyčka.

CHCI, ABY ZAMĚSTNANCI BYLI SPOKOJENI Opačnou zkušenost s působením odborů má Richard Motyčka, ředitel pražské firmy SW&N. „Ve svém životě jsem si osobně vyzkoušel všechny pozice jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Po revoluci jsem byl jako likvidátor nejmenované společnosti vydírán odbory i po dobu likvidace. V souběhu jsem řešil podvody zaměstnanců, rozkrádačky materiálu ve skladech a těm samým jsem s výpovědí pro nepotřebnost musel dávat dle kolektivní smlouvy odstupy,“ popisuje své zkušenosti s odbory podnikatel, který podniká v oblasti software a nemovitostí. V současné době Motyčka řídí deset zaměstnanců a ve své firmě nemá odbory. „U nás nikoho ani nenapadne sdružovat se v odborech. Přitom jsme za zhruba třináct let existence měli vždy více než 50 procent žen a z toho převážně polovinu samoživitelek. Věci řešíme lidsky, ústní dohodou. Jako zaměstnavatel mám primární snahu, aby pracovníci byli spokojeni, jsou mojí největší investicí, nejcennějším výrobním potenciálem a zároveň největší zárukou perspektivy firmy,“ tvrdí Motyčka. Na nový zákoník práce má tento zaměstnavatel stejný názor jako většina malých a středních podnikatelů: „Vládou navrhované novinky jsou pouze účelovou a nekvalifikovanou snahou ovládat trh práce. Podle mě neslouží většině pracujících, ale pouze jejich minoritnímu zastoupení, a to ještě v těch podnicích, kde mají zpravidla velké problémy s produktivitou práce,“ uzavírá podnikatel. A CO VAŠE FIRMA? Jaké zkušenosti máte s odbory ve vaší firmě? Vaše příběhy, náměty a názory pište na www.profit.cz nebo na e-mail profit@profit.cz. DOBŘE FUNGUJÍCÍ SÍŤ * Odborářům a zaměstnancům je k dispozici 12 center právní pomoci po celé republice * Za poslední dva roky řešili odborářští právníci přes 33 tisíc právních konzultací a rad. * V roce 2004 proběhlo 145 soudních sporů zaměstnanec versus zaměstnavatel, 115 sporů právníci odborů vyhráli. * ČMKOS vydává odborářský týdeník Sondy a edici Paragrafy do kapsy, kde je každý odborář detailně informován o svých právech. * ČMKOS zvažuje zavedení bezplatné právní linky první pomoci pro své členy. Pramen: ČMKOS SILNÉ ODBORY - PROBLÉM CELÉ EU

Německo: Odborové svazy brání nutným reformám. Spory zemi natolik oslabují, že poklesl zájem investorů. A dokonce i německý podnik Siemens nedávno oznámil přestěhování výroby s 10 tisíci pracovními místy mimo Německo.

Francie: V únoru 2005 odboráři stávkovali ve 118 městech proti ekonomické politice pravicové vlády. Do čtyřiadvacetihodinové stávky vstoupily také odbory elektrárenského gigantu Eléctricité de France, největšího výrobce a vývozce elektřiny v Evropě.

Itálie: Stávka v továrně Fiat v italském městě Melfi trvala 11 dní a zabránila odvozu součástek pro ostatní továrny Fiatu, čímž ochromila výrobu. Akci podpořili zaměstnanci v celém kovodělnickém sektoru v Itálii. Časté potíže s odbory mají také v italské letecké společnosti Alitalia. Kvůli stávce bylo před časem zrušeno 700 letů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít