Armáda vytáhla bílý prapor. Obrana se omluvila České zbrojovce a normalizovala vztahy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Armáda vytáhla bílý prapor. Obrana se omluvila České zbrojovce a normalizovala vztahy

,
Armáda vytáhla bílý prapor. Obrana se omluvila České zbrojovce a normalizovala vztahy
Zdroj: Shutterstock

Obrana vycouvala ze sporu o 27 milionů a omluvila se České zbrojovce.

„Ministerstvo obrany se tímto omlouvá České zbrojovce za veřejná prohlášení o její neschopnosti vyrábět vesty ochranné modulární a plnit tak kupní smlouvu. Česká zbrojovka tuto omluvu přijímá.“

To je část krátké dohody, kterou zástupci resortu s vedením uherskobrodské firmy uzavřeli 8. června. Končí tak spor, který se táhl od prosince 2016, kdy obrana odmítla převzít vysoutěžené neprůstřelné vesty. Resort pak chtěl po České zbrojovce 27,2 milionu korun jako penále za zrušený obchod. Teď je jasné, že peněz se nikdy nedočká. „Smluvní strany prohlašují, že ke dni ukončení kupní smlouvy nemají vůči sobě žádné nevyrovnané pohledávky a závazky vyplývající z kupní smlouvy,“ uvádí se v červnové dohodě.

Kromě omluvy a stažení svého požadavku na zaplacení penále muselo ministerstvo obrany zrušit i své odvolání proti rozsudku Okresního soudu v Uherském Hradišti. Ten, jak týdeník Euro informoval letos v únoru, vyhlásil, že Česká zbrojovka požadovaných 27,2 milionu platit nemusí a navrch by měl obchod pokračovat dál.

Ministerstvo obrany tehdy muselo podle ortelu soudkyně Zuzany Matulové firmě zaplatit 894 tisíc korun jako náklady řízení. I proto iniciovalo jednání o mimosoudním vyrovnání.

„Česká zbrojovka je dlouhodobým partnerem ministerstva obrany a Armády České republiky a na dobrých vztazích s resortem nám záleží,“ komentuje aktuální dění Radek Hauerland, mluvčí firmy z Uherského Brodu.

Normalizace vztahů

Dohoda, k níž zbrojaři a ministerští úředníci došli během mimosoudních jednání, byla jediným možný řešením, jak urovnat vzájemné vztahy. Česká zbrojovka totiž s obranou čile obchoduje a táhlý soudní…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?