Armáda má výprodej, pospěšte si

11. srpna 2008, 08:00 - Tomáš Stingl
11. srpna 2008, 08:00

NABÍDKA VOJENSKÝCH NEMOVITOSTÍ - Prodej budov i pozemků, které Armáda České republiky už nepotřebuje, začíná gradovat. Ministerstvo obrany v těchto dnech nabídlo k prodeji další kasárna či sklady, přičemž mnohá jsou ideálním soustem pro podnikatele. Za získání některých dokonce možná nebude potřeba přímo zaplatit. Ministerstvo zvažuje možnost, že by kupující na oplátku opravil nějakou jinou vojenskou budovu. Co můžete v armádním výprodeji získat?

Kdoví, třeba se najde podnikatel, který si jen tak pro svou satisfakci koupí od armády právě ta kasárna, kde musel před třiceti lety strpět šikanu socialistických lampasáků. Ale i z ryze obchodních důvodů by se měl český byznysmen zamyslet nad aktuálním „výprodejem“ armádních pozemků a budov. Mnohé z nich je totiž možné využít jako ideální sklad nebo výrobní prostory. Navíc na to lze – byť nepřímo – využít dotací.

CO CHCE ARMÁDA PRODAT LETOS
lokalita - nemovitost Současné tendry Hradec Králové - ústřední sklad Brněnská Ketkovice u Brna - kasárenský areál Nový Svět v Olomouci - výrobní a skladový areál Tendry chystané do konce roku Benešov - cvičiště Hradec Králové-Třebeš - bytový dům Chrudim - sklady Písek garážový - dvůr Písek - velitelská budova Stříbro - pozemky cvičiště Olomouc-Bystrovany - Pevnůstka IV Praha-Libeř - spojovací objekt Praha-Zbuzany - sklady Příbram - letiště Dlouhá Lhota Vysoké Mýto - sklady Žatec - část kasáren kpt. Jasioka Poznámka: Jde jen o výběr těch nabízených budov a pozemků, které jsou vhodné pro podnikatelské využití.

Armáda od roku 1989 prodala už víc než 1300 nemovitostí. Nyní spouští jednu z posledních velkých prodejních vln. Minulý týden nabídla do prodeje hned 15 dalších velkých objektů. „Z hlediska zajímavosti pro podnikatele se jedná například o ústřední sklad Brněnská v Hradci Králové. Jeho minimální kupní cena je 247 milionů korun. Šanci představuje také kasárenský areál v Ketkovicích u Brna. Tam je minimální cena 9,7 milionu,“ říká Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva obrany. „Další podnikatelsky zajímavý objekt je výrobní a skladový areál Nový Svět v Olomouci, minimální kupní cena je 279,5 milionu,“ připojuje Pejšek.

Další velká výběrová řízení chystají vojáci na podzim letošního roku. K mání budou některé sklady v Praze, budovy v Písku, bytový dům v Hradci Králové nebo rovnou celé letiště Dlouhá Lhota u Příbrami.

O dotace je trojnásobný zájem

V následujících letech bude naopak rozprodávání nepotřebných vojenských prostor pomalu ustávat. Jestliže v příštím roce plánuje armáda utržit za prodej nepotřebných nemovitostí ještě čtvrt miliardy korun, v roce 2014 už to má být jen zhruba 100 milionů. Pak prodej skončí a majetek armády by se měl více méně stabilizovat.

Co může podnikatele k investici do budovy nebo pozemku v bývalém vojenském prostoru přilákat? Někdy relativně nízká cena. Dále státní dotace, které lze na obnovu starých armádních lokalit získat. Ty jdou sice přes obce či města, podnikatelé ale stejně většinou spolupracují při investicích do vojenských lokalit s místní samosprávou, která obvykle v první fázi prostory od armády přebírá. „Pro program Podpora úprav bývalých vojenských areálů k obecnímu využití bylo letos vyčleněno celkem 130 milionů korun,“ říká Hynek Jordán z oddělení komunikace ministerstva pro místní rozvoj. „Celkem bylo podpořeno 33 projektů obcí, připravují revitalizované území. Program není primárně určen podnikatelům, ale podnikatelské projekty navazují po dohodě s obcí, pokud je investiční záměr v souladu s územním plánem,“ dodává Jordán.

O dotace byl obrovský zájem, obce žádaly celkem téměř 400 milionů korun, tedy třikrát víc, než kolik stát nabídl. Požadovaly proto navýšení rozpočtu programu, ministerstvo ale tuto žádost nevyslyšelo.

Neplaťte, směňujte

Vedle dotační podpory se objevilo ještě jedno lákadlo. Místo platby by firma mohla jako protihodnotu za zisk nemovitosti opravit nějakou budovu, která armádě zůstává. „Ministerstvo obrany v poslední době zvažuje směnu určitého majetku v Praze, Olomouci či Brně za provedení moderní rekonstrukce některého vybraného objektu. Konkrétně se například jedná o směnu Vojenského ústředního archivu na pražské Invalidovně za rekonstrukci budovy v Praze-Ruzyni. V Olomouci by to byla směna areálu Sochorových kasáren za opravu vybraných objektů v kasárnách Bystrovany. O podobných projektech se uvažuje i v jiných městech,“ říká Jan Pejšek.

CO CHCE ARMÁDA PRODAT V PŘÍŠTÍCH LETECH
lokalita - nemovitost Brno - zbytkové pozemky Hostivice - zdravotní sklady Hranice na Moravě - kasárna Jaslo Chloumek - velitelské stanoviště Jihlava - kasárna Brněnský kopec Kostelec nad Labem - část kasáren a cvičiště Litoměřice - cvičiště Litoměřice - kasárna Pod Radobýlem Nepřevázka - cvičiště Nový Jičín - sklady Bludovice Olomouc - Tabulový vrch II Pardubice - kasárna TGM Pardubice - sklady Milheimova Pardubice - cvičiště Chrudimka Přerov - Želatovská kasárna

Němci v českých kasárnách

Že se investice do mnohdy nevábných a zanedbaných vojenských areálů může vyplatit, to už potvrdilo několik příkladů. Třeba oživení kasáren v Janovicích na Klatovsku, kde dnes působí mnoho soukromých podniků, a to i zahraničních. „Téměř polovina zdejších firem jsou česko-německé. Italové zde zase staví byty, Francouzi novou fabriku,“ říká Ivan Petrů, majitel developerské firmy Develop – start, která má kasárna v Janovicích pronajata.

Jiným skoro zázračným oživením města duchů je výstavba bytových domů v Milovicích ve Středočeském kraji. Ve zdevastovaném vojenském areálu vyrostly developerské projekty jako z vody. Zafungovala blízkost Prahy. Do více než 500 nových bytů se nastěhovali převážně mladší lidé, kteří odtud dojíždějí do hlavního města za prací. „Jen nám občas vadí staré zchátralé budovy, které tu po armádě zbyly a které zatím nikdo neodstranil ani neopravil,“ říká jedna z novopečených obyvatelek Miluše Nováková.

Nejzářivějším, byť poněkud atypickým příkladem je pak pražské obchodní centrum Palladium. To také vyrostlo v místě bývalých kasáren, které po roce 1989 armáda prodala.

Bez obce ani ranku

Jak postupovat, pokud nechce podnikatel propásnout šanci na vojenské sousto? Podrobné informace a především seznam aktuální nabídky, co právě armáda prodává, je k mání na webových stránkách www.onnm.army.cz. Pokud se firma pro investici rozhodne, je stěžejní získat podporu obce. Ta často dostane armádní majetek přednostně formou bezúplatného převodu, i pokud se ale nemovitost prodává ve standardní privatizaci, ušetří podpora obce později spoustu starostí. Podle ministerstva je nicméně při prodeji rozhodujícím kritériem kupní cena. V nabídce je vedle pozemků a budov také nejrůznější movitý majetek.

Právě nyní se vyplatí armádní nabídky sledovat. V následujících letech totiž zbudou na prodej vedle několika větších soust už spíš jen drobty. „Hlavně zbytkové pozemky, které nebylo možné odprodat vzhledem k nedořešenému majetkoprávního uspořádání. Tedy kvůli restitučnímu a dědickému řízení nebo kvůli sporům o církevní majetek,“ uvádí Jan Pejšek. Obchodních šancí těžkého kalibru tak už brzy v armádních soupiskách moc nezbude.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít