„Architekt“ českého eGovernmentu skončil

12. října 2009, 14:13 - Jan Němec
12. října 2009, 14:13

Přesně měsíc před zahájením ostrého provozu systému datových schránek, které digitalizují komunikaci firem a úřadů, opustil ministerstvo vnitra náměstek Zdeněk Zajíček.

Zdeněk Zajíček

Autor: Jakub Stadler

Ten koordinoval nejen přípravu datových schránek, ale i základních registrů, Czech Pointů nebo elektronických občanek.

Místo toho, aby minulé pondělí jako každý rok zahajoval konferenci o elektronizaci veřejné správy na brněnském Invex Fóru, náměstek Zdeněk Zajíček ukončil svoje působení na ministerstvu vnitra. Nečekaná zpráva těžko mohla přijít v méně vhodnou chvíli. Zajíček skončil měsíc před největší revolucí v české veřejné správě za poslední desítky let, jíž má být ostré spuštění systému datových schránek. Ještě letos na jaře přitom Zajíček odpovídal na dotaz Profitu, nakolik pád vlády ohrozí vývoj eGovernmentu v Česku, optimisticky. Tvrdil, že oblast elektronizace veřejné správy je natolik „nepolitická“ a užitečná, že ani nová vláda by neměla přinést významné změny.

Zajíček: Rozdělení kompetencí nepřijímám

Důvodem pro ukončení činnosti Zdeňka Zajíčka na ministerstvu vnitra a potažmo na celém dalším rozvoji eGovernmentu v Česku byl spor o kompetence s ministrem Martinem Pecinou. Ten totiž rozhodl, že rozdělí dosavadní pole Zajíčkovy působnosti na dvě samostatné oblasti. Novým náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví se tak stal Richard Nouza, Zajíčkovi měla zůstat pouze informatika. Podle Peciny Zdeněk Zajíček řídil více než 700 lidí a některé projekty „nestíhal“. Bývalý náměstek toto rozdělení kompetencí odmítl s tím, že by mu znemožnilo kvalitně pokračovat v rozvoji elektronizace, a rezignoval na funkci náměstka.

Postupně se však objevila další vysvětlení. Ministr vnitra Martin Pecina na webu svého úřadu zveřejnil spekulaci ohledně Zajíčkovy úspěšnosti v projektu datových schránek. „Projekt měl být původně spuštěn k 1. červenci 2009 a byl Ivanem Langerem posunut na 1. listopad. Zbývá nám tedy dost dlouhý čas na to, aby bylo možné případné problémy svést na nekompetentní kroky ministra Peciny. Dost na to, aby se mohl náměstek, za projekt zodpovědný od jeho počátku, vyvinit z případného neúspěchu,“ naznačil v prohlášení Pecina. Obvinění z nepřipravenosti nicméně Zdeněk Zajíček odmítl a na tiskové konferenci vyzval Pecinu, aby novému náměstkovi Richardu Nouzovi předal do kompetence i oblast informatiky s ohledem na lepší fungování rezortu.

Je eGovernment v ohrožení?

Odstoupení Zajíčka, který se oblasti eGovernmentu na ministerstvu vnitra věnoval od roku 2006 a podílel se například na zřízení sítě kontaktních míst s veřejnou správou Czech Point, pochopitelně vyvolalo obavy o další pokračování elektronizace úřadů. Znepokojení nad Zajíčkovým odchodem vyjádřil i šéf Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák. Ten prohlásil, že Zajíček byl jedním z mála úředníků ministerstva, který s obcemi o elektronizaci veřejné správy komunikoval. „Doufáme, že Zajíčkův odchod nepovede k přerušení již existujících projektů a premiér Fischer učiní taková opatření, která zajistí jejich kontinuitu,“ řekl.

Obavy proto odvracel jak premiér Jan Fischer, tak sám ministr vnitra Martin Pecina. „Je na co navazovat, proto pevně věřím, že systém datových schránek bude fungovat. I všechny projekty budou pokračovat a dále se rozvíjet,“ ubezpečil Pecina při zahájení Invex Fóra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít