ArcelorMittal odstupuje od koupě ocelárny Ilva, Řím ho zažaloval - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ArcelorMittal odstupuje od koupě ocelárny Ilva, Řím ho zažaloval

, čtk,
ArcelorMittal odstupuje od koupě ocelárny Ilva, Řím ho zažaloval
Zdroj: Profimedia.cz

Italská vláda napadla u milánského soudu evropskou společnost Arcellormittal, která chce odstoupit od převzetí jihoitalské ocelárny Ilva. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na soudní zdroje. Největší producent oceli světa koupil problematický podnik loni a musel se kvůli tomu vzdát mimo jiné ostravské huti.

Odstoupení od transakce Arcelormittal odůvodňuje krokem italského kabinetu, který zrušil imunitu v případě trestního stíhání kvůli ekologickému znečištění, které ocelárna v minulosti způsobila. Řím zdůvodnění považuje za záminku. Má za to, že odstoupení od smlouvy nemá právní základ a firma je motivována ztrátovým provozem hutí. Podle agentury Bloomberg se na soud obrátil i ArcelorMittal.

Kauza už dva týdny plní první strany italského tisku. Psalo se mimo jiné o znárodnění podniku, které si podle agentury Bloomberg ale Itálie nemůže dovolit, či o finanční pomoci státní finanční instituce Cassa Depositi e Prestiti.

Na světlo vystoupila křehkost stávající vládní koalice levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), které zrušení záruky imunity prosadilo. Koaliční strany se nedokážou dohodnout, zda imunitu obnovit. Šéf M5S Luigi Di Maio nadto čelí opozici zevnitř vlastního hnutí, od počátku zaměřeného na ekologii, která razí vůči Arcelormittalu tvrdou linii. Hnutí upadají preference, a tak nemá vůli činit kompromisy.

ArcelorMittal loni slíbil investovat 2,4 miliardy eur (61,4 miliardy korun) do modernizace závodu a zlepšení ochrany životního prostředí. Chtěl však záruky, že nebude čelit žalobám místních obyvatel nebo zaměstnanců kvůli negativním dopadům na zdraví z z minulosti. Varoval, že bez imunity od převzetí odstoupí, a nakonec tak tedy učinil.


Přečtěte si rozhovor:

Výrobu v Ostravě budeme zvyšovat, říká Sandžív Gupta

 Výkonný předseda GFG Alliance Sandžív Gupta


Podle všeho se jedná o konečné rozhodnutí, Arcelormittal neobměkčí ani obnovení imunity, napsala agentura Bloomberg. Společnost dnes potvrdila, že chce hutě 4. prosince předat státem dosazené správě a už nyní omezuje některé provozy, informoval odborový svaz FIM-CISL.

Italská vláda ocelárnu zbudovanou za veřejné peníze v 60. letech prodala rodině Rivů v roce 1995. V roce 2012 byli majitelé ocelárny obviněni, že v oblasti způsobili ekologické a zdravotní problémy. O tři roky později firma skončila pod zvláštní správou, a nakonec ji loni koupil ArcelorMittal.

Znečištění způsobené ocelárnou bývá spojováno s stovkami úmrtí na rakovinu v regionu. Symbolem boje proti znečištění v Tarantu se stal chlapec Lorenzo Zaratta. Ve třech měsících mu byl diagnostikován nádor na mozku; operaci sice přežil, ale nakonec na nádor zemřel v roce 2014 ve věku pěti let. V mozku měl stopy železa, oceli, hliníku, zinku a silikonu. V roce 2010 vydala místní radnice v Tarantu nařízení, že si děti nesmějí kvůli znečištění půdy hrát venku. Sbor místních lékařů veřejně doporučil, aby se děti po každé cestě ven sprchovaly.

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve třetím čtvrtletí prodělal 539 milionů dolarů (12,4 miliardy korun) po zisku 899 milionů dolarů před rokem. Firma tak vykázala už druhou čtvrtletní ztrátu za sebou. Zhoršila rovněž výhled pro poptávku na svých klíčových trzích ve Spojených státech a v Evropě.

Dále čtěte:

Odboráři ArcelorMittalu se obávají, že huť dopadne jako OKD

Zisk ArcelorMittal se zvýšil o 42 procent, dostal se nad 60 miliard korun

Ostravská nejistota. ArcelorMittal omezuje výrobu, upozorňují odboráři

Až vysoké pece vyhasnou. Nový vlastník ArcelorMittal budí rozpaky

Stát chce koupit ArcelorMittal za korunu, řekl Babiš. Liberty House podle něj není transparentní

Ohodnoťte tento článek
Diskuze