Apple uhradil irské vládě rozsáhlý daňový nedoplatek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Apple uhradil irské vládě rozsáhlý daňový nedoplatek

, čtk,
Apple uhradil irské vládě rozsáhlý daňový nedoplatek
Zdroj: čtk

Americká technologická společnost Apple již irské vládě uhradila sporný daňový nedoplatek 13,1 miliardy eur (zhruba 333 miliard korun) plus úroky ve výši 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Peníze nicméně zůstanou na svěřeneckém účtu, dokud se nevyřeší odvolání proti rozhodnutí Evropské komise, které doplacení daní nařídilo.

Evropská komise předloni dospěla k závěru, že Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněnou státní pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a nařídila dodatečné uhrazení daní. Apple se však proti tomuto rozhodnutí odvolal, stejně jako Irsko. Podle irského ministerstva financí bude pravděpodobně trvat několik let, než se případ u evropských soudů vyřeší, napsala agentura Reuters.

Apple začal peníze na svěřenecký účet posílat letos na jaře. Donohoe v té době uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Předpověděl rovněž, že soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu komise začne na podzim.

Irská vláda tvrdí, že Applu neposkytla žádné speciální daňové zacházení a že odvolání proti verdiktu komise je důležité k zachování atraktivity Irska pro investice. „Ačkoli vláda zásadně nesouhlasí s analýzou komise a usiluje o zrušení jejího rozhodnutí, jako člen Evropské unie jsme vždy potvrzovali, že údajnou státní pomoc vybereme zpět,“ prohlásil dnes irský ministr financí Paschal Donohoe.

Evropská komise dnes uvedla, že nyní hodlá stáhnout žalobu na Irsko, kterou v loňském roce iniciovala kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu. „Ve světle toho, že Apple plně splatil státní pomoc, kterou od Irska obdržel, navrhne komisařka (Margrethe) Vestagerová stažení této žaloby,“ píše se v prohlášení mluvčího komise.

Přečtěte si také:

Apple představil nové iPhony. Nejdražší bude stát přes 40 tisíc korun

Amazon překonal v tržní kapitalizaci majitele Googlu Alphabet

Buffett posiluje pozici v Applu. Vlastní už 240 milionů akcií

Warren Buffett

Ohodnoťte tento článek
Diskuze