Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Apple představí nový iPhone. Slídilové si dají konečně volno

12. září 2017, 13:39 - dah
12. září 2017, 13:39

Americká společnost Apple dnes zřejmě představí nový model telefonu iPhone. Zároveň s tím na čas pominou neoficiální prezentace zásadně inovovaného přístroje, které už jsou součástí čím dál promyšlenějšího byznysu. Z očekávání novinek Apple se totiž stal svébytný obor. Jeden z jeho aktérů dychtivě očekávaný přístroj „představil“ už před měsícem a jeho video mělo rekordní sledovanost.

Kromě nového iPhonu by firma mohla představit také novou verzi hodinek Apple Watch, Apple TV či detaily domácího chytrého reproduktoru HomePod. Ani v jednom případě ale nepůjde o takové překvapení, jak by si marketéři Applu možná přáli. Vývoj produktů se totiž firmě nedaří držet v tajnosti a o podobě i funkcích očekávaných přístrojů průběžně informují čím dál víc specializovaní youtubeři.

Jedním z nejúspěšnějších je Marques Brownlee alias MKBHD. Nový iPhone představuje už na měsíc starém videu, s nímž zaznamenal více než 5 milionů zhlédnutí a objevilo se pod ním na 14 tisíc komentářů. Přitom jako by vůbec nezáleželo na tom, že Brownlee drží v ruce jen jakousi nefunkční schránku budoucího telefonu, která pouze ztělesňuje zvěsti o podobě očekávaného produktu.

Brownleeho video nemělo nejvyšší počet přehrání, přesto v profesionálním zhodnocování uniklých informací o produktech Applu představuje svého druhu vrcholný počin. Koncem července kanál TigerMobiles na Youtube zveřejnil video se schránkou budoucího telefonu – ovšem potenciál informací nevytěžil, když „skořápku“ přístroje ukázal bez dalšího vysvětlování i bez simulovaných motivů na ploše displeje.

Počin amerického videobloggera MKBHD s bezmála pěti miliony předplatiteli je oproti tomu pojatý jako docela běžné, profesionální představení produktu. Brownlee vysvětluje nové funkce, srovnává design s chytrým telefonem jiné značky a produkty hodnotí. To, že telefon nikdy nedržel v ruce, jaksi není na překážku.

Úspěch i tohoto videa na hranici klamu je vzhledem k okolnostem pochopitelný. Letos, kdy je 10. výročí představení prvního iPhonu, očekává jak branže tak i fanoušci značky s nahlodaným jablkem ve znaku výjimečný výrobek s jasně viditelným technologickým posunem. A na ten už je čas, neboť poměr plochy displeje k ploše přístroje iPhonu se za poslední tři roky změnil jen minimálně a mezi vrcholnými přístroji už Apple v tomto ohledu zaostává za konkurencí.

Investoři mají každopádně velkou důvěru v nový přístroj a věří, že oživí prodej Applu po nedávném propadu. Akcie Applu díky tomuto očekávání v posledních měsících stouply na nové rekordy.

Úspěch spekulací o osmém typu telefonu Apple přiživil i zásadní přešlap samotného tajnůstkářského výrobce. Několik měsíců před zahájením prodeje reproduktoru HomePod Apple umístil kompletní programové vybavení k tomuto přístroji na veřejně dostupný server. Data měla zjevně sloužit spolupracovníkům Applu, jejichž úkolem bylo prototyp reproduktoru otestovat.

Jenže ta se dostala do rukou nepovolaných vývojářů. Ti z kódů téměř každý den vyčetli nové podrobnosti o očekávaných výrobcích Applu, které budou schopné s reproduktorem HomePod nějakým způsobem komunikovat. Konkrétně se jednalo o podporu pro multimediální centrum Apple TV, tréninkové programy pro hodinky Apple a spolu s tím vším i odkazy na podobu příštího iPhonu.

Jak zjistil deník Die Zeit, z kódu vyplývá, že čelní stranu nového iPhonu bude tvořit prakticky jen displej, byť okraje přístroje nebudou až tak útlé jako v případě Samsungu Galaxy S8. Vývojáři z dat vyčetli i to, že pro ikonické tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů už nezbylo místo. Přístroj se proto bude odemykat na základě rozpoznaného obličeje uživatele, díky detekcí infračervenými paprsky i potmě a bez nutnosti držet telefon přímo před obličejem. Stejně tak z firmwaru HomePodu bylo možné vyčíst náznaky o tom, že se iPhone bude dobíjet i bez použití kabelu.

Dobré živobytí z uniklých informací

To vše sice už bylo víceméně známé, ovšem jen v rovině spekulací. Ty omylem zveřejněný firmware potvrzuje souborem příslušných ikon, názvy souborů i popisy funkcí. Design přístroje s displejem pokrývajícím téměř celou jeho čelní stranu pak prozrazuje maximálně zjednodušené schematické vyobrazení, o chystané instalaci funkce rozpoznávání obličeje pak svědčí soubory Pearl ID, FaceDetect a další.

Vývojáři jako Steve Troughton-Smith se specializují na vyhledávání podobných vodítek i na jejich interpretaci. Zmíněný Ir své analýzy financuje jak z reklam, tak i z příspěvků svých fanoušků, které nedávno oslovil s crowdfundingovou kampaní.
Před ním se už úniky informací pokoušel na plný úvazek živit Evan Blass, vystupující pod pseudonymem @evleaks. Mezi lety 2012 a 2014 proslul svým předčasným představováním produktů značek HTC, Nokia, Sony, LG, Motorola a dalších. Inzerce na jeho stránkách ho ale neuživila i proto, že podle něj příliš mnoho jeho uživatelů používalo blokátor reklam. Neztratil se ale, dnes pracuje jako novinář pro server VentureBeat.

Další způsob, jak se k informacím o chystaných iPhonech dostat, popsal přímo management Applu: obchodníci z černého trhu platí zaměstnancům čínských dodavatelů za pořizování a vynášení fotografií produktů i jejich součástí z továren. Podrobnosti o těchto případech stejně jako o přijatých protiopatřeních z interní komunikace Applu rovněž unikly.

Letos poprvé se prezentace novinek Applu uskuteční v novém sídle firmy v Cupertinu. Nová centrála je jedním z posledních plánovaných projektů spoluzakladatele firmy Steva Jobse.

Přečtěte si i další články o firmě Apple:

Zisk Applu ve čtvrtletí vzrostl téměř o 12 procent. Díky iPhonu 8 dál poroste

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Šéf Applu měl slíbit Trumpovi, že postaví v Americe tři velké továrny

Pud sebezáchovy radí Applu vsadit na rozšířenou realituSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Vrácení daní 2019 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Facebook odstranil stovky manipulativních stránek a účtů ovládaných Ruskem
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?
Web úplně bez reklam. S kompletním blokování se zřejmě vytasí Firefox Focus 9
Televizory Sony pro rok 2019: první 8K a dva OLEDy
Hry pro příležitostné hráče