Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Můžeme od nového roku očekávat zdražení povinného ručení?

Povinné ručení se díky mnoha změnám v pojišťovnictví bude nejspíše nadále zdražovat.…

Výměna výtahu a potřebná povolení

Životnost výtahu v bytových domech je 15–25 let (doba životnosti je ovlivněna prováděnou…

Rondo.cz nabízí řešení, jak získat a udržet zákazníky. Výše platby je přizpůsobená možnostem firem

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Apple představí nový iPhone. Slídilové si dají konečně volno

12. září 2017, 13:39 - dah
12. září 2017, 13:39

Americká společnost Apple dnes zřejmě představí nový model telefonu iPhone. Zároveň s tím na čas pominou neoficiální prezentace zásadně inovovaného přístroje, které už jsou součástí čím dál promyšlenějšího byznysu. Z očekávání novinek Apple se totiž stal svébytný obor. Jeden z jeho aktérů dychtivě očekávaný přístroj „představil“ už před měsícem a jeho video mělo rekordní sledovanost.

Kromě nového iPhonu by firma mohla představit také novou verzi hodinek Apple Watch, Apple TV či detaily domácího chytrého reproduktoru HomePod. Ani v jednom případě ale nepůjde o takové překvapení, jak by si marketéři Applu možná přáli. Vývoj produktů se totiž firmě nedaří držet v tajnosti a o podobě i funkcích očekávaných přístrojů průběžně informují čím dál víc specializovaní youtubeři.

Jedním z nejúspěšnějších je Marques Brownlee alias MKBHD. Nový iPhone představuje už na měsíc starém videu, s nímž zaznamenal více než 5 milionů zhlédnutí a objevilo se pod ním na 14 tisíc komentářů. Přitom jako by vůbec nezáleželo na tom, že Brownlee drží v ruce jen jakousi nefunkční schránku budoucího telefonu, která pouze ztělesňuje zvěsti o podobě očekávaného produktu.

Brownleeho video nemělo nejvyšší počet přehrání, přesto v profesionálním zhodnocování uniklých informací o produktech Applu představuje svého druhu vrcholný počin. Koncem července kanál TigerMobiles na Youtube zveřejnil video se schránkou budoucího telefonu – ovšem potenciál informací nevytěžil, když „skořápku“ přístroje ukázal bez dalšího vysvětlování i bez simulovaných motivů na ploše displeje.

Počin amerického videobloggera MKBHD s bezmála pěti miliony předplatiteli je oproti tomu pojatý jako docela běžné, profesionální představení produktu. Brownlee vysvětluje nové funkce, srovnává design s chytrým telefonem jiné značky a produkty hodnotí. To, že telefon nikdy nedržel v ruce, jaksi není na překážku.

Úspěch i tohoto videa na hranici klamu je vzhledem k okolnostem pochopitelný. Letos, kdy je 10. výročí představení prvního iPhonu, očekává jak branže tak i fanoušci značky s nahlodaným jablkem ve znaku výjimečný výrobek s jasně viditelným technologickým posunem. A na ten už je čas, neboť poměr plochy displeje k ploše přístroje iPhonu se za poslední tři roky změnil jen minimálně a mezi vrcholnými přístroji už Apple v tomto ohledu zaostává za konkurencí.

Investoři mají každopádně velkou důvěru v nový přístroj a věří, že oživí prodej Applu po nedávném propadu. Akcie Applu díky tomuto očekávání v posledních měsících stouply na nové rekordy.

Úspěch spekulací o osmém typu telefonu Apple přiživil i zásadní přešlap samotného tajnůstkářského výrobce. Několik měsíců před zahájením prodeje reproduktoru HomePod Apple umístil kompletní programové vybavení k tomuto přístroji na veřejně dostupný server. Data měla zjevně sloužit spolupracovníkům Applu, jejichž úkolem bylo prototyp reproduktoru otestovat.

Jenže ta se dostala do rukou nepovolaných vývojářů. Ti z kódů téměř každý den vyčetli nové podrobnosti o očekávaných výrobcích Applu, které budou schopné s reproduktorem HomePod nějakým způsobem komunikovat. Konkrétně se jednalo o podporu pro multimediální centrum Apple TV, tréninkové programy pro hodinky Apple a spolu s tím vším i odkazy na podobu příštího iPhonu.

Jak zjistil deník Die Zeit, z kódu vyplývá, že čelní stranu nového iPhonu bude tvořit prakticky jen displej, byť okraje přístroje nebudou až tak útlé jako v případě Samsungu Galaxy S8. Vývojáři z dat vyčetli i to, že pro ikonické tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů už nezbylo místo. Přístroj se proto bude odemykat na základě rozpoznaného obličeje uživatele, díky detekcí infračervenými paprsky i potmě a bez nutnosti držet telefon přímo před obličejem. Stejně tak z firmwaru HomePodu bylo možné vyčíst náznaky o tom, že se iPhone bude dobíjet i bez použití kabelu.

Dobré živobytí z uniklých informací

To vše sice už bylo víceméně známé, ovšem jen v rovině spekulací. Ty omylem zveřejněný firmware potvrzuje souborem příslušných ikon, názvy souborů i popisy funkcí. Design přístroje s displejem pokrývajícím téměř celou jeho čelní stranu pak prozrazuje maximálně zjednodušené schematické vyobrazení, o chystané instalaci funkce rozpoznávání obličeje pak svědčí soubory Pearl ID, FaceDetect a další.

Vývojáři jako Steve Troughton-Smith se specializují na vyhledávání podobných vodítek i na jejich interpretaci. Zmíněný Ir své analýzy financuje jak z reklam, tak i z příspěvků svých fanoušků, které nedávno oslovil s crowdfundingovou kampaní.
Před ním se už úniky informací pokoušel na plný úvazek živit Evan Blass, vystupující pod pseudonymem @evleaks. Mezi lety 2012 a 2014 proslul svým předčasným představováním produktů značek HTC, Nokia, Sony, LG, Motorola a dalších. Inzerce na jeho stránkách ho ale neuživila i proto, že podle něj příliš mnoho jeho uživatelů používalo blokátor reklam. Neztratil se ale, dnes pracuje jako novinář pro server VentureBeat.

Další způsob, jak se k informacím o chystaných iPhonech dostat, popsal přímo management Applu: obchodníci z černého trhu platí zaměstnancům čínských dodavatelů za pořizování a vynášení fotografií produktů i jejich součástí z továren. Podrobnosti o těchto případech stejně jako o přijatých protiopatřeních z interní komunikace Applu rovněž unikly.

Letos poprvé se prezentace novinek Applu uskuteční v novém sídle firmy v Cupertinu. Nová centrála je jedním z posledních plánovaných projektů spoluzakladatele firmy Steva Jobse.

Přečtěte si i další články o firmě Apple:

Zisk Applu ve čtvrtletí vzrostl téměř o 12 procent. Díky iPhonu 8 dál poroste

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Šéf Applu měl slíbit Trumpovi, že postaví v Americe tři velké továrny

Pud sebezáchovy radí Applu vsadit na rozšířenou realituSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na co všechno pamatovat při změně práce
Kdy se začít těšit na Vánoce?
Jak vybrat vhodný podnikatelský účet?
Black Friday 2018: přehled slev
Státní svátky 2019 - na kolik volných dnů se můžeme těšit?
Auta
Test Kia Ceed a Ceed SW 1.0 T-GDI: V jednoduchosti je krása
Autem roku v ČR se pro rok 2019 stane Kia, Ford, BMW, Peugeot nebo Subaru
Galerie: Veletrh EICMA přinesl druhou vlnu motocyklových novinek pro rok 2019
TÜV Report 2019: Porsche 911 vládne všem kategoriím. Naopak Dacia propadla
F-Type vyrazil mimo silnice. Speciál pro rally vznikl jako oslava 70. výročí sportovních Jaguarů
Technologie
Tip: Grafika GeForce GTX 1070 Ti se teď dá koupit za 10 500 Kč [Black Friday]
Mesh síť i bez vrtání do zdi. TP-Link kombinuje Wi-Fi a powerline
Češi spojili rubikovku s tetrisem, hadem a piškvorkami
Novinka ve vypalování. Po letech přichází 128GB čtyřvrstvé zapisovací disky BDXL
Pět nejlevnějších tabletů, které můžete koupit na Vánoce
Hry pro příležitostné hráče