Apple na nákupech: výrobce iPhonů pohltil přes dvacet firem za půl roku - Euro.cz

Přihlášení

Apple na nákupech: výrobce iPhonů pohltil přes dvacet firem za půl roku

, tre,

Nebývalá nákupní horečka zachvátila technologickou společnost Apple. Zatímco za celý loňský rok převzala 18 firem, za poslední půlrok to byly „dva tucty“ akvizičních cílů. „V průměru kupujeme jednou za dva až tři týdny,“ uvedl výkonný šéf Applu Tim Cook.

Apple v posledních měsících rapidně zvýšil akviziční tempo. Jak v rozhovoru pro CNBC uvedl Cook, společnost převzala v uplynulých šesti měsících 20 až 25 firem.

„Když máme přebytečnou hotovost, rozhlížíme se, co ještě můžeme dělat,“ uvedl Cook. „Kupujeme vše, co potřebujeme, co nám může vyhovovat a má to strategický význam. A tak nakupujeme, v průměru jednou za dva, tři týdny.“

Vlastníte nějaký výrobek Applu?

Technologický obr zřídkakdy komentuje své akvizice nad rámec běžných oznámení, že převzala menší společnost a nemíní přibližovat své záměry, připomíná web MarketWatch.

Nejdražším nákupem v historii Applu byla společnost Beats, převzatá za 3 miliardy v roce 2014. Mezi další výraznější nedávné nákupy patří aplikace Workflow před dvěma lety či loňské převzetí aplikace Texture.


Kdo nahradí věštce z Omahy: Buffett naznačil, komu předá miliardové impérium


Na své aktuální utrácení má společnost dostatek financí. Podle čtvrtletní zprávy o hospodaření má k dispozici zhruba 113 miliard dolarů v hotovosti. I akcie americké firmy jsou v dobré kondici, od začátku roku již zhodnotily o 32 procent.

Čistý zisk firmy ve druhém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. března, meziročně klesl o 16 procent na 11,56 miliardy dolarů. Celkové tržby se snížily o pět procent na 58,02 miliardy dolarů. V nynějším finančním čtvrtletí očekává Apple tržby 52,5 až 54,5 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje chytrých telefonů iPhone se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně propadly o 17 procent na zhruba 31 miliard dolarů. To představuje jejich doposud nejvýraznější pokles.

Role miliardářů ve společnosti: Gates a spol. se nebrání vyšším daním

Dále čtěte:

Miliardáři chudnou. Nejbohatší lidé světa loni přišli o 511 miliard dolarů

Nebojte se selhání. Nejbohatší Číňan Jack Ma radí, jak být úspěšný

Jak dlouho vydělávají miliardáři vaši roční mzdu? Bezosovi stačí pár vteřin