Apple mění firemní politiku. Začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Apple mění firemní politiku. Začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům

, čtk,
Apple mění firemní politiku. Začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům
Zdroj: čtk/AP

Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice firmy.

Program bude nejprve spuštěn ve Spojených státech a později se rozšíří i na další země. Nezávislým opravnám budou nabízeny značkové díly pro pozáruční opravy za stejnou cenu, jakou Apple dává autorizovaným servisům.

Opravy v neautorizovaných servisech budou omezeny na výrobky, na které se už nevztahuje záruka. Se záručními opravami se zákazníci budou stále muset obracet přímo na Apple nebo na autorizované opravny, kterých je po celém světě více než 5000.

Používáte zařízení značky Apple?

Společnost si od tohoto kroku slibuje zvýšení prodeje – zvláště v situaci, kdy prodej telefonů iPhone v posledních dvou čtvrtletích klesl. Nižší příjmy ale pomohly kompenzovat prodej příslušenství, jako jsou bezdrátová sluchátka AirPods nebo hodinky Apple Watch.

Neautorizované obchody a opravny si dlouho stěžovaly, že k tomu, aby se staly autorizovanými poskytovateli služeb Applu, firma vyžaduje příliš velký odběr dílů. Velké technologické podniky dříve při lobbování proti zákonům v některých státech USA, které je nutily dodávat komponenty neautorizovaným servisům, argumentovaly snahou udržet vysoký standard služeb.

Apple uvedl, že nový program rok testoval s 20 podniky v Severní Americe, Evropě a v Asii. Harmonogram pro jeho spuštění v zahraniční ale podnik nesdělil.

Čtěte také:

Krok k výrobě vlastních čipů. Apple koupil většinu v modemové divizi Intelu za miliardu dolarů

Technologičtí giganti vytvoří společnou platformu. Přenesení dat bude snazší

Ohodnoťte tento článek
Diskuze